Popyt na droższe mieszkania

Popyt na droższe mieszkania

Warszawski rynek mieszkaniowy jest nieco inny niż w pozostałych miastach. Stolica skupia najwięcej osób zamożnych, które mogą sobie pozwolić na zakup ekskluzywnego mieszkania lub apartamentu.

 

Według analizy przeprowadzonej przez serwis Oferty.net w Warszawie jest większe zainteresowanie zakupem większych i droższych mieszkań niż w innych aglomeracjach. W stolicy mieszkanie 5 pokojowe i większe planuje kupić ponad sześć razy więcej osób niż w Krakowie, czy Łodzi i 10 razy więcej niż we Wrocławiu. Jak obliczają analitycy tego portalu w marcu tego roku średnia cena ofertowa metra kwadratowego mieszkania z co najmniej pięcioma pokojami kształtowała się w Warszawie na poziomie 8,8 zł/mkw. Oferta warszawskich deweloperów zawiera również więcej mieszkań o większych metrażach niż w pozostałych miastach.

 

Z całej puli nowych mieszkań w mieście (19 tys.) lokale 5 pokojowe i większe stanowią 3 proc. W Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku obejmują tylko 1 proc. oferty deweloperów. Z kolei nowe 4 pokojowe mieszkania w Warszawie to 15 proc. lokali wystawionych do sprzedaży na rynku pierwotnym. Podczas gdy, jak wylicza Emmerson w Krakowie ich odsetek jest ponad połowę mniejszy, a w Poznaniu trzykrotnie mniejszy.   

 

Czytaj również: Luksusowe energooszczędne domki

 

Luksusowy lokal średnio za 800 tys. zł

Za lokal z wyższej półki w Warszawie trzeba zapłacić średnio prawie 800 tys. zł, podaje Lion’s House. We Wrocławiu, Krakowie i Trójmieście takie mieszkania kosztują mniej, przeciętnie ok. 500 tys. zł. Lokale z tego segmentu są o połowę większe niż zwykłe M i droższe w przeliczeniu za 1 metr. Średnia cena transakcyjna mieszkań w standardzie premium na stołecznym rynku wtórnym wynosi ok. 780 tys. zł, a mieszkania w podstawowym standardzie kupowane są ponad połowę taniej, bo średnio za 366 tys. zł.

 

Dwa razy wyższe ceny transakcyjne w segmencie najdroższych mieszkań są konsekwencją ich większego metrażu i ceny metra. O wyższych stawkach decyduje wyższy standard budynków i części wspólnych oraz atrakcyjna lokalizacja. Poza standardem, nabywcy takich nieruchomości oczekują także czegoś więcej. Dlatego w inwestycjach z wyższej półki deweloperzy proponują ciekawie zagospodarowaną przestrzeń wokół budynków i części wspólnych zapewniając w ten sposób lepszy komfort zamieszkania.

 

Czytaj również: Jak się rozwija warszawski rynek mieszkaniowy?


 

Wyższa cena, wyższe wymagania

Kupujący mieszkania premium poszukują dodatkowych udogodnień. Chcą nie tylko wygodnie mieszkać, ale i mieć poczucie wyjątkowości miejsca, które wybrali. Dlatego deweloperzy przygotowując ekskluzywne projekty dbają o to by ich koncepcja urbanistyczna była atrakcyjna i oryginalna. Wiedzą, że o niepowtarzalnym klimacie miejsca zamieszkania decyduje również architektura krajobrazu.

 

Przykładem wyróżniającego się rozwiązania architektonicznego jest inwestycja Apartamenty Wilanowska realizowana przez Rogowski Development na warszawskim Mokotowie. Projekt zyskał potoczną nazwę Osiedla Ażurowych Okiennic dzięki charakterystycznym drewnianym ażurowym okiennicom w ciepłej barwie przysłaniającym w całości przeszklone elewacje budynków. Fasady budynków zdają się falować i tworzyć ażurowe wzory, kiedy okiennice są otwierane i zamykane.

 


Także położenie osiedla w okolicy kompleksu pałacowo-parkowego w Wilanowie i bezpośrednim sąsiedztwie terenów rezerwatu przyrody i Potoku Służewieckiego decyduje o unikatowości projektu. Aby lokale na tym osiedlu były dostępne dla większej liczby nabywców deweloper zróżnicował standard budynków i oferuje mieszkania już od 7,8 tys. zł/mkw.  

 

Jak podaje zestawienie Emmerson najdroższe mieszkania deweloperskie w Warszawie oferowane są w Śródmieściu. Ich średnia cena ofertowa wynosi 18 tys. zł za metr, podczas gdy przeciętna stawka za lokal z rynku pierwotnego dla całego miasta w I kw. br. według analiz tej firmy to 8,3 tys. zł/mkw. Najwyższa cena za 1 mkw. powierzchni nowego mieszkania na koniec marca br. wynosiła zaś w Warszawie 45 tys. zł.

 

Źródło: Prestige PR / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18529 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 161

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >