Podsumowanie XIV edycji debaty „Inwestowanie w Nieruchomości”.

Podsumowanie XIV edycji debaty „Inwestowanie w Nieruchomości”.

Nie wprowadzenie podatku handlowego, ale zakaz handlu w niedzielę, zamieszanie wokół opodatkowania transakcji inwestycyjnych i zwalniająca gospodarka - to najważniejsze zagrożenia dla polskiego rynku nieruchomości handlowych według uczestników 14. edycji debaty „Inwestowanie w Nieruchomości”, która odbyła się w ubiegłym tygodniu w Klubie Polskiej Rady Biznesu w Warszawie Czytaj dalej

 

Jeszcze przed wejściem w życie tzw. podatku handlowego eksperci alarmowali, że najprawdopodobniej nie spełni on swojego zadania, bo sklepy przerzucą go na poddostawców i klientów. Niewielu analityków przewidziało jednak, że Komisja Europejska radykalnie oprotestuje jego wprowadzenie, uznając go za niedozwoloną pomoc dla mniejszych podmiotów. W tej chwili jego obowiązywanie jest zamrożone do 1. stycznia 2018 roku. Wiele wskazuje na to, że po tej dacie podatek ten w tej czy innej formie będzie ściągany. Przedstawicielom rynku nieruchomości handlowych sen z powiek spędza jednak inny pomysł rządu - właściwie przesądzone już wprowadzenie całkowitego zakazu handlu w niedzielę.

Kto na tym najbardziej straci?

Na pewno nie branża spożywcza. Ludzie muszą jeść i po prostu nauczą się kupować żywność w inne dni albo będą zamawiać ją w sieci. Najbardziej ucierpi sektor odzieżowy i usługi – przewiduje Mariusz Majkowski, dyrektor działu wynajmu powierzchni handlowych w firmie doradczej CBRE. Podobnego zdania był Witold Breś, dyrektor ds. zarządzania aktywami funduszu inwestycyjnego Peakside Polonia Management: – Największymi przegranymi będą sprzedawcy zatrudnieni w odzieżówce, rozliczani zazwyczaj w systemie prowizyjnym; oni najwięcej zarabiają właśnie w niedziele. Ucierpią również studenci, dla których praca w weekendy w centrach handlowych i sklepach to jedno z najczęstszych źródeł zarobkowania – mówił Breś.

Z kolei Beata Latoszek, szefowa oddziału banku Deutsche Hypo w Polsce zwróciła uwagę na inny, mniej znany aspekt wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę:
W ostatnim czasie wykształciła się u nas swego rodzaju turystyka handlowa z Izraela. Przed weekendem lądują u nas samoloty pełne turystów z tego kraju, którzy kupują w polskich galeriach dosłownie wszystko. Kiedy zakaz wejdzie w życie, to zjawisko prawdopodobnie zaniknie. 


14. edycji debaty „Inwestowanie w Nieruchomości”, która odbyła się w ubiegłym tygodniu w Klubie Polskiej Rady Biznesu w Warszawie


Dla inwestorów liczy się makroekonomia

Na inne tory debatę skierowała Anna Duchnowska, dyrektor ds. zarządzania aktywami w funduszu Invesco RE. Zwróciła ona uwagę, że na rynku handlowym - podobnie jak w branży biurowej - może niedługo dojść do odwrotu zagranicznych inwestorów. – Dla mnie największym niebezpieczeństwem jest spadające PKB – mówiła Duchnowska. – Jeszcze niedawno rząd zapowiadał 3,8% w skali roku, według najnowszych prognoz w czwartym kwartale mówi się już tylko o 2,5%. Może być więc tak, że optymistyczne przewidywania na przyszły rok, mówiące o ponad 3% PKB się nie ziszczą. Dla inwestorów to jest chyba największy problem. Podatek handlowy, zakaz handlu w niedzielę dla nich to często niewiele znaczące sprawy. W pierwszej kolejności obserwują oni wskaźniki makroekonomiczne. No i to, jak wygląda zasobność portfeli naszych rodaków na tle innych państw UE.
Niska siła nabywcza Polaków według uczestników debaty jest powodem, dla którego nasz kraj opuszczają tzw. marki luksusowe. Z drugiej strony oznacza to tez dynamiczny rozwój sieci kierujących swoją ofertę do klientów z mniej zamożnych portfelem. – Jeszcze kilka la temu sieci niskobudżetowych w galeriach handlowych nie było. Dziś Pepco, KiK czy Textil Market pojawiają się w nich coraz częściej i świetnie sobie radzą. Są to marki wręcz coraz bardziej pożądane, nie uważa się ich już w ogóle za czynnik dewaluujący obiekt, ale jako zapewniający większą odwiedzalność całego obiektu – mówił Maciej Krenek, dyrektor zarządzający RE Project Development. Jego słowa potwierdził Bartosz Kazimierczuk, prezes zarządu Tower Investments. – My inwestujemy tam, gdzie siła nabywcza jest najsłabsza. I ta siła ma swoje preferowane marki, których sklepy najchętniej odwiedza. Nie ma w tym nic złego - to jest po prostu dostosowanie oferty do możliwości zakupowych klienta. Pepco i Textil Market w mniejszych aglomeracjach rozwijają się błyskawicznie. Naszym zadaniem jest dostarczyć mieszkańcom tych miast jakiś ekwiwalent galerii handlowej. Wiadomo, że w takim Garwolinie, gdzie wybudowaliśmy park handlowy nie powstanie żadna galeria. Ale dzięki temu nasz park handlowy staje się „Złotymi Tarasami” dla całego tego regionu – mówił Kazimierczuk. 

 

Czytaj również: Konkurs dla studentów ASP zorganizowany przez firmę Radaway


REIT-y to zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych fundusze inwestujące w nieruchomości komercyjne, wypłacające corocznie niemal cały swój zysk akcjonariatowi w postaci dywidendy

Kiedy polskie REIT-y?

Sporo miejsca podczas debaty poświęcono również sztandarowym elementom Programu Budowy Kapitału wicepremiera Morawieckiego, jakim mają być Publiczne Fundusze Nieruchomości, planowane jako odpowiedniki zachodnich Real Estate Investment Funds. REIT-y to zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych fundusze inwestujące w nieruchomości komercyjne, wypłacające corocznie niemal cały swój zysk akcjonariatowi w postaci dywidendy. Małgorzata Kosińska, prezes zarządu Stowarzyszenia REIT Polska, Paweł Tamborski, były prezes Giełdy Papierów Wartościowych oraz Mariusz Stawiarczyk, partner w kancelarii Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy wyczerpująco przedstawili ideę oraz funkcjonowanie tego typu struktur na Zachodzie oraz omówili poprawki, jakie Stowarzyszenie REIT Polska zgłosiło do projektu ustawy o REIT-ach, obecnie procedowanego przez Sejm. Zdaniem Kosińskiej ustawa może wejść w życie już na początku 2017 roku, choć początkowo spodziewano się jej na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

 

 

Czytaj również: Jubileusz firmy Galeco - to już 20 lat


Czternastą edycję debaty „Inwestowanie w Nieruchomości” patronatem objęły bankier.pl, Klub Polskiej Rady Biznesu oraz IREM Polska, a partnerami wydarzenia były Prime Real Estate Solutions, Echo Investment oraz Boryszew S.A.

2016-12-02
Źródło: ROJO NEGRO Communications / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Zegarki Daniel Wellington-co sądzicie? Liczba postów: 42 Grupa: Trudne tema... Chcę kupić tacie na urodziny zegarek. Myślałem o zegarku Daniel Wellington, co o tym sądzicie? Nosi ktoś może? Jakieś opinie?
  • Zabawki dla dzieci Liczba postów: 21 Grupa: Trudne tema... Wybór jest ogromny. ___ igły do pobierania krwi
  • Sposób na zdrowie Liczba postów: 311 Grupa: Trudne tema... Jeśli chodzi o terapie to jeśli potrzebujesz wsparcia w leczeniu depresji, uzależnień czy też chcesz pozbyć się traumatycznych przeżyć możesz skorzystać z tej m...
  • Marketing Liczba postów: 48 Grupa: Trudne tema... Dobrze jest też postawić na ozdobne witryny w momencie gdy prowadzicie własny sklep. Firmy takie jak https://www.windowstories.com.pl/ są w stanie wykonać witry...
  • Gdzie kupujecie ubrania? Liczba postów: 234 Grupa: Trudne tema... Jeżeli szukacie natomiast bielizny damskiej wysokiej jakości, a w szczególności biustonoszy to polecam zajrzeć na https://www.brarevolution.com/. Mają szeroki w...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18067 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 805

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >