Roca wzięła udział w Milan Design Week 2024

Roca wzięła udział w Milan Design Week 2024

Od 15 do 21 kwietnia 2024 roku Roca prezentowała swoje najnowsze kolekcje i rozwiązania w dwóch różnych przestrzeniach Milan Design Week – największych targów wnętrzarskich na świecie. Przygotowane przez Roca instalacje podkreślały koncentrację marki na realizacji pionierskich pomysłów w zakresie tworzenia wnętrz łazienkowych i zrównoważonym rozwoju. Czytaj dalej

 

Rozwiązania Roca na Milan Design Week 2024 można było oglądać podczas dwóch odbywających się w ramach tych targów wydarzeń: Salone del Mobile oraz Fuorisalone. Instalacje „Śródziemnomorskie perspektywy” (Mediterranean Perspectives) i „Inicjowanie zmian” (Sparking Change) prezentowały zaangażowanie Roca we wprowadzanie innowacji zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju oraz pokazały dziedzictwo i wartości marki.

 

Roca wzięła udział w Milan Design Week 2024

 

Roca na Salone del Mobile

Pośród tętniącej życiem wystawy Salone del Mobile, projekt pawilonu Roca oparty został na uporządkowanym, geometrycznym planie, który przywoływał skojarzenia z klimatem Morza Śródziemnego i był ściśle związany z architekturą Barcelony. Stworzony przez barcelońskie studio architektoniczne Mesura, projekt „Śródziemnomorskie perspektywy” (Mediterranean Perspectives) otwierał się na centralnie położony plac, zapraszając odwiedzających do wejścia i do odkrycia wnętrza stoiska.

 

Roca wzięła udział w Milan Design Week 2024

 

- Chcemy zapewnić odwiedzającym pawilon Roca niepowtarzalne i inspirujące doświadczenia - mówił Benjamin Iborra ze studia Mesura. - Takie, które wykraczają poza to, co zwyczajne, zachęcają gości do eksploracji różnych produktów i kolekcji, a także pozwolą zrozumieć wartości i dziedzictwo Roca.

 

Geometria odgrywała kluczową rolę w projekcie pawilonu i pełniła tu podwójną funkcję. Z zewnątrz reprezentowała ona powrót do korzeni marki Roca oraz nawiązywała do charakteru Barcelony. Po wejściu do środka, tworzyła natomiast niepowtarzalny klimat – każda z prezentowanych kolekcji posiadała swoją charakterystyczną przestrzeń, wyróżniającą się własną atmosferą i zastosowanymi materiałami.

 

W projekcie instalacji kluczowym czynnikiem było odpowiednie wykorzystanie materiałów. W zgodzie z zaangażowaniem Roca w zrównoważony rozwój, architekci ze studia Mesura sięgnęli więc po drewno odzyskane z poprzednich projektów oraz żaluzje, które znalazły się na stoisku Roca podczas zeszłorocznych targów ISH we Frankfurcie. Wszystko po to, by zmniejszyć negatywny wpływ realizacji na środowisko naturalne.

 

Czytaj również: Europejska Fasada Roku 2024 i Polskie obiekty w Baumit Life Challenge 2024:

 

Roca wzięła udział w Milan Design Week 2024

 

Roca na Fuorisalone 

Instalacja „Inicjowanie zmian” (Sparking Change), zaprojektowana przez Mario Cucinella Architects, inspirowana była uruchomieniem pierwszego na świecie elektrycznego pieca tunelowego w zakładzie produkcyjnym Grupy Roca w Gmunden w Austrii. Projekt pokazał pozytywny wpływ na środowisko tego pionierskiego rozwiązania, doskonale wpisując się w zasady cyrkularności oraz dekarbonizacji.

 

- Instalacja „Inicjowanie zmian” podkreśla wykorzystanie w swojej konstrukcji innowacyjnej techniki, która szanuje środowisko i wzbogaca tradycję poprzez stworzenie półokrągłego tła złożonego z 1,2 tys. ceramicznych bloków wydrukowanych w technologii 3D - wyjaśniał Mario Cucinella, założyciel i dyrektor kreatywny MCA – Mario Cucinella Architects.  - Jest zarazem dowodem na to, że technologia i narzędzia cyfrowe nie są już tylko instrumentami do tworzenia, ale także do stymulowania nowych pomysłów.


Roca wzięła udział w Milan Design Week 2024

 

Czytaj również: Powstała w 1649 marka Fiskars, w tym roku świętuje swoje 375. urodziny

 

Wystawa prezentowała w jaki sposób wiedza, doświadczenie oraz technologia doprowadziły do zastosowania pionierskiej innowacji w przemyśle ceramiki sanitarnej. Każdy gliniany blok wydrukowany w technologii 3D powstał w procesie produkcyjnym o niskim wpływie na środowisko, z wykorzystaniem dziewiczej gliny i ceramiki z recyklingu. Kształt i gradient kolorów stanowiły symbole temperatur podczas poszczególnych faz procesu wypalania ceramiki. Samonośna struktura instalacji może być montowana na sucho i łatwo zdemontowana, co zapewnia jej potencjał do ponownego użycia podczas kolejnych wystaw czy targów.

 

Dzięki użyciu rozszerzonej rzeczywistości dostępnej przez Internet, instalacja pozwoliła także odwiedzającym zanurzyć się w interaktywnym doświadczeniu, oferując unikalne połączenie zaangażowania zarówno w wymiarze realnym, jak i wirtualnym.

 

Roca wzięła udział w Milan Design Week 2024

2024-05-13
Źródło: AVEEX / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19425 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 308

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >