Prawo – lista artykułów
Wykup mieszkania spółdzielczego – kwestie praktyczne
Spółdzielcy, którzy posiadają mieszkanie lokatorskie otrzymują odrębną własność lokalu już po wpłaceniu nominalnej kwoty kredytu umorzonego przez państwo w latach 70 i 80-tych, którą spółdzielnia odprowadziła do budżetu państwa.
Przekazanie mieszkania członkom rodziny w spadku lub darowiźnie
Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn dotyczy nabycia własności (współwłasności) budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego lub udziału w takim prawie.
Jawność finansów w spółdzielni
Nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wprowadziła możliwość nieograniczonego dostępu członków do wszystkich dokumentów finansowych dotyczących każdej spółdzielczej nieruchomości.
Jak odzyskać podatek VAT po budowie domu? Nowe prawo budowlane
Osoby fizyczne budujące własny dom (budynek mieszkalny) mogą starać się o odzyskanie części podatku VAT zawartego w cenie materiału budowlanego.
Co określa projekt budowlany?
Projekt architektoniczno – budowlany musi określać funkcje, formę i konstrukcję obiektu budowlanego. Jego system energetyczny również. Powinien wskazywać rozwiązania techniczne, materiałowe.
Dokumenty niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę
Gminy również niekiedy wymagają oświadczeń jednostek dostarczających media tj. prąd, woda, gaz, energia elektryczna. Informacji o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych czy kanalizacyjnych itp.
Zmiana sposobu użytkowania nieruchomości
Osoba chcąca rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej może to uczynić we własnym mieszkaniu. Wystarczy zgłosić zamiar zmiany sposobu użytkowania istniejącej nieruchomości (całości lub części) w gminie. Do zgłoszenia załącza się dokumenty: