Co zrobić z domem po powodzi?

Co zrobić z domem po powodzi?

Przeprowadzenie ekspertyzy przez specjalistów jest konieczne, gdy zauważymy popękane ściany, stropy, grunt osunięty pod budynkiem lub w jego okolicy oraz wtedy, gdy dom był zalany wodą przez kilka dni – radzi krakowska Termo Organika, największy producent styropianu. Czytaj dalej

Co zrobić z domem po powodzi? 
Na pewno zwykłe suszenie nie wystarczy. Przywrócenie do użytku  zalanego powodzią domu wymaga wielu działań porządkowo – remontowych.   Musimy pamiętać,   że przed przystąpieniem do nich trzeba dokładnie sprawdzić stan konstrukcji budynku.  Najlepiej zrobić to z pomocą eksperta posiadającego  uprawnienia budowlane.  Kontakt do nich powinni posiadać sołtysi, urzędy miasta lub gminy oraz na pewno Okręgowe Izby Inżynierów  Budownictwa bądź Powiatowe Izby Nadzoru Budowlanego.  Przed przystąpieniem do prac porządkowych  koniecznie sfotografuj zniszczenia, zgłoś szkody w urzędzie gminy i  ewentualnie u ubezpieczyciela.

Wypompować, oczyścić, zdezynfekować, osuszyć

Jeśli budynek przejdzie pozytywnie oględziny specjalisty, jak najszybciej  powinniśmy przystąpić do usuwania wody za pomocą pomp, a jeśli nie mamy do nich dostępu,  to w miarę możliwości przy użyciu tradycyjnych naczyń jak np.: wiadra.  Woda powodziowa może zawierać substancje szkodliwe, dlatego po jej usunięciu powinniśmy wyrzucić na śmietnik wszystkie rzeczy, których  w żaden sposób nie jesteśmy w stanie umyć, uprać, odkazić  i wysuszyć.  Pozbywamy się więc materacy, kołder, mebli z płyty wiórowej oraz tapicerowanych, wykładzin dywanowych , itp. Jest niemal pewne, że trzeba będzie wymienić wszystkie zalane wodą podłogi  drewniane i drewnopochodne oraz ścianki z płyt gipsowo kartonowych.  Zanim przystąpimy do osuszania ścian i podłóg dokładnie je czyścimy, skuwamy tynki ścian przynajmniej 30 cm ponad najwyższy poziom wody w zalanym domu.  Eksperci zalecają po oczyszeniu  ścian ich dezynfekcje i  potraktowanie preparatami antygrzybicznymi. Do dezynfekcji wystarczy np. 10% roztwór wapna chlorowanego.  Pamiętajmy, że wszystkie substancje chemiczne do odkażania są szkodliwe dla człowieka i zawsze należy przestrzegać instrukcji ich użytkowania.  Pod zerwaną podłogą znajdują się  legary,  które tak jak ściany najpierw czyścimy , odkażamy i na końcu smarujemy preparatem przeciwgrzybicznym.  Przed przystąpieniem do osuszania  budynku sprawdzamy stolarkę okienną oraz drzwi.  Jeśli nie zostały zniszczone, dokładnie czyścimy. Następny krok to kompleksowe osuszanie budynku. Najlepszym sposobem jest suszenie naturalne przy otwartych drzwiach i oknach oraz odsłoniętych kratkach wentylacyjnych. Można  i należy się wspomagać,  szczególnie przy niskich temperaturach, różnego rodzaju dmuchawami  lub elektrycznymi osuszaczami.  

Termomodernizacja po powodzi
Duża cześć zalanych budynków w Polsce jest ocieplona. Co robić z termoizolacją domu,  na który oddziaływała woda? Każdy przypadek  należy oceniać indywidualnie -  tłumaczy Krzysztof Krzemień    z Termo Organiki – Przyjmuje się,  że jeśli  termomodernizacja została wykonana prawidłowo, dobrej jakości materiałem izolacyjnym i pokryta odpowiednią warstwą tynku oraz nie została naruszona fizycznie, to po wyschnięciu nadal będzie spełniać swoją funkcje.  Gdy woda opadnie z  zewnątrz czyścimy tynki szczotką oraz ciepłą wodą z deterganetami  w taki sposób, by nie zniszczyć zewnętrznej  powłoki elewacji.  Woda, która znalazła się w warstwie izolacyjnej nie powinna zaszkodzić w żaden sposób styropianowi, którego cechuje bardzo mała nasiąkliwość. Styropian jest znacznie bardziej odporny na zawilgocenie niż np. wełna mineralna. Jedyną szansą na szybkie wysuszenie przegrody  jest jej odsychanie do wnętrza budynku - jeśli nie ma na wewnętrznej powierzchni warstwy szczelnej, np. paroizolacji, glazury lub powłok o podobnych właściwościach. Proces schnięcia na zewnątrz będzie dość powolny, bo oprócz izolacji termicznej (mniej lub bardziej paroszczelnej) w przegrodzie trójwarstwowej niewentylowanej wystąpi zawsze szczelna warstwa elewacyjna, a w dwuwarstwowej z kolei warstwy klejowe i tynk zewnętrzny.  Eksperci radzą, by obserwować elewacje. Jest duża szansa, że wysokie letnie temperatury wpłyną na przyspieszenie  procesu osuszania.  W każdym przypadku warto po kilku miesiącach zrobić niewielką „sondę”  i   w kilku miejscach sprawdzić, co dzieje się pod izolacją.
Jeśli zaobasewujemy wilgoć lub co gorsze wykwity grzybne, będziemy musieli pozbyć się elewacji przynajmniej do wysokości do której sięgała woda.

Przegląd instalacji, montaż, malowanie
Niezbędnym elementem remontu jest sprawdzenie instalacji elektrycznej i wentylacyjnej.  Prace związane z czyszczeniem instalacji elektrycznej bądź jeśli to konieczne jej wymianą najlepiej powierzyć elektrykowi z uprawnieniami, który po remoncie wykona przyłączenie do sieci.  Służby energetyczne powinny we własnym zakresie sprawdzić przyłącza i linie elektryczne zasilające budynek. Piece węglowe,  gazowe itp. można oczywiście wyczyścić i osuszać we własnym zakresie. Wskazane jest jednak powierzenie tych prac specjalistom którzy przy okazji sprawdzą instalacje obsługujące te urządzenia. Po osuszeniu możemy przystąpić do prac montażowych ( podłoga, ceramika) i malarskich. Nie powinniśmy się z tym jednak spieszyć. Zbyt duża wilgotność przegród budowlanych uniemożliwia prawidłowe wykonanie tych prac remontowych.

Termo Organika radzi
1.    Wykonujemy dokumentację fotograficzną zniszczeń  i zgłaszamy szkody sołtysowi i/lub w urzędzie gminy.
2.    Sprawdzamy  konstrukcje budynku m.in. ściany, stropy
3.    Sprawdzamy  grunt pod budynkiem i w okolicy, czy nie został wymyty wokół fundamentów
4.    Dla bezpieczeństwa  i  oceny możliwości oraz opłacalności  prac remontowych warto zorganizować  oględziny budynku przez specjalistę  z uprawnieniami budowlanymi. Zawsze w przypadku pęknięcia ścian i stropów, oraz osunięcia gruntu
5.    Jeśli  ekspertyza jest pozytywna przystępujemy do usunięcia wody - wypompowywanie lub tradycyjne naczynia np. wiadra
6.    Wszystkie rzeczy w domu, które znalazły się pod wodą i których nie da się umyć, odkazić        i wysuszyć uważamy za skażone i wyrzucamy (np.: meble z tapicerką, meble z płyty wiórowej, materace, kołdry, jednym słowem wszystko w co wsiąkła woda)
7.    Zrywamy podłogi drewniane i drewnopochodne
8.    Czyścimy ściany, legary pod podłogą, itp.
9.    Dezynfekujemy ściany, legary, itp.
10.    Czyścimy  lub jeśli zostały zniszczone wymieniamy okna i drzwi
11.    Suszymy (otwarte okna i drzwi i kratki wentylacyjne – osuszacze powietrza)
12.    Czyścimy ciepłą wodą z detergentami elewację zewnętrzną, również tę z termomodernizacją
13.    Czyścimy  instalacje, elektryczne, wentylacyjne, itp. ( elektryczne – elektryk z uprawnieniami)
14.    Czyścimy piece grzewcze i inne urządzenia domowe
15.    Montujemy podłogi , malujemy ściany, itp.
16.    Po kilku miesiącach sprawdzamy stan termoizolacji pod warstwą docieplenia
Źródło: AIMCOMMS / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18065 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 646

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >