Stowarzyszenie MIWO wygrało sprawę sądową związaną z nieuczciwą konkurencją

Stowarzyszenie MIWO wygrało sprawę sądową związaną z nieuczciwą konkurencją

Sąd Okręgowy w Lublinie wydał wyrok w pierwszej instancji w sprawie z powództwa Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej MIWO przeciwko Xpand EuroGroup Sp. z o.o. Sp.k, administratorowi strony eopin.org Europejskiej Organizacji Poliuretanowych Izolacji Natryskowych.

 

 

Orzeczono, że na tej stronie internetowej rozpowszechniane są informacje w większości nieprawdziwe, błędnie sugerujące przeciętnemu odbiorcy, że pianka PUR ma lepsze i skuteczniejsze od wełny mineralnej właściwości termoizolacyjne.

 

Materiał zatytułowany „Ocieplenie poddasza pianką a wełną mineralną“ - zamieszczony przez spółkę Xpand EuroGroup Sp. z o.o. Sp.k. w sposób świadomy i zawiniony -  porównujący odporność ogniową wełny mineralnej i piany poliuretanowej PUR, ich trwałość w czasie, właściwości w zakresie izolacyjności cieplnej i montażu, Sąd uznał w większości za nieprawdziwy i wprowadzający w błąd. Nakazał usunięcie tego przekazu i zakazał rozpowszechniania go w jakikolwiek sposób, w tym na stronie internetowej.

 

Stowarzyszenie MIWO wygrało sprawę sądową związaną z nieuczciwą konkurencją

 

Czytaj również: Nagrody SuperDekarz 2022 wręczone! Kim są najlepsi dekarze w Polsce?

 

Zgodnie z wyrokiem sądu, spółka Xpand EuroGroup jest zobowiązana do pokrycia wszystkich kosztów sadowych (w kwocie ponad 40.000 złotych) i do zamieszczenia stosownego oświadczenia z przeprosinami dla MIWO na stronach eopin.org oraz xpandeurogroup.eu. Oświadczenie powinno się wyświetlać na tych obu stronach jako pierwsza informacja, dobrze widoczna dla każdego użytkownika. Wyrok nie jest prawomocny i przysługuje od niego apelacja.

 

- Cieszymy się, że sąd podzielił nasze stanowisko. Zarówno nasi eksperci, jak i niezależni biegli, przedstawili sądowi merytoryczne argumenty, które pozwoliły udowodnić, że porównanie właściwości materiałów izolacyjnych na stronie eopin.org mija się z prawdą. Nierzetelne informowanie konsumentów w kwestii właściwości wyrobów budowlanych to nie tylko przejaw nieuczciwej konkurencji, ale też brak odpowiedzialności, gdyż może to powodować zagrożenie dla bezpieczeństwa czy wygody użytkowników – powiedział Henryk Kwapisz, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej MIWO.

 

- Rozumiemy chęć promowania produktów, jednak należy to robić z poszanowaniem prawa i zasad biznesowych. Wiarygodne informacje o wyrobach izolacyjnych znajdują się  w Deklaracjach Właściwości Użytkowych, które są udostępniane przez producentów. Będziemy nadal aktywnie monitorować dostępne w Internecie treści i porównania materiałów izolacyjnych, które wprowadzają w błąd i które, w sposób niezgodny z prawem, dyskredytują wyroby konkurencji – powiedział Łukasz Glapa, sekretarz zarządu MIWO.

 

Czytaj również: Budimex wraz z Fundacją Zwolnieni z Teorii odwiedził 127 techników w Polsce i wspólnie stworzyli projekt „Praktyka, która z Tobą zostanie”

 

Stowarzyszenie MIWO od wielu lat stara się przeciwdziałać nieuczciwej konkurencji. Prowadzi działania, które mają ograniczyć rozpowszechnianie nieprawdziwych treści dotyczących właściwości materiałów izolacyjnych. W przypadkach, które w sposób szczególny naruszają zasady równej konkurencji, rozważane są również pozwy sądowe.

2023-03-08
Źródło: MIWO / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Naprawa samochodu Liczba postów: 182 Grupa: Trudne tema... Ja u siebie wymieniałem jakiś czas temu katalizator i stary sprzedałem poprzez skup katalizatorów. Polecam takie rozwiązanie, bo można sporo zaoszczędzić.
  • Samodzielne pozycjonowanie Liczba postów: 104 Grupa: Trudne tema... Współczesne algorytmy wyszukiwarek, które są bardziej zaawansowane niż kiedykolwiek wcześniej, skupiają się nie tylko na słowach kluczowych. Szczegółowe informa...
  • Rozwód Liczba postów: 103 Grupa: Trudne tema... Jeśli szukasz doświadczonego adwokata w Wadowicach, można zapoznać się z ofertą Kancelarii Adwokackiej Marii Janik dostępną na https://adwokatmariajanik.pl/ Pan...
  • Gdzie kupujecie ubrania? Liczba postów: 274 Grupa: Trudne tema... A może ktoś z was jest zainteresowany zamówieniem odzieży z nadrukiem lub haftowanej komputerowo? Firma https://www.promonadruk.pl/nadruki-na-ub raniach/metki-od...
  • pomoc z samochodem Liczba postów: 634 Grupa: Trudne tema... Wszelkie zapytania w temacie używanych części samochodowych możesz kierować do firmy https://auto-szrot-kasacja-pojazdow.pl/. Posiadają części do wielu różnych....

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18816 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 149

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >