Rząd zwiększa dostępność mieszkań do wynajęcia

Rząd zwiększa dostępność mieszkań do wynajęcia

Mieszkanie dla Młodych to nie jedyna inicjatywa dotycząca rynku mieszkaniowego jaką przygotowuje rząd na kolejne lata. Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z Ministerstwem Finansów w ramach programu Inwestycje Polskie zaprezentowali koncepcję utworzenia funduszu inwestycyjnego, którego celem będzie zwiększenie dostępności mieszkań do wynajęcia.

 

W ciągu czterech nadchodzących lat Fundusz Mieszkań na Wynajem ma dostarczyć na rynek 20 tys. mieszkań. Przewidziana kwota na ich zakup od deweloperów to 5 mld zł. Fundusz nie będzie inwestował  w pojedyncze mieszkania. Interesować go będą całe budynki, ewentualnie klatki schodowe gotowe do zasiedlenia. Mieszkania będą musiały być także wykończone i odpowiednio wyposażone tak by można było od razu w nich zamieszkać. Preferowane mają być małe mieszkania: kawalerki lub mieszkania z jedną lub dwiema sypialniami.

 

Czytaj również: Symboliczna wiecha na szczycie galerii

 

W jakich cenach będzie można wynająć mieszkanie od państwa? Punktem odniesienia ma być czynsz zbliżony do poziomu dającego zwrot na poziomie 4% wartości nieruchomości. Czynsze zatem będą atrakcyjne w porównaniu do stawek obowiązujących na wolnym rynku. Z drugiej strony będą wyższe od czynszów w lokalach komunalnych, zaś najemcy mają być weryfikowani pod względem zdolności do opłacenia czynszu.

 

Czytaj również: Monitoring Rynku Budowlanego2013


Pomimo licznych kontrowersji i potencjalnych zagrożeń nasuwających się przy analizie założeń programu warto szczególnie docenić jeden aspekt. Rząd wreszcie dostrzegł, iż rozwiązywanie problemów mieszkaniowych może następować nie tylko poprzez promowanie zakupu mieszkania na własność (RnS, MdM), ale również poprzez zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem.

 

Źródło: Emmerson Realty S.A. / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 17892 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 236

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >