Zakładamy własną firmę - jak ułatwić trudny start?

Zakładamy własną firmę - jak ułatwić trudny start?

Według GUS, co roku w Polsce powstaje ok. 200 tys. nowych przedsiębiorstw. Większość firm, które stawiają swoje pierwsze kroki na rynku, musi zmierzyć się jednak z wieloma problemami, począwszy od formalności związanych z rejestracją, a skończywszy na wynajmie powierzchni biurowej i jej aranżacji.

 

Początek działalności firmy zawsze wiąże się z trudnościami. Zwykle najwięcej energii pochłaniają wszelkie formalności prawne. Kolejną problematyczną kwestią są finanse. Na starcie firma najczęściej nie dysponuje zbyt wielkim budżetem, a wydatki związane z rozpoczęciem działalności bywają znaczne. W koszty funkcjonowania młodego przedsiębiorstwa należy wpisać przede wszystkim te związane z wynajęciem i urządzeniem powierzchni biurowej. A to już niemały wydatek. Optymalnie i funkcjonalnie zaplanowana przestrzeń nowego biura to jednak nie tylko kwestia finansowa. Równie istotne są potrzeby i charakter przyszłej pracy firmy, które trzeba brać pod uwagę już na etapie początkowym.

Trwać, rozwijać się i nie stracić
GUS podaje, że około 30 % nowych firm nie przeżywa nawet roku. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być wiele czynników – od całościowej kondycji i koniunktury rynku, poprzez nasyconą konkurencją branżę, w której działa firma po brak odpowiedniej promocji, zdolności kredytowej oraz dochodów i zysków, które pomogłyby utrzymać nowy podmiot na rynku. Znaczne koszty, które firma musi ponieść na początku swojej działalności, można jednak skutecznie optymalizować – zmniejszać nakłady pieniężne na inwestycje w miejscu, w którym dotąd nie było to możliwe i przeznaczać zaoszczędzone finanse na inne wydatki, mogące pomóc zaistnieć nowemu przedsiębiorstwu (np. promocja, reklama).
– Dziś oszczędności można szukać m.in. planując wyposażenie przestrzeni biurowej – mówi Krzysztof Dąbrowski, Prezes Zarządu firmy CROFFT System, doradcy w zakresie wymiany i zakupu wyposażenia wnętrz biurowych i użyteczności publicznej. – Dla firm, które stawiają swoje pierwsze kroki na rynku, opracowaliśmy specjalny program, obejmujący fachowe doradztwo w zakresie tworzenia optymalnych warunków pracy, dostarczenie mebli biurowych i dogodny system finansowania ich zakupu poprzez leasing ¬¬- dodaje Krzysztof Dąbrowski. – To najszybszy i najbardziej efektywny sposób na to, by odpowiednio przygotować młodą firmę i jej zespół do pracy, który nie generuje jednocześnie nadmiernych kosztów związanych z zakupem, logistyką i stratą cennego czasu – podkreśla.

Idealne rozwiązanie na start
Co ważne, decydując się na zakup w leasingu mebli biurowych do nowej firmy, nie trzeba mieć zdolności kredytowej, ani leasingowej. – Nasi klienci powinni posiadać jedynie odpowiednie dokumenty rejestrowe, NIP i REGON - wyjaśnia Krzysztof Dąbrowski. - Główną zaletą leasingu mebli w systemie CROFFT dla małych firm jest więc po prostu jego dostępność, której nie oferuje praktycznie żaden fundusz leasingowy - podkreśla.
Podstawową zasadą kupna wyposażenia biurowego w formie leasingu jest wniesienie wpłaty własnej w określonej przez leasingodawcę wysokości. Reszta kosztów rozkładana jest na preferencyjne raty. - Takie rozwiązanie daje nie tylko możliwość zaoszczędzenia finansów, ale także zakupu mebli biurowych wyższej jakości, optymalnie dostosowanych do charakteru pracy i potrzeb pracowników - tłumaczy Maciej Tomecki, Ekspert ds. Logistyki w firmie CROFFT System.

I co dalej?
Jeśli nowa firma utrzyma się na rynku w pierwszym okresie swojego istnienia, zwykle po ok. roku lub dwóch decyduje się na zmianę lokalizacji. Wiąże się to z jej rozwojem, koniecznością zwiększenia zatrudnienia i w związku z tym także rozszerzenia przestrzeni biurowej. – Dlatego istotne jest również to, że po dwuletnim okresie leasingowania nie ma potrzeby odkupu przedmiotów leasingowych. Ostatnią wpłatę lub kwotę wykupu mebli można przeznaczyć znów na początek leasingowania nowych sprzętów – dodaje Maciej Tomecki. Często zdarza się bowiem, że poprzednie meble nie pasują do nowego biura. W takiej sytuacji pojawia się problem, co z nimi dalej zrobić? Jak wiadomo, meble biurowe szybko tracą na wartości, a ich magazynowanie może generować znaczne koszty.
¬– Firmy zwykle nie są w stanie same poradzić sobie z szybką odsprzedażą lub utylizacją starych sprzętów biurowych. Szczególnie dlatego, że zajmuje im to dużo czasu i muszą angażować do procesu własnych pracowników, którzy nie są do tego odpowiednio przygotowani. Dlatego także i w tej kwestii proponujemy przedsiębiorstwom dogodne rozwiązanie. Od naszych klientów odkupujemy meble używane, a ich wartość jest zawsze rzetelnie wyceniana – wyjaśnia Krzysztof Dąbrowski. Tak zoptymalizowane zarządzanie zmianą w firmie pozwala skutecznie minimalizować dodatkowe i z pewnością niepotrzebne wydatki.
 
Czy wiesz, że…?
CROFFT System to zespół specjalistów oferujących pomoc i doradztwo w zakresie wyposażenia wnętrz biurowych i użyteczności publicznej. Firma stworzyła nowatorski system zarządzania zmianą w przestrzeni biurowej – zagospodarowania wnętrz, wymiany, zakupu nowych oraz odkupu starych mebli i sprzętów. W ramach systemu CROFFT wdrożony został również nowatorski i korzystny sposób finansowania inwestycji biurowych – CROFFT Leasing. Firma CROFFT System stworzyła ponadto specjalny program dla nowopowstałych przedsiębiorstw. CROFFT Start, czyli dobry pomysł na początek, to optymalne pod względem kosztów i efektywności rozwiązania, które pomogą w sprawnej organizacji wnętrz do pracy.

Źródło: budnet.pl
Autor: Yasna Communications/ budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Urządzenia hydrauliczne Liczba postów: 38 Grupa: Trudne tema... Nie jestem w tym temacie ekspertem, ale myślę, że możesz skonsultować się z przedstawicielem firmy https://www.hydro-precyzja.pl/silniki-ty pu-sok/. W ubiegłym r...
  • Kiedy nie ma funduszy na zakup sprzętu budowlanego... Liczba postów: 1 Grupa: Aktualności Jestem w podobnej sytuacji - otwieram własną firmę budowlaną, ale nie mam pieniędzy na sprzęt (a na pewno nie na cały). Właśnie dlatego zamierzam zdecydować się...
  • Czy leasing maszyn budowlanych jest opłacalny? Liczba postów: 1 Grupa: Aktualności To czy leasing maszyn budowlanych jest opłacalny nie daje mi spokoju już od jakiegoś czasu. Myślę, że w zależności od okoliczności taki leasing może być korzyst...
  • Agencje ochrony Liczba postów: 33 Grupa: Trudne tema... Również szukam dobrej agencji, która oferuje usługi ochroniarskie. Potrzebuję do ochrony budynku. Czy tą firmę ktoś zatrudnia https://sold.com.pl/ ? Przyznam, ż...
  • pomoc z samochodem Liczba postów: 605 Grupa: Trudne tema... Mój samochód niestety nie nadawał się do użytku po wypadku. Oddałem go od razu do https://kupiewszystkieauta.pl/auto-kasac ja-warszawa/. Do otrzymanej kwoty doło...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17358 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 154

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >