
Nowy właściciel gruntu może zaskarżyć obowiązującą uchwałę
Skargę na uchwałę rady gminy w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może wnieść nie tylko osoba, która była właścicielem nieruchomości w dacie wejścia w życie tej uchwały. Z takiego uprawnienia może skorzystać także nowy właściciel nieruchomości, jeżeli uchwała narusza jego interes prawny. Może to jednak zrobić, tylko jeśli uchwały nie zaskarżył poprzedni właściciel działki.
Problem
Po nabyciu nieruchomości nowy właściciel doszedł do przekonania, że postanowienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego naruszają jego interes prawny. Uchwała rady gminy w sprawie tego planu weszła w życie, zanim kupił on nieruchomość. Czy może on skutecznie kwestionować postanowienia obowiązującej uchwały?
Czytaj również: Orły Eksportu Województwa Łódzkiego
Co mówią przepisy
W art. 101 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej: u.s.g.) przewidziano, że każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem podjętymi przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, może - po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia - zaskarżyć uchwałę do sądu administracyjnego. Regulacji tej nie stosuje się, jeżeli w sprawie orzekał już sąd administracyjny i oddalił skargę.
Skargę na uchwałę lub zarządzenie można wnieść do sądu w imieniu własnym lub reprezentując grupę mieszkańców gminy, którzy wyrażą na to pisemną zgodę. W sprawie wezwania do usunięcia naruszenia stosuje się przepisy o terminach załatwiania spraw w postępowaniu administracyjnym.
W sprawach tych odpowiednie zastosowanie ma art. 94 u.s.g. Jak z niego wynika, zasadą jest, że nie stwierdza się nieważności uchwały lub zarządzenia organu gminy po upływie roku od dnia ich podjęcia. Takie ograniczenie nie dotyczy jednak sytuacji, gdy są one aktem prawa miejscowego.
Anna Puszkarska , radca prawny
Nabycie nieruchomości w okresie, w którym obowiązuje już uchwała rady gminy w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, nie uniemożliwia zaskarżenia tej uchwały w trybie art. 101 u.s.g. przez nowego właściciela. Naruszenie interesu prawnego może być bowiem przedmiotem skargi złożonej przez następcę prawnego osoby, której interes prawny został naruszony. Warunkiem skutecznego wniesienia skargi jest jednak to, aby jego poprzednik prawny nie korzystał z przysługujących mu uprawnień do zaskarżenia tej uchwały.
Czytaj również: Rejestrację na SPIN Extra 2015 czas zacząć!
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Luksusowe nieruchomości jako strategiczna inwestyc... Liczba postów: 1 Grupa: Aktualności Wyższy standard to wyższy potrzebny kapitał. Oczywiście niewielu inwestorów stać na takie apartamenty. Ale rynek inwestycyjnych apartamentów rozwija się na tyle...
- Jaki prezent świąteczny? Liczba postów: 114 Grupa: Opinie https://dezerpremiumapk.com/ https://tim hortonmenumx.com/home/ https://spotifymo dapk.com.ph/
- Fast food bez apetytu? Branża liczy na gorące lato... Liczba postów: 9 Grupa: Aktualności
- Pieniądze - inwestowanie Liczba postów: 324 Grupa: Trudne tema... Mam spółkę z o.o. od 2020 roku i początkowo wynajmowałem drogie biuro myśląc, że to konieczne. Po dwóch latach okazało się, że to błąd - rzadko tam bywałem. Prz...
- Świadectwa energetyczne Liczba postów: 3 Grupa: Trudne tema... Jeżeli potrzebujecie wykonać świadectwo energetyczne Waszego budynku, to polecam Wam sprawdzić stronę, na której znajdziecie ofertę profesjonalnej firmy Certyfi...