Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Polskie budynki użyteczności publicznej coraz częściej są prawdziwymi dziełami sztuki i mogą konkurować ze swoimi odpowiednikami w Europie Zachodniej. Do tego grona zalicza się Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, do którego firma Reynaers Polska dostarczyła systemy aluminiowe.

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej znajduje się w Przemyślu, przy ul. Borka Joselewicza 1. Budynek Muzeum, otwarty w grudniu ubiegłego roku, zachwyca innowacyjnym pomysłem architektonicznym. Tworzą go przede wszystkim kamień, szkło i aluminium. Bryła została podzielona na dwie nierównej wielkości kamienne części połączone podwieszonymi pomostami z przeszkloną galerią. Większa część zawiera sale wystawowe i salę audytoryjną, natomiast mniejsza została zamknięta dla zwiedzających. W jej narożniku architekci zachowali fragmenty murów dawnej synagogi, które stanowią pozostałości zabudowy placu, na którym stoi Muzeum. Całość przykryto zielonymi ogrodami i szklaną galerią a część ekspozycyjną świetlikami.

Inna przestrzeń
Zamierzeniem architektów było maksymalne otwarcie przestrzeni dla zwiedzających. Dlatego poszczególne części wystawowe można aranżować oddzielnie lub łączyć w jedną całość – dzięki temu Muzeum zyskało nieograniczone możliwości pogłębienia odbioru wystawy. Ponadto zostały zintegrowane przestrzenie zewnętrzna i wewnętrzna. Dzięki zastosowaniu przeszklonej fasady, ulicznym przechodniom ułatwiono wizualny dostęp do ekspozycji – granica między wnętrzem i zewnętrzem jest prawie niezauważalna, a to, co możemy dostrzec z ulicy, jest przedsmakiem przygody ze sztuką. W ten sposób w miejskim krajobrazie powstała pewna kompozycyjna ciągłość, która już z zewnątrz zaprasza do bezpośredniego kontaktu i nie deprymuje niedostępnością ogromnego gmaszyska.

Systemy Reynaers

Aluminiowe elementy konstrukcji Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej zostały wykonane w czterech systemach Reynaers: CW 50, CS 68, Eco oraz CS 59Pa. Powierzchnia wszystkich konstrukcji wewnętrznych i zewnętrznych wyniosła 1280 m2. Ciekawostką jest, że łączna długość wszystkich wykorzystanych profili Reynaers to prawie cztery kilometry (3 840 mb.).

 

Główna fasada budynku (218 m2) z linkami ze stali nierdzewnej została wykonana w systemie fasadowym Reynaers CW 50. W tym samym systemie zrealizowano główne wejścia na podkonstrukcji stalowej, a także szklane galerie i świetliki na dachu budynku. System CW 50 został wybrany przede wszystkim ze względu na nieograniczoną swobodę tworzenia. Nie bez znaczenia była również niewielka szerokość (tylko 50 mm) profili nośnych, które pozwalają na wpuszczenie do budynku maksymalnej ilości światła.
Wszystkie okna zewnętrzne uchylne wykonano w energooszczędnym dwukomorowym systemie okienno-drzwiowym Reynaers Eco, co pozwoliło zagwarantować optymalną izolacyjność termiczną, przyczyniając się tym samym do obniżenia kosztów ogrzewania i strat ciepła na zewnątrz budynku.
Okna obrotowe i stałe oraz drzwi zewnętrzne wykonano w trójkomorowym systemie okienno-drzwiowym z paskami termoizolacyjnymi Reynaers CS 68. System ten jest połączeniem wysokiej izolacyjności termicznej z optymalnym poziomem bezpieczeństwa. Natomiast funkcjonalny, nieizolowany system CS 59Pa został zastosowany do wykonania witryn, drzwi i okien wewnętrznych.

 

Wizytówka Przemyśla
Na powierzchni prawie 7 000 m2 Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej mieści trzy kondygnacje z salami wystawowymi (o łącznej powierzchni ponad 1 200 m2) oraz salę audytoryjną dla 200 widzów. Oprócz tego w budynku znajduje się biblioteka, pomieszczenia gościnne, magazyny zbiorów muzealnych, a także kiosk z pamiątkami i wydawnictwami muzealnymi oraz kawiarnia. W salach wystawowych prezentowane są eksponaty z dziedziny archeologii, etnografii i sztuki.
Nietuzinkowy projekt Muzeum już doczekał się wyróżnień. Autorzy projektu – pracownia KKM Kozień Architekci – otrzymali nominację do prestiżowej europejskiej nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe 2009. Natomiast w marcu br. obiektowi przyznano miano „Lidera Małopolski” – nagrodę w konkursie „Najlepsze Przedsięwzięcia Roku w Małopolsce – Lider Małopolski”. Wartym odnotowania jest również fakt, że budynek ten jest w Polsce pierwszym po drugiej wojnie światowej muzeum wybudowanym od podstaw.

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej stało się nową wizytówką Przemyśla. Dlatego tak ważna jest jego funkcjonalność i otwartość na nowe możliwości wykorzystania powierzchni. Również otoczenie budynku nie sprawia wrażenia niedostępności, w naturalny sposób komponuje się z przestrzenią krętych uliczek starego miasta.
Dzięki połączeniu znakomitego projektu architektonicznego i najwyższej jakości systemów budowlanych powstało na kulturalnej mapie Polski miejsce godne polecenia.

 

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Architekt: KKM Kozień Architekci (dr arch. Marek Kozień, dr arch. Magdalena Kozień-Woźniak, arch. Katarzyna Kozień-Kornecka)
Zamawiający: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej
Generalny wykonawca: Inżynieria Rzeszów
Wykonawca ślusarki aluminiowej: Europlast
Systemy Reynaers: CW 50, CS 59Pa, CS 68, Eco
 

 

Źródło: PUBLINK / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Budowa hali Liczba postów: 241 Grupa: Innowacje w... Jeśli chodzi o znaki, to podczas budowy nowych osiedli konieczne jest także zaplanowanie dróg oraz ich właściwe oznakowanie. Informacje na ten temat można znale...
  • pompy ciepła Liczba postów: 29 Grupa: Innowacje w... Z jakiej formy ogrzewania korzystacie i dlaczego? producent ogrodzeń aluminiowych
  • Tanie domy szkieletowe Liczba postów: 75 Grupa: Innowacje w... Polecam Skandic Hus jeżeli jesteś zainteresowany ciekawym projektem na ładny i wygodny dom.
  • Centrala pożarowa Liczba postów: 13 Grupa: Innowacje w... Z jakich systemów zabezpieczeń korzystacie? producent ogrodzeń aluminiowych
  • Nowoczesne budownictwo?] Liczba postów: 64 Grupa: Innowacje w... Szanowni Państwo, Szczególną uwagę warto zwrócić na rodzaj materiału ociepleniowego oraz zastosowany system wykończenia elewacji (preparat gruntujący, zaprawa k...

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych