Zalanie w biurze - jak zminimalizować straty?

Zalanie w biurze - jak zminimalizować straty?

Zalanie to sytuacja, która może wydawać się mało prawdopodobna, lecz niestety, zdarza się częściej, niż byśmy chcieli. Nagłe uszkodzenia instalacji wodociągowej lub ekstremalne warunki pogodowe mogą spowodować zalanie w biurze. Dlatego ważne jest, aby być przygotowanym na takie sytuacje i wiedzieć, jak szybko zareagować, aby zminimalizować straty. Czytaj dalej

 

 

Zalanie mieszkania, biura i lokalu - jak postępować?

Warto mieć na względzie fakt, że zminimalizowane strat po zalaniu jest możliwe, jeśli zostanie podjęta natychmiastowa reakcja. Nagłe zalanie mieszkania, biura lub lokalu to sytuacja, która wymaga szybkiej i zdecydowanej akcji. Pierwszym krokiem jest wyłączenie źródła wody, jeśli to możliwe, aby zatrzymać dalsze wycieki. Następnie, należy skupić się na usunięciu wartościowych przedmiotów oraz dokumentów, które mogą ucierpieć w wyniku nadmiernego kontaktu z nadmiarem zalegającej wody.

 

Zalanie w biurze - jak zminimalizować straty?

 

W przypadku zalania biura:

 • Odłącz źródło wody i prądu;
 • Zabezpiecz elektronikę, jeśli nie dostała się do niej woda;
 • Usuń wszystkie papiery i dokumenty;
 • Wynieś meble z zalanego pomieszczenia;
 • Spróbuj usunąć wodę samodzielnie albo wezwij firmę sprzątającą po zalaniach.

 

Warto również zadbać o właściwą wentylację pomieszczeń, aby uniknąć powstawania pleśni i innych szkodliwych mikroorganizmów. W następnej kolejności skontroluj wszystkie elektroniczne urządzenia oraz instalacje, które mogły zostać narażone na działanie wody. Jeśli sytuacja przekracza Twoje umiejętności, nie wahaj się skontaktować z profesjonalną firmą od usuwania skutków zalania.

 

Krok pierwszy: Ocena szkód po zalaniu i skali zniszczeń

Krok pierwszy w procesie oceny szkód po zalaniu to dokładna inspekcja dotkniętych obszarów. Rozpocznij od podłóg, ścian i sufitów, szukając oznak nasączenia i deformacji. Skup uwagę na miejscach, gdzie wilgoć mogła się skrywać, takich jak zakamarki, szpary czy wnęki mebli.

 

Nie zapomnij również o wnikliwej ocenie elektroniki oraz innych wartościowych przedmiotów, które mogły ucierpieć w wyniku kontaktu z wodą. Warto dokładnie udokumentować wszelkie obserwacje, aby móc skutecznie zidentyfikować obszary wymagające renowacji.

 

Po zakończeniu inspekcji czas na ocenę skali zniszczeń. To etap, w którym określimy, jakie konkretnie elementy wymagają naprawy, a które mogą być uratowane. Istotne jest również określenie kosztów potencjalnych prac naprawczych i wymiany uszkodzonych elementów. Takie informacje będą przydatne również do uzyskania odszkodowania za zalanie lokalu.

 

Aby usunąć szkody powstałe po zalaniu pomieszczenia należy podjąć następujące kroki:

 • W pierwszej kolejności należy pamiętać o odłączeniu prądu i instalacji elektrycznej;
 • Ocenić zakres szkód i ocenić stan pomieszczeń;
 • Usunąć zniszczone przedmioty z lokalu;
 • Usunąć wodę i szlam;
 • Osuszyć fundamenty budynku (zwykle wystarczy osuszanie mieszkania czy biura, ale w przypadku sporej ilości wody prace powinny objąć cały budynek);
 • Wykonać dezynfekcję pomieszczeń po zalaniu.

 

Krok drugi: Usuwanie skutków zalania

Wchodzi do domu i widzisz kałużę wody na podłodze? Nie czekaj, podejmij szybkie działania. Krok drugi, czyli usuwanie skutków zalania zaczyna się od skutecznego osuszania dotkniętych obszarów. Należy sprawdzić, które przedmioty i elementy wyposażenia zostały uszkodzone i usunąć je z zalanego biura. Często po osuszeniu takie przedmioty wciąż nadają się do użytku, ale jeśli wody było sporo i zdążyły one namoknąć, należy je zutylizować.

 

Konieczne jest szybkie usunięcie nadmiaru wody, szlamu i ewentualnie fekaliów po wybiciu kanalizacji. W tym celu najlepiej sięgnąć po pompy hydrauliczne i specjalistyczne osuszacze np. kondensacyjne albo absorpcyjne. Samodzielne ręczne wypompowywanie wody jest bardzo pracochłonne, czasochłonne i stwarza zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

 

Pompy zatapialne do wody zanieczyszczonej i ścieków to sprzęt stworzony do użytkowania w trudnych warunkach. Świetnie sprawdzają się w usuwaniu wody z rowów melioracyjnych czy studzienek kanalizacyjnych. Doskonale radzą sobie także z odwadnianiem zalanych pomieszczeń w domach i biurach - wyjaśnia Dorota Kastelnik, certyfikowany ekspert ds. osuszania w firmie sprzątającej.


Stojąca woda, zwłaszcza ta pochodząca z kanalizacji lub w wyniku powodzi, może być siedliskiem patogenów. Dlatego należy podjąć wszelkie możliwe środki, aby unikać zakażenia osób dokonujących opróżniania oraz aby nie skazić otoczenia. O szczególną ostrożność należy zadbać, gdy zalanie jest wynikiem cofnięcia ścieków z kanalizacji ogólnej. Stanowi to poważne zagrożenie biologiczne, a brak właściwych środków ochrony może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

 

Krok trzeci: Proces osuszania i profesjonalne sprzątanie po zalaniu

Zastanawiasz się jak osuszyć zalane pomieszczenie? Osuszanie mieszkania czy biura, w którym doszło do wycieku wody, jest najważniejszym etapem w procesie sprzątania po zalaniu. Woda, która nie została usunięta w odpowiednim czasie, może prowadzić do poważniejszych szkód, takich jak pleśń czy deformacje strukturalne.

 

Dlatego kluczowym etapem jest zastosowanie specjalistycznego sprzętu do osuszania, który pozwala na szybkie i skuteczne usunięcie wilgoci. Warto zwrócić szczególną uwagę na miejsca trudno dostępne, aby upewnić się, że żadne zakamarki nie pozostają mokre.

 

Po zalaniu dokładne czyszczenie podłóg i mebli jest ważnym krokiem w przywracaniu porządku i higieny. Jednak samo sprzątanie może nie wystarczyć, by całkowicie pozbyć się bakterii i wilgoci, które mogą pozostać na powierzchniach. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie profesjonalnej dezynfekcji - tłumaczy Mieszko Kastelnik z firmy sprzątającej po zalaniach.


Najlepiej wykonać ozonowanie po zalaniu, które działa jako silny środek dezynfekcyjny, niszcząc zarazki oraz neutralizując nieprzyjemne zapachy. Dzięki temu procesowi, można mieć pewność, że lokal zostanie oczyszczony nie tylko wizualnie, ale także od strony mikrobiologicznej, nie dopuszczając do rozwoju groźnych mikroorganizmów, grzybów i pleśni.

 

Zabezpieczenie biura przed zalaniem

Zapewnienie ochrony przed zalaniem to kluczowy krok w dbaniu o integralność biura. Warto opracować plan działania, który pozwoli zminimalizować straty spowodowane zalaniem w biurze. Jedną z podstawowych technik jest montaż wysokiej jakości systemu ostrzegawczego, który reaguje na nadmierny poziom wilgoci lub wycieki wody. Oprócz tego warto również zainstalować specjalne zawory automatyczne, które w razie potrzeby odetną dopływ wody.

 

Kolejnym etapem jest staranne uszczelnienie potencjalnych źródeł wycieku, takich jak rury i rynny. Regularne przeglądy i konserwacje instalacji wodociągowych są kluczowe, aby wykryć i naprawić ewentualne problemy jeszcze przed wystąpieniem zalania.

 

Czytaj również: Złoto nadal w dobrej cenie

 

Zalanie w biurze - jak zminimalizować straty?

 

Wybór odpowiednich materiałów podłogowych w biurze

Odpowiednio dobrane materiały podłogowe w biurze to swoiste zabezpieczenie przed potencjalnym zalaniem. Warto zainwestować w wodoodporne posadzki lub inne materiały, które nie wchłaniają wilgoci zbyt szybko. Na przykład, panele pod wpływem wody mogą ulec zniszczeniu, szybko się rozklejając i tworzą się na nich charakterystyczne wybrzuszenia.

 

Decydując się na posadzki odporne na wodę, można znacząco ograniczyć ryzyko powstania trwałych uszkodzeń. Co więcej szybkie osuszenie takiej podłogi w przypadku zalania jest znacznie prostsze, co minimalizuje długotrwałe skutki tego typu incydentu.

 

Dlatego warto zainwestować w wysokiej jakości materiały podłogowe, które nie tylko podnoszą estetykę biura, ale także stanowią ważny element strategii prewencyjnej przed zalaniem. Takie rozwiązanie można zastosować nie tylko w biurze, ale też w mieszkaniu czy piwnicy.

 

Ochrona sprzętu elektronicznego przed zalaniami

Ochrona sprzętu elektronicznego przed zalaniami zaczyna się od właściwego rozmieszczenia. Należy unikać umieszczania elektroniki na niskich poziomach, szczególnie w przypadku pomieszczeń, które mogą być podatne na zalanie.

 

Ponadto, warto rozważyć umieszczenie sprzętu na podwyższonych półkach lub stolikach, aby zmniejszyć ryzyko kontaktu z wodą w przypadku wystąpienia zalania. Dodatkowo jeśli to możliwe, zainstaluj specjalne osłony lub obudowy, które będą dodatkową barierą ochronną w przypadku awarii instalacji wodociągowej.

 

Zalanie w biurze - jak zminimalizować straty?

 

Zabezpieczanie dokumentów i ważnych papierów

W celu zabezpieczenia dokumentacji przed zalaniem warto skorzystać z praktycznych rozwiązań, takich jak segregatory. Organizowanie dokumentów w segregatorach nie tylko ułatwia utrzymanie porządku, ale także stanowi dodatkową warstwę ochrony w przypadku ewentualnego zalania.

 

Ważne jest jednak, aby segregatory były przechowywane w miejscach wysoko, aby uniknąć kontaktu z ewentualnie wzbierającą wodą. Szafki lub specjalne półki na ścianach to doskonałe miejsce, które zapewni dodatkową ochronę przed zalaniem i wilgocią.

 

Dodatkowym krokiem w zabezpieczaniu dokumentów jest wykorzystanie dedykowanych mebli i urządzeń. Specjalne półki i szuflady na dokumenty mogą być zaprojektowane tak, aby chronić papierowe materiały przed wilgocią. Wybierając takie rozwiązania, warto zainwestować w modele z solidnych materiałów, które są odporne na działanie wody.

 

Gdzie zlecić usługę sprzątania po zalaniu?

Po zalaniu najlepiej skorzystać z usług specjalistycznej firmy, która podejmie się kompleksowego procesu przywracania normalnego stanu pomieszczeń. Profesjonalna firma nie tylko zajmie się usuwaniem rozklejonych mebli i sprzętów, ale także przeprowadzi gruntowne sprzątanie, w tym czyszczenie podłóg, ścian oraz innych elementów wyposażenia. Usługę sprzątania można zlecić przez telefon albo internetowo, wypełniając formularz i dołączając kilka zdjęć z zalanego biura.

 

Co równie istotne, doświadczona firma jak przedsiębiorstwo Kastelnik działające na terenie całej Polski będzie w stanie również przeprowadzić proces dezynfekcji, usuwając wszelkie bakterie i mikroorganizmy, które mogą pozostać na powierzchniach. Dzięki temu można mieć pewność, że pomieszczenia zostaną oczyszczone w sposób kompleksowy i zgodny z najwyższymi standardami higienicznymi.

 

Czytaj również: W jaki sposób deweloperzy powinni komunikować o swoich nowych inwestycjach?

2023-11-28
Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Dobry warsztat samochodowy Liczba postów: 819 Grupa: Trudne tema... Znalezienie dobrego warsztatu samochodowego jest kluczowe dla właścicieli pojazdów, którzy potrzebują profesjonalnej obsługi, naprawy lub konserwacji swoich sam...
 • pomoc z samochodem Liczba postów: 643 Grupa: Trudne tema... Wszelkie zapytania w temacie używanych części samochodowych możesz kierować do firmy https://auto-szrot-kasacja-pojazdow.pl/. Posiadają części do wielu różnych....
 • Zakład pogrzebowy Liczba postów: 36 Grupa: Trudne tema... Jeżeli szukacie sprawdzonego zakładu kamieniarskiego w Wielkopolsce, to polecam Wam sprawdzić stronę, gdzie znajdziecie ofertę firmy GRANITEKS, która w ofercie....
 • fotografia biznesowa Liczba postów: 6 Grupa: Konferencje... Ile kosztuje taka sesja zdjęciowa z profesjonalistą?
 • Oddajecie sprzęt do lombardu? Liczba postów: 6 Grupa: Trudne tema... Mam parę rzeczy zalegających w domu, czy waszym zdaniem warto sprzedać je w lombardzie? Jakie jest wasze doświadczenie w tym temacie? Znajomy polecał mi Lombard...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19078 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 206

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >