Te 3 zajęcia dla dzieci rozwiną ich  kluczowe kompetencje

Te 3 zajęcia dla dzieci rozwiną ich kluczowe kompetencje

Programowanie, tworzenie gier komputerowych i digital painting – to obszary, w których dzieci chcą się rozwijać. To także zajęcia, na które chętnie posyłają je rodzice. Dzieje się tak, ponieważ w coraz bardziej zdominowanym przez technologię świecie, umiejętności związane z obsługą nowoczesnych programów czy znajomością języków programowania są niezwykle pożądane na rynku pracy. Warto jednak uczyć się ich już od najmłodszych lat. Jakie korzyści niesie ze sobą rozwój tych kompetencji w wieku szkolnym?

 

 

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie "Ilu specjalistów IT brakuje w Polsce?", w kraju brakuje niemal 150 tys. pracowników z tej branży. Co więcej, informatycy stanowią zaledwie 3,5 proc. wszystkich zatrudnionych. W Unii Europejskiej gorzej od nas wypadają jedynie Rumunia i Bułgaria [1]. To poważny problem, ponieważ pracownicy z wykształceniem informatycznym są bardzo poszukiwani na rynku pracy.

 

Tymczasem, branża IT rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie i potrzebuje coraz więcej wykwalifikowanych pracowników. Dlatego też, z roku na rok, programowanie, tworzenie gier czy digital painting stają się coraz popularniejsze wśród uczniów i rodziców widzących w tych dziedzinach duży potencjał.

 

Programowanie – logiczne myślenie

Nauka programowania w wieku szkolnym może rozpocząć się od języków Scratch oraz Java, które odznaczają się stosunkowo niskim poziomem trudności. Przede wszystkim umożliwiają dzieciom zrozumienie podstaw technologii, która otacza nas na co dzień.

 

Te 3 zajęcia dla dzieci rozwiną ich kluczowe kompetencje

Czytaj również: Postpandemiczne pogorszenie u dzieci i młodzieży stanu psychicznego i emocjonalnego wciąż obecne

 

- Istotne, by programowanie od początku kojarzyło się najmłodszym z przyjemnością. Żeby tak się stało, warto uczyć je podstaw w atrakcyjnym środowisku np. niezwykle popularnym Minecrafcie. Takie zajęcia uczą logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. W ich trakcie poznaje się konkretne języki programowania, ale również rozwija zdolności analizowania danych. Te umiejętności są bardzo ważne w wielu dziedzinach, od informatyki przez matematykę po język angielski -  tłumaczy Julia Kuberska, Head of Learning and Development Tutore Poland.

 

Gry komputerowe - praca zespołowa

Godot Engine to darmowe i otwarte oprogramowanie do tworzenia gier, które jest popularne wśród programistów i twórców gier na całym świecie. Praca z nim, choć wymaga kompetencji ścisłych, bardzo dobrze stymuluje także te miękkie.

 

Tworzenie gier komputerowych wymaga umiejętności pracy zespołowej i zdolności interpersonalnych. Badanie przeprowadzone przez organizację Education Development Center wykazało, że 90% uczniów, którzy brali udział w programie nauki tworzenia gier komputerowych, odczuło poprawę swoich umiejętności w pracy zespołowej, 85% zauważyło poprawę swoich umiejętności komunikacyjnych, a 75% odnotowało poprawę swoich umiejętności rozwiązywania konfliktów [2].

 

Digital Painting – kreatywność

Digital painting, czyli rysowanie cyfrowe, to dziedzina sztuki, którą coraz częściej interesują się najmłodsi. Technologia pozwala na tworzenie obrazów w sposób, który jest nie tylko szybszy, ale również bardziej wszechstronny i łatwiejszy do modyfikacji niż tradycyjne metody malarskie. Może być skuteczną sposobem rozwijania kreatywności, ponieważ pozwala na eksperymentowanie z różnymi technikami, stylami i efektami.

 

– Nauka digital paintingu oprócz rozwoju umiejętności artystycznych i technicznych, może przynieść korzyści w innych dziedzinach, takich jak marketing, reklama czy animacja. Coraz więcej firm wykorzystuje digital painting, aby tworzyć przyciągające wzrok materiały reklamowe, w tym plakaty, ulotki, banery i reklamy wideo. W dziedzinie animacji i filmu digital painting jest nieodłącznym elementem procesu tworzenia postaci, krajobrazów i efektów specjalnych. Wielu artystów, projektantów i animatorów pracuje wyłącznie na komputerze, a digital painting jest jednym z podstawowych narzędzi, które wykorzystują w swojej pracy – podsumowuje Julia Kuberska.

Czytaj również: Angielski dla dwulatka - szkoła językowa dla najmłodszych

 

Myśląc o rozwoju dziecka, warto zainwestować w kompetencje, które wciąż zyskują na znaczeniu. Obecnie dzieci mnóstwo czasu spędzają w środowisku cyfrowym, więc warto zmotywować je, by pożytkowały go w sposób wartościowy i rozwijający. Szczególnie że umiejętności technologiczne przydadzą się nie tylko na każdym etapie edukacji, ale przede wszystkim w dorosłym życiu.

2023-04-13
Źródło: 38PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • nowa telewizja Liczba postów: 5 Grupa: Trudne tema... Współczesne rodziny stoją przed wieloma wyzwaniami. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak radzić sobie z presją cyfrowego świata, polecam artykuł https://blackhatman...
  • Szyby motocyklowe Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Witam czy ktoś może polecić jakieś szyby motocyklowe Potrzebuję kupić coś na szybko. Z góry dzięki.
  • Tłumaczenia pisemne Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Szukam tłumacza, który zrealizuje tłumaczenie pisemne Poznań z j. angielskiego na j. polski. Jakiego polecacie?
  • Firmowa impreza integracyjna, lubisz? Liczba postów: 69 Grupa: Trudne tema... Bardzo rozbudowaną ofertę cateringową posiada https://www.margaretwroclaw.pl/ Oferują niezwykle apetyczne potrawy które są w stanie trafić w każdy gust.
  • Mam poważny problem z nadwagą Liczba postów: 62 Grupa: Trudne tema... Badania potwierdzają, że stosowanie ashwagandhy obniża poziom i podnosi odporność na stres. Co więcej, zgodnie z badaniami, suplementacja owym środkiem pozwolił...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18806 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 163

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >