Warto pomyśleć o bezpieczeństwie - dom to nie tylko mury. Ubezpieczenia nieruchomości

Warto pomyśleć o bezpieczeństwie - dom to nie tylko mury. Ubezpieczenia nieruchomości

Spadające koszty budowy to ostatnio ważny temat w branży nieruchomości. Czytaj dalej

 Suma ubezpieczenia dla przyszłego domu
Od wylania fundamentów pod dom do momentu kiedy w nim zamieszkamy minie jeszcze dużo czasu i mimo że według niektórych osób nie ma tam jeszcze nic cennego, powinniśmy pomyśleć o ubezpieczeniu naszego domu już na tym początkowym etapie. Decydując się na ubezpieczenie mieszkaniowe musimy ustalić sumę ubezpieczenia, czyli kwotę do wysokości której ubezpieczyciel odpowiada za szkody poniesione przez klienta. Powinna ona odpowiadać faktycznej wartości inwestycji na koniec okresu ubezpieczenia. Jeśli ubezpieczylibyśmy dom w budowie na sumę ubezpieczenia odpowiadającą wartości inwestycji na początek okresu ubezpieczenia, a więc w momencie kiedy na posesji nie ma jeszcze niczego, a nasz wymarzony dom istnieje tylko na papierze, to trzeba byłoby co tydzień lub dwa wystawiać aneks do polisy, co byłoby problematyczne zarówno dla firmy, jak i dla klienta.
Określenie przedmiotu ubezpieczenia

Inwestycja budowlana nie zawsze musi zaczynać się od wznoszenia budynku mieszkalnego. Często zdarza się, że jako pierwsze stawiane są ogrodzenia i budynki gospodarcze. Zawierając umowę ubezpieczenia należy upewnić się, czy te obiekty objęte są ochroną ubezpieczeniową. Druga ważna sprawa to materiały budowlane znajdujące się na posesji. Ze względu na to, że ich wartość jest często znacząca, one również powinny być ubezpieczone.

Tanio nie zawsze znaczy najlepiej
Zawierając umowę ubezpieczenia należy sprawdzić zakres ryzyk, które ono obejmuje. Klient powinien upewnić się, czy polisa chroni go przed skutkami zdarzeń, których się obawia. Może zdarzyć się, że ubezpieczenie bardzo atrakcyjne cenowo będzie jednak jest bardzo okrojone pod względem zakresu i nie będzie obejmowało szkód wodno-kanalizacyjnych albo zalania. Warto też sprawdzić definicje ryzyk np. czy przepięcie obejmuje tylko szkody powstałe w związku z czynnikami atmosferycznymi, czy też wszystkie szkody związane z nagłym wzrostem napięcia w sieci elektrycznej. Do umowy ubezpieczenia mogą zostać wprowadzone także udziały własne, które polegają na tym, że wartość odszkodowania pomniejszana jest o określoną w umowie kwotę (najczęściej wyrażaną w procencie odszkodowania).

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej
Zawierając umowę ubezpieczenia domu należy pamiętać o ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej. Na placu budowy zazwyczaj znajduje się dużo osób. Może zdarzyć się, że osoba nieproszona wejdzie na teren posesji i ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi i w związku z tym wysunie roszczenie w stosunku do właściciela działki. Do tego dochodzą takie zdarzenia, które mogą się przytrafić każdemu, np. uszkodzenia płotu sąsiada czy rury sieci wodno-kanalizacyjnej. Nakłady związane z pokryciem roszczeń osób trzecich mogą niepotrzebnie znacznie podwyższyć koszty inwestycji. Biorąc pod uwagę, że zdecydowana większość budów finansowana jest z kredytów, lepiej zawczasu zabezpieczyć się przed skutkami nieoczekiwanych zdarzeń.

Źródło: Grupa PZU / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19219 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 283

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >