Co to jest dom pasywny?

Co to jest dom pasywny?

Od pewnego czasu pojawiło się w Polsce pojęcie domu pasywnego. Nazwa brzmi dość tajemniczo, ale kryje się pod nią po prostu budynek, w którym zużycie energii zredukowane jest nawet o 90%. Wychodzi to naprzeciw oczekiwaniom wielu ludzi, ponieważ coraz częściej, wybierając projekt domu, zwracamy uwagę na to, aby był nie tylko ładny i wygodny, ale także energooszczędny. Czytaj dalej


W definicji proponowanej przez instytuty niemieckie dom pasywny to taki budynek, który dla zapewnienia komfortu cieplnego mieszkańców nie zużywa więcej niż 15 kWh energii na 1 m2 powierzchni użytkowej.Budując taki dom należy zastosować nowoczesne techniki ograniczania utraty ciepła z wnętrza budynku. W tym zakresie należy przewidzieć bardzo dobrą izolację ścian, okna niskoemisyjne, eliminację mostków termicznych, jak np. balkon o podstawie wmurowanej w ścianę budynku.Jednym z elementów, bez którego nie można ograniczyć strat ciepła do niezbędnego minimum jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jej zastosowanie z uwagi na duży stosunek, jaki straty wentylacyjne reprezentują w ogólnym bilansie domu, jest absolutnie konieczne.


projektcie domupasywnego należy przewidzieć możliwości pozyskiwania energii słonecznej z zewnątrz. Można to osiągnąć dzięki właściwemu zorientowaniu budynku względem stron świata, należytemu rozmieszczeniu pomieszczeń w budynku oraz odpowiedniemu doborowi rozmiaru i rodzaju oszklenia.

 

co to jest dom pasywny?

 Dom Optymalny Roberta Koniecznego

Czytaj również: Architektura konsekwentnych podziałówDom zaprojektowany zgodnie z tymi zasadami będzie miał bardzo niskie zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania. W trudnych warunkach atmosferycznych tj. przy niskiej temperaturze zewnętrznej i przy braku promieniowania słonecznego, dogrzanie takiego domu przy pomocy np. kominka czy ogrzewacza elektrycznego będzie wymagało dostarczenia bardzo małej ilości energii. Dzięki temu koszty eksploatacji domu pasywnego są znacznie niższe domu ogrzewanego tradycyjnie. 


Jakie są podstawowe cechy domu pasywnego?

Aby ograniczyć straty ciepła przez przegrody, dom pasywny musi mieć szczelne, warstwowe ściany z izolacją pozwalającą osiągnąć współczynnik przenikania ciepła U na poziomie 0,15 W/(m2.K).


Bardzo ważnym elementem są superszczelne, potrójnie szklone okna, wypełnione gazem szlachetnym (na ogół argonem), zamocowane w wielokomorowych ramach. Ważna jest też wielkość okien i ich współczynnik przepuszczania promieniowania słonecznego – zyski ciepła od promieniowania słonecznego wpadającego przez okna od strony południowej mają wynosić do 40%.


Wentylacja powinna być nawiewno-wywiewna z rekuperacją oraz gruntowym wymiennikiem ciepła.  Zadaniem wymiennika jest podgrzanie w gruncie wlotowego powietrza wentylacyjnego zimą (dzięki temu mniejsze jest zużycie energii na podniesienie jego temperatury do temperatury pokojowej) i schłodzenie go latem (dla komfortu mieszkańców).System ogrzewania w domu pasywnym zredukowany jest do minimum. O ile w domach tradycyjnych większa część energii zużywana jest na ogrzewanie pomieszczeń, a przygotowanie ciepłej wody użytkowej stanowi tylko jego nieznaczny procent, o tyle w domu pasywnym proporcje są odwrotne.


Pasywny dom jednorodzinny jest na ogół:

 
• piętrowy (dwie kondygnacje),
• niepodpiwniczony,
• z płaskim pulpitowym dachem lub dachem o niewielkim nachyleniu połaci,
• zwarty, pozbawiony wykuszy, podcieni, załamań w planie. Zatem wielbiciele rozrzeźbionych kształtów, skomplikowanych dachów, facjat, podcieni, kolumienek i łuczków będą zawiedzeni. Z punktu widzenia energetycznego idealnym kształtem dla domu pasywnego byłoby igloo – niestety, kłopoty wykonawcze spowodowałyby znaczne zwiększenie kosztów takiej budowli.

 

co to jest dom pasywny?

 Dom Optymalny Roberta Koniecznego

Czytaj również: Artystyczne dekoracje do eleganckich wnętrzPodejmując decyzję o wybudowaniu domu pasywnego należy zdać sobie sprawę, że dążenie do energooszczędności nie polega jedynie na nieustannym pogrubiania warstw izolacji, ale w równej mierze na właściwym zaprojektowania funkcji i architektury budynku i jego zorientowaniu na słońce – główne źródło energii na Ziemi. Decydując się na budowę domu pasywnego należy pogodzić się również z faktem, że jego bryła i wyposażenie będą odbiegały od szablonów, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

 

 


Źródło: budnet.pl / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 374 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 197 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19216 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 322

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >