Nowe przepisy budowlane? Propozycja zmian

Nowe przepisy budowlane? Propozycja zmian

Kolejny raz hałas zwyciężył w walce o polepszenie jakości życia Polaków oraz jakości nowych budynków i obiektów budowlanych realizowanych w Polsce.

Niestety projekt nowelizacji tego rozporządzenia z 19 września 2008 r., jaki został przekazany do uzgodnień międzyresortowych, nie zawiera już ani słowa na temat obowiązkowego opisu klimatu akustycznego w projekcie oddawanym do pozwolenia na budowę. Charakterystyka akustyczna budynku została wykreślona z projektu (jako zmiana par. 11, punkt 2, podpunkt 9a). Został usunięty cały załącznik 2 zawierający tabele sposobu deklaracji parametrów budynku związanych z klimatem akustycznym. Wykreślenie charakterystyki akustycznej rozwiało nadzieje na rozpoczęcie przyspieszenia procesu poprawy jakości akustycznej budownictwa, szczególnie nowo projektowanych i przebudowywanych z nowym sposobem użytkowania.

Najbardziej przegranymi z tego powodu będą użytkownicy nowo projektowanych budynków, w tym szczególnie mieszkalnych. Zapis proponowany przez Ministerstwo Infrastruktury w pierwszym projekcie dawał klientom, architektom i deweloperom oraz firmom budowlanym silne narzędzie pozwalające weryfikować produkt rynkowy, jakim jest budynek. Zapisanie danych w projekcie oddawanym do pozwolenia na budowę pozwalałoby w obrocie gospodarczym ocenić jakość oferowanego produktu, jakim jest budynek, a w szczególności mieszkanie i dom.

Jest to kolejna porażka w pracy nad systematycznym podnoszeniem jakości życia Polaków, gdzie hałas sąsiedzki oraz komunikacyjny obciążający przegrody wewnętrzne i zewnętrzne jest uważany przez prawie 30 % Polaków za najbardziej uciążliwy. Kolejne porażki, jakie w ostatnich miesiącach poniesiono w eliminacji szkodliwego hałasu działającego na ludzi w budynkach, to programy ochrony środowiska dla programu dróg krajowych i szybkich kolei. A największa porażka to narodowy program ochrony środowiska na lata 2008-2012. Wszystkie wymienione programy nie uwzględniają akustycznych potrzeb środowiska zbudowanego, które nader różnią się od akustycznych potrzeb środowiska przyrodniczego, co jest wielką szkodą dla jakości życia ludności w Polsce.

Projekt rozporządzenia z marca 2008 r. do pobrania:
http://www.akustyka.pl/pobierz/projekt_19-09-2008.pdf

Projekt rozporządzenia z września 2008 r. do pobrania:
http://www.akustyka.pl/pobierz/projekt_marzec_2008.pdf
Źródło: FABRYKA CISZY / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19214 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 173

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >