
Zaskakujące konstrukcje
Stworzona z blisko pół tysiąca przestrzennych sześcianów konstrukcja to artystyczna interpretacja jednego z najbardziej wyrazistych symboli stolicy – Pałacu Kultury i Nauki. Oryginał od kopii dzielą w linii prostej tylko 4 kilometry.
Stolica z drugim Pałacem Kultury i Nauki
Od niedawna na terenie Soho Factory w Warszawie stoi wyjątkowa instalacja.
Kilkaset sześciennych modułów, kreatywny koncept, parę wkrętarek i rąk gotowych do pracy – to wystarczyło, aby z okazji Wawa Design Festiwal w kilka godzin odtworzyć PKiN. Przygotowania kopii pałacu podjęła się firma Inspiratique z Poznania we współpracy z projektantką Dominiką Wojtkowską-Banaszek. Artystyczna instalacja idealnie wpasowała się w twórczy klimat Soho Factory. Pod koniec 2014 r. zarządca terenu podjął decyzję o jej pozostawieniu na stałe.
Nowy PKiN ma ponad 9 metrów wysokości. Do jego budowy twórcy wykorzystali aż 477 pustych, sześciennych kostek GRID o wymiarach 40x40x40 cm, zaprojektowanych przez Petera J. Lassena – duńskiego designera i promotora sztuki. Połączone ze sobą stworzyły przestrzenną, geometryczną konstrukcję pozwalającą na doświadczenie architektury i przestrzeni z różnych perspektyw, zarówno od środka, jak i od zewnątrz. W kontraście do monumentalnej budowy oryginału, praski odpowiednik jest lekki i oszczędny w formie. To – jak podkreśla autorka projektu instalacji – nowe spojrzenie na Warszawę, a także ukłon w stronę przechodzącej ogromną metamorfozę jej prawobrzeżnej części.
Czytaj również: Konferencja GIS Warszawa 2015
– Choć skojarzenia z PKiN są natychmiastowe, stworzona instalacja interpretuje ten jeden z najbardziej wyrazistych symboli na nowo – wyjaśnia Dominika Wojtkowska-Banaszek. – Na terenie Soho Factory w zrewitalizowanych budynkach fabrycznych powstają restauracje, showroomy z designerskimi meblami, biura i pracownie architektoniczne. Pofabryczne przestrzenie, jeszcze nie tak dawno puste i zapomniane, zaczynają żyć. Instalacja jest dla mnie metaforą tych przemian i mam nadzieję, że będzie służyć mieszkańcom i odwiedzającym, na przykład jako miejsce spotkań czy punkt orientacyjny.
Czytaj również: Dywan z plastikowej butelki?
Pomimo wizualnej lekkości, stojąca w Soho Factory konstrukcja jest bardzo wytrzymała i odporna na trudne warunki atmosferyczne. Wszystko za sprawą materiału, z którego produkowany jest GRID – formowanego wtryskowo nylonu wzmocnionego włóknem szklanym.
Projekt na terenie Soho Factory jest pierwszą tak dużą realizacją GRID w naszym kraju. Generalnym dystrybutorem systemu w Polsce jest Inspiratique. Pojedyncza kostka dostępna jest w kolorze białym i czarnym. Podstawowy moduł uzupełniają liczne akcesoria i elementy dodatkowe.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- deweloper katowice Liczba postów: 11 Grupa: Trudne tema... Zastanawiasz się nad zakupem mieszkania w miejscu, które zapewni Ci spokój i wygodę? Osiedle Włoska oferuje nowoczesne mieszkania w otoczeniu zieleni. Szczegóło...
- deweloper katowice Liczba postów: 10 Grupa: Trudne tema... Czy czytaliście opinie o deweloperze zanim kupowaliście lokal?
- Kiedy zaufać deweloperowi? Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności
- Kontener magazynowy- warto? Liczba postów: 56 Grupa: Trudne tema... Jeśli rozmawiamy o halach produkcyjnych i magazynach, to zerknijcie na https://commercecon.pl – oni zajmują się kompleksową budową takich obiektów, od projektu...
- Zakład pogrzebowy Liczba postów: 114 Grupa: Trudne tema... kwiaty sztuczne na cmentarz jest to bardzo dobrym rozwiązaniem