Zmiana cen mieszkań na rynku wtórnym w 2011 roku

Zmiana cen mieszkań na rynku wtórnym w 2011 roku

Ceny mieszkań na rynku wtórnym bezustannie są przedmiotem zainteresowania kilkuset tysięcy osób w Polsce. Wśród nich są osoby, które chcą mieszkanie sprzedać, a także ci, którzy poszukują lokum. Czytaj dalej

 

Wielu z nas pamięta niebotycznie rosnące ceny mieszkań w latach ubiegłych. Rok 2011 był zupełnie inny. Ceny mieszkań galopowały w dół. Koniec roku 2011 przyniósł oczekiwane spadki cen mieszkań na rynku wtórnym oraz dość widoczną różnicę w stosunku do cen z początku roku. W ofertach zawartych w serwisie Dom.Gratka.pl wyraźnie widać jak ceny te spadały na przestrzeni całego roku. Użytkownicy, którzy ustawili sobie specjalne przypomnienie o zmianie ceny dostępne przy każdym ogłoszeniu na Dom.Gratka.pl, mogli obserwować obniżki już z poziomu elektronicznej skrzynki pocztowej.

 

Czytaj również: Rynek nowych nieruchomości w latach 2000-2011

 

Wszędzie spadki cen

Ceny ofertowe mieszkań, a więc odzwierciedlające preferencje osób chcących sprzedać mieszkanie spadały we wszystkich badanych lokalizacjach. Największa zauważalna korekta średniej ceny metra kwadratowego mieszkania nastąpiła w Wałbrzychu, gdzie cena z grudnia 2011 jest niższa od styczniowej o prawie 15 proc. Najmniej potaniały natomiast mieszkania w Białymstoku, gdzie zmiana procentowa wynosi 0,21 proc.

 

Jeśli chodzi o duże aglomeracje miejskie to ceny spadały w następujący sposób: Gdańsk -2,52 proc., Katowice -4,8 proc., Kraków -2,87 proc., Poznań -4,99 proc., Warszawa -4,8 proc. Poniżej znajduje się tabela zmian we wszystkich lokalizacjach z cenami z poszczególnych miesięcy roku. Warto podkreślić, iż ceny transakcyjne w poszczególnych lokalizacjach mogą być jeszcze o kilka procent niższe.

 

 

Jakich mieszkań szukaliśmy?

Z analiz serwisu Dom.Gratka.pl wynika, że Polacy szukali w 2011 roku głównie mieszkań dwupokojowych (49 proc. użytkowników), dalej w kolejności były osoby poszukujące mieszkań trzypokojowych (23 proc. użytkowników), następnie poszukiwane były kawalerki (16 proc. użytkowników), a na ostatnim miejscu użytkownicy poszukiwali mieszkań czteropokojowych i większych (12 proc.). 

 

Rodzina na swoim – koniec marzeń o dopłatach 

Nowe limity cenowe dla programu Rodzina na swoim w praktyce uniemożliwiły uzyskanie dopłaty do kredytów zaciąganych na zakup mieszkań z rynku wtórnego. W wielu miastach w ogóle nie znajdziemy mieszkań spełniających kryteria cenowe programu. Prezydent Bronisław Komorowski 3. sierpnia br. podpisał znowelizowaną ustawę o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Do tego czasu nie było ograniczeń wiekowych dla osób ubiegających się o kredyt z dofinansowaniem, nowelizacja wprowadziła limit do 35 roku życia. Ten wymóg nie dotyczy osób samotnie wychowujących dzieci. Możliwe też jest przyznanie kredytu małżeństwom, w których jedna z osób nie przekroczyła ustalonego wieku. Ważną zmianą jest również wprowadzenie zapisu dotyczącego zniesienia dopłat, jeśli kredytobiorcy staną się w czasie ich trwania właścicielami kolejnej nieruchomości mieszkalnej.

 

Czytaj również: Czy domy z drewna zastąpią murowane?

 

Aktualnie osoby chcące skorzystać z programu mogą kredytować mieszkanie do 75 m kw. lub dom do powierzchni 140 m kw. Przy czym najwyższy poziom dopłaty mogą otrzymać nabywcy mieszkań do 50 m kw., a domów do 70 m kw. Dla singli te ograniczenia są jednak bardziej restrykcyjne, muszą się zadowolić mieszkaniami do 50 m kw., a dopłaty obejmą metraż do 30 m kw. Nie przewidziano możliwości dopłat do kredytów na zakup domów dla singli.

 

Analizując potencjalną dostępność mieszkań z rynku wtórnego wydaje się, że nawet spadki cen w obecnie obserwowanym tempie nie przyczyniają się do zwiększenia dostępności mieszkań kwalifikujących się do dopłat. Ustawodawca przeszedł ze skrajności w skrajność. Przed nowelizacją limit prawie 10 tys. zł za m kw. mieszkania w Warszawie całkowicie wypaczał ideę powstania programu, kierując pomoc dla nabywców, którym była potrzebna w najmniejszym stopniu. Z kolei nowe limity dla rynku wtórnego przekreślają szanse wielu rodzin na nabycie własnego pierwszego M z rządowym wsparciem, ew. powodują, że zakupy te ograniczają się do lokali w złym stanie technicznym, przestarzałej technologii, w najgorszych lokalizacjach.

 

Czytaj również: Dobry rok dla rynku nieruchomości komercyjnych

 

Zainteresowanym Rodziną na swoim pozostanie rynek pierwotny, gdzie podaż mieszkań spełniających warunki RnS jest także mocna ograniczona, lecz w mniejszym stopniu niż w przypadku używanych mieszkań. Alternatywą może być też budowa własnego domu, lecz ze względu na ceny gruntów takie rozwiązanie jest niemożliwe do realizacji dla liczących każdą złotówkę młodych ludzi. 

 

Kredyty w walucie

W połowie roku bardzo wysoki kurs franka szwajcarskiego spędzał sen z powiek wielu kredytobiorcom. Spowodował, że osoby spłacające kredyty w walucie rozważały przewalutowanie kredytu. Osoby spłacające kredyty w złotówce również zauważyły szansę dla siebie, ponieważ zmiana  rodzimej waluty na szwajcarską i optymistycznie myślenie, że kurs tej ostatniej w przyszłości spadnie spowoduje obniżenie ich raty nawet o połowę. Banki nie ułatwiły jednak tego zadania i zaczęły wycofywać kredyty w szwajcarskiej walucie ze swojej oferty.

 

 

2011-12-30
Źródło: Polska Preese / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Doradzaj w grze online Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... Nie chcesz grać w gry kasynowe online? Tam ludzie nie tylko bawią się i grają w gry. ale także wygrywają dobre zwycięstwa, które czasami trudno nazwać bonusami,...
  • Który antywirus? Liczba postów: 7 Grupa: Trudne tema... A bezpłatne antywirusy bierzesz pod uwagę? Ja uważam, że na pewno warto spróbować wielu programów bo dzięki temu będziesz mogła wybrać ten który najlepiej się u...
  • Co mi polecicie na taki wyjazd? Liczba postów: 25 Grupa: Trudne tema... Ja polecam Ci zerknąć sobie tu https://dworzeconline.pl/info/podroze/ro zklad-jazdy i zaplanować jakąś podróż gdy już wszystko zostanie otwarte. Ja sama czekam n...
  • fotowoltaika Liczba postów: 15 Grupa: Trudne tema... Przede wszystkim panele powinny być dopasowane do budynku, miejsca, potrzeb klientów. To najważniejsze. Wtedy w pełni wykorzystamy potencjał takiej instalacji.....
  • Szkolenia? Liczba postów: 86 Grupa: Trudne tema... W mojej opinii ze szkoleń zdecydowanie warto korzystać. To dzięki nim się dokształcamy w danym zakresie i podnosimy swoje kwalifikacje. Większość z nas szuka sz...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 16550 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 208

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >