Nieruchomość najlepszą inwestycją

Nieruchomość najlepszą inwestycją

Obserwując obecną sytuację związaną z ZUS czy OFE wiele osób zaczyna się niepokoić. Zastanawiają się, jak będzie wyglądała ich starość. Czy aby będzie pogodna i dostatnia? Będzie, jeśli już dziś rozsądnie zainwestujemy. Czytaj dalej

 

Eksperci informują, że korekta cen mieszkań trwa na rynku od 2009 roku. Dla przykładu w tym czasie przeciętna cena ofertowa w Warszawie spadła o ponad 20%. Mniejsza oferta to jednocześnie mniej prawdopodobne kolejne spadki cen ze względu na bardzo silną barierę kosztową oraz spadającą podaż.

 

Czytaj również: Zakup mieszkania pod wynajem najlepszą inwestycją

 

Jak mówi Tomasz Kołodziejczyk z redNet Consulting, od kwietnia 2012 roku liczba oferowanych mieszkań w Warszawie maleje – w ciągu ostatnich 12 miesięcy zmniejszyła się o 11%. - Obecnie na rynku pierwotnym do kupienia jest nieco ponad 18 tysięcy mieszkań - dodaje.

 

Czytaj również: Dostosowania podażowe w Krakowie

 


 

Jak wyjaśnia Kołodziejczyk, oferta zaczyna maleć, ponieważ deweloperzy stosują niższe marże w nowych projektach i stosunek ryzyka do zysku nie jest już tak atrakcyjny jak kiedyś. – Co więcej, po wejściu w życie ustawy deweloperskiej część deweloperów ma problemy z przygotowaniem projektu, tj. uzyskaniem finansowania w banku czy też otrzymaniem rachunku powierniczego – zaznacza ekspert redNet Consulting. - Do wspomnianych przyczyn należy dodać jeszcze jedną - coraz wyższe bariery wejścia na rynek deweloperski. Tym bardziej, że zauważalny jest wzrost liczby kupowanych mieszkań - dodaje. Do inwestowania w nieruchomości zachęca również najniższy w historii poziom stóp procentowych. Przekłada się tym samym na atrakcyjną wysokość raty kredytowej. Niskie stopy procentowe to jednocześnie mniejsza atrakcyjność lokowania pieniędzy w formie lokat (alternatywny sposób inwestowania pieniędzy).

 

Czytaj również: Ile można zarobić na condo mieszkaniach?

 


 

Równie istotny jest fakt, że za miesięczne zarobki możemy kupić obecnie więcej niż jeszcze w 2007 roku. Dla przykładu za przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie w III kwartale 2007 roku można było kupić zaledwie 0,33 m kw.; I kwartale 2013 jest to już 0,65 m kw.

 

Czytaj również: W jakich miastach sprzedaje się najwięcej mieszkań deweloperskich?

 

Ekspert redNet wskazuje też na bardziej globalne atuty inwestowania w nieruchomości. Do najważniejszych zalicza: wzrost wartości  nieruchomości w długim okresie; mniejszą podatność na wahania rynkowe; zabezpieczenie przed inflacją. Dodaje, że nieruchomość to nie tylko forma lokowania pieniędzy, ale też przede wszystkim zaspokaja jedną z głównych potrzeb człowieka.

 

 

Mieszkanie zakupione w celach inwestycyjnych powinno jednakże spełniać kryteria lokalizacyjne, które są zazwyczaj ważne dla wynajmujących. To one decydują o stawce najmu. Największą popularnością cieszą się zatem mieszkania położone w pobliżu centrum lub z dogodnym połączeniem komunikacyjnym, w szczególności położone przy linii metra lub trasie tramwaju. Ważnym czynnikiem jest również pełna infrastruktura wokół nieruchomości, taka jak: sklepy, ośrodki zdrowia, szkoły, przedszkola, miejsca wypoczynku (park, kawiarnie, restauracje), punkty kultury (kino, teatr). - Największą grupę wynajmujących stanowią bowiem studenci i młode osoby pracujące, dla których ważny jest szybki codzienny dojazd do pracy lub na uczelnię oraz możliwość załatwienia podstawowych spraw (zakupy, usługi) blisko osiedla – zaznacza Tomasz Kołodziejczyk. Reasumuje, że nieruchomość to nie tylko wzrost wartości aktywów, ale przede wszystkim źródło comiesięcznych dochodów z najmu.

 

Źródło: Core PR / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18529 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 210

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >