Zaprezentowano montaż energooszczędnych okien

Zaprezentowano montaż energooszczędnych okien

W miniony weekend na warszawskim Torwarze miały miejsce dwie ważne dla branży okiennej premiery: pierwsza publiczna prezentacja filmu instruktażowego „Jak montować ciepłe okna?” oraz pierwszy pokaz montażu okien w energooszczędnym systemie AutoDOM.

 

Środowisko montażystów okien otrzymało wreszcie dzięki temu przejrzyste materiały instruktażowe o tym, jak montować okna w sposób poprawny tzn. w systemie warstwowym, a autorzy systemu AutoDOM pokazali, że budowlana sztuka montażowa wciąż się rozwija i na bieżąco należy obserwować nowe rozwiązania i propozycje materiałowe oraz techniczne. Organizatorem pokazów było Zrzeszenie Montażystów Stolarki, które w ramach programu Mistrzowie Montażu propaguje sztukę montażową oraz weryfikuje kwalifikacje najlepszych w naszym kraju montażystów.

 

 

Działania Zrzeszenia wiążą się z faktem, że 90 proc. montaży okien w polskich domach wykonywane jest obecnie w niepoprawny sposób, bo zaledwie w 1/3. Większość ekip montażowych ogranicza montaż do zamocowania okna i wykonania warstwy ocieplenia wokół niego (pianka PU). Zapominają lub nie wiedzą o tym, że ta warstwa, podobnie jak warstwa ocieplenia dachu, powinna być zabezpieczona przed wnikaniem w nią wilgoci z pomieszczeń oraz wody opadowej z zewnątrz. A dopiero wykonanie wszystkich trzech warstw montażowych pozwala powiedzieć, że montaż wykonany jest w 3/3, a więc w całości.

 

Czytaj również: Centrum handlowe 3 Stawy otrzymało certyfikat Breeam In-Use

 

Jak go wykonać poprawnie pokazały montaże członków Zrzeszenia Montażystów Stolarki, zaprezentowane na odbytych w miniony weekend targach budowlanych MuratorEXPO na warszawskim Torwarze. Setki osób zwiedzających targi obserwowały na stoisku Zrzeszenia „na żywo” tajniki montażu warstwowego oraz otrzymały Poradnik i Film instruktażowy o różnych technikach montowania ciepłych okien.

 

 

Poprawny montaż nowoczesnych, ciepłych okien powinien bowiem być przede wszystkim szczelny, a opierać się na zasadzie „szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz”. Montaż właściwie wykonany powinien tworzyć wokół pianki montażowej (warstwa izolacji cieplnej i akustycznej) dwie dodatkowe warstwy izolacyjne:  paroizolacyjną i paroprzepuszczalną, na podobieństwo znanej powszechnie izolacji cieplnej dachów.

 

 

Warstwa paroszczelna od wewnątrz zapobiega wnikaniu w piankę PU pary wodnej z pomieszczeń, a warstwa paroprzepuszczalna na zewnątrz uniemożliwia wnikanie wody deszczowej do tej warstwy ocieplenia. Tylko 3-warstwowy sposób montażu okien jest poprawny we współczesnym budownictwie, bo zapobiega zawilgoceniu muru i powstawaniu pleśni i grzybów wokół okien. Można go zrealizować na wiele sposobów, z zastosowaniem wielu materiałów izolacyjnych. Ważne jest jedynie w każdym przypadku zachowanie zasady „szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz”.

 

Czytaj również: Wmurowano kamień węgielny pod budowę Cosmopolitan Twarda 2/4

 

Zmiany już się zaczęły

 

Tematyka nowoczesnych technik montażu stolarki nie istnieje praktycznie w polskim systemie  edukacyjnym i to zarówno na poziomie budowlanych szkół zawodowych, jak również  w kształceniu kadr inżynierów budowlanych oraz projektantów budynków. Jedynym źródłem wiedzy dla tych grup zawodowych były jak dotąd instrukcje Instytutu Techniki Budowlanej oraz ułomne Instrukcje Montażowe producentów okien. Obecnie  grupa wiodących  firm branży okienno-fasadowej podjęła się  finansowania systematycznego kształcenia i weryfikacji umiejętności ekip montażowych.

 

 

Przybrały one formę programu edukacyjnego:  „Mistrzowie Montażu”, a pierwszym jego przejawem jest wydanie Poradnika Montażysty oraz filmu instruktażowego „Jak montować ciepłe okna?”.  Sprawdzono już  umiejętności i wiedzę kilkudziesięciu ekip montażowych, a kilkanaście spośród nich nagrodzono honorowym tytułem Mistrzów Montażu. To oni jako pierwsi polecani są w Klubie Dobrych Montaży na stronie internetowej Zrzeszenia Montażystów Stolarki: www.montaze.info.pl . Kolejne sprawdziany ekip odbyły się w miniony weekend na warszawskich targach MuratorEXPO, a następne zorganizowane będą  na poznańskiej Budmie (styczeń) oraz na śląskich targach budowlanych Sibex w Sosnowcu (luty). 

 

2011-10-17
Źródło: Hotel Marketing / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Aparthotel Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Jaki aparthotel Białka Tatrzańska polecacie? Planuję majówkowy, rodzinny wyjazd i szukam miejsca w dobrej lokalizacji.
  • Jaki samochód dla rodziny? Liczba postów: 395 Grupa: Trudne tema... Sometimes a family car needs towing on the road. If you are living in new york then calltowing in new york service. The rapid service, quickest and nearest in t...
  • Gdzie wesele? Liczba postów: 331 Grupa: Trudne tema... Mi się marzy wesele w górach albo nad morzem z wielką fetą
  • odszkodowanie Liczba postów: 84 Grupa: Trudne tema... Dużo osób, które mają kredyty we frankach, decydują się na ich unieważnienie. Mnie samą to czeka, bo już nie wyrabiam ze spłatą raty. Ciekawy artykuł czytałam t...
  • Opony na lato Liczba postów: 227 Grupa: Trudne tema... Gdzie Wy kupujecie opony? Ktoś z Was zamawiał opony w sklepie internetowym? google ads

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17312 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 188

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >