Brak deklaracji PIT-11 od pracodawcy -  problemy z rozliczeniem.

Brak deklaracji PIT-11 od pracodawcy - problemy z rozliczeniem.

Pierwsze dni marca to czas, kiedy do podatników powinny już dotrzeć wszystkie, niezbędne do prawidłowego sporządzenia rocznego rozliczenia podatku, informacje takie jak m.in. deklaracje PIT 11, PIT 11A oraz PIT 8C. W przypadku, gdy podatnik nie otrzymał tych informacji musi je pozyskać w inny sposób. Co ważne, aby poprawnie sporządzić deklarację roczną za 2015 rok, ma czas do końca kwietnia. Czytaj dalej


Pracodawcy do końca lutego mieli czas na prawidłowe wykazanie podatku dochodowego pobranego od pracowników lub innych zatrudnionych osób w 2015 roku. Tak, więc na początku marca do pracowników powinny dotrzeć ostatnie, terminowo wysłane informacje PIT. Najczęstszą formą przekazania deklaracji jest odbiór osobisty bądź wysyłka pocztą za potwierdzeniem odbioru. Płatnik, który w terminie nie przekazuje deklaracji podlega odpowiedzialności karnej skarbowej. Co do zasady, karą stosowaną w postępowaniu karnym jest grzywna. Co zrobić, jeśli nie otrzymamy jednak deklaracji?

Pierwszym krokiem, który należy uczynić jest kontakt telefoniczny bądź osobisty z pracodawcą i zażądanie przekazania informacji podatkowej. Jeśli natomiast pracodawca potwierdza terminową wysyłkę informacji podatkowych a do nas one nie dotarły, to należy zwrócić się do niego z prośbą o przekazanie duplikatu informacji podatkowej.

Jeśli pracownik nie złoży rocznego rozliczenia podatku tylko, dlatego, że nie dotarł do niego PIT-11, należy się liczyć z odpowiedzialnością nie tylko za niezapłacenie podatku, ale również za niezłożenie deklaracji podatkowej.

 

Czytaj również: Umowy o pracę - nowe zasady po nowelizacji Kodeksu pracy.


Brak deklaracji PIT-11 za 2015 r. rodzi problemy z rozliczeniem

 

Pracownik powinien rozliczyć PIT we własnym zakresie

Za prawidłowe pobieranie zaliczek na podatek dochodowy, odpowiedzialny jest płatnik, czyli pracodawca. Nie oznacza to jednak, że pracownik może pominąć w swoim rocznym rozliczeniu przychody, o których płatnik go nie poinformował. W rocznej deklaracji należy wykazać przybliżone kwoty, które w deklaracjach PIT-11, PIT-8C czy PIT-11A powinny zostać ujęte. Do tak złożonej deklaracji rocznej warto dołączyć krótkie pismo wyjaśniające zaistniałe okoliczności oraz opisać sposób, w jaki zostały oszacowane wysokości kwot wykazanych w deklaracji.

 

Utrudniony kontakt z pracodawcą, bądź jego brak

Gdy pracownik nie może się skontaktować z pracodawcą lub taki kontakt nie skutkuje uzyskaniem odpowiednich danych, wówczas musi on samodzielnie ustalić prawidłowe kwoty przychodów, kosztów podatkowych, dochodów jak również wysokość pobranej zaliczki.

Nie zostaje z tym jednak sam – pomocy w tym zakresie powinien mu udzielić urząd skarbowy. Podatnik ma prawo, bowiem wystąpić do US w celu weryfikacji, czy zaliczka na podatek dochodowy była faktycznie pobrana, a informacje o wysokości wynagrodzenia rzeczywiście trafiały do urzędu.

Podatnicy, którzy zostali zmuszeni do samodzielnego ustalenia kwot potrzebnych do wpisania do deklaracji, nie ponoszą jednak odpowiedzialności z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez płatnika podstawy opodatkowania takiej czynności jak umowa o pracę, działalność wykonywana osobiście czy też z tytułu praw majątkowych – do wysokości zaliczki, do której to płatnik jest zobowiązany. Co za tym idzie, zasada ta uchyla odpowiedzialność podatnika, co do wysokości zaliczki, którą pobrać płatnik powinien – potwierdza to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 maja 2013 roku, II FSK 2075/11, w którym NSA wskazuje, że płatnik ponosi wyłączną odpowiedzialność za zaniżenie lub niepobranie zaliczek (…).



Czytaj również: Jak nadawać pisma do sądów administracyjnych i urzędów po zmianach?

 

Brak deklaracji PIT-11 za 2015 r. rodzi problemy z rozliczeniem

 

Autor:

Skarbiec Corporate Services Sp. z o.o.


Źródło: Skarbiec / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • nadzór budowlany Liczba postów: 59 Grupa: Zanim wybud... Nadzór budowlany, a także kontrole okresowe, może prowadzić rzeczoznawca budowlany Kraków. Warto więc zapoznać się bliżej z usługami, które on oferuje.
  • Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 194 Grupa: Prawo
  • Tkaniny dobre na wszystko Liczba postów: 18 Grupa: Zanim wybud... Czy możecie polecić sklep z takim asortymentem jak guziki sklep online? Ważna jest dla mnie bogata oferta guzików. Chodzi mi o różne wielkości i różne barwy. Ni...
  • badania geotechniczne Liczba postów: 23 Grupa: Zanim wybud... Odwierty do projektu robi się w miejscach gdzie będzie stał dom, garaż i droga dojazdowa, chyba że zastanawiasz się jaki rodzaj fundamentów zanim przejdziesz do...
  • Mieszkanie w bloku Liczba postów: 128 Grupa: Rynek pierw... Mieszkanie z rynku wtórnego też może być dobrym pomysłem, a na pewno dużo taniej niż od dewelopera.

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 267

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >