
Zmiana właściciela mieszkania a energetyka
Od 9 marca każda transakcja kupna, sprzedaży oraz najmu budynku czy mieszkania potwierdzona przez akt notarialny lub umowę najmu zakłada okazanie świadectwa energetycznego. Dokument jest obowiązkowy zarówno dla nieruchomości z rynku pierwotnego, jak i tych na rynku wtórnym.
Czytaj dalej
Polacy coraz chętniej zmieniają dostawcę prądu. Z danych na koniec maja tego roku wynika, że już ponad 312 tys. odbiorców, w tym ponad 200 tys. odbiorców w gospodarstwach domowych, dokonało takiej zmiany. Klienci mają wybór, bo na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących energię elektryczną. Zmiana dostawcy prądu jest bezpłatna. Odbiorca wybiera sprzedawcę i zawiera z nim umowę, a ta zaczyna obowiązywać od dnia wygaśnięcia poprzedniej.
Jeśli właściciel przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości nie przedstawi świadectwa energetycznego, nabywca albo najemca w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy może wezwać go pisemnie do jego doręczenia. Będzie miał na to 2 miesiące. Jeśli tego nie zrobi nowy właściciel lub najemca może zlecić sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej na koszt zbywcy albo wynajmującego.
Czytaj również: Od czego zależy wartość nieruchomości? Gdzie można wycenić?
Jak dokonać zmian w umowie przy zmianie właściciela lokalu?
Umowę można przepisać na inną osobę. Taką osobą w tym wypadku jest nowy właściciel mieszkania lub domu. Jeśli mieszkanie było wynajmowane, to umowę można przepisać na nowego lokatora lub właściciela. Przepisanie licznika to prosta procedura. W tym przypadku firmie energetycznej należy dostarczyć także dokument określany często, jako protokół zdawczo-zbiorczy.
Czytaj również: Jak przygotować mieszkanie do wynajmu studentom?
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Własność bez notariusza? Liczba postów: 168 Grupa: Spółdzielni... Kancelaria notarialna w Oświęcimiu świadczy usługi, które obejmują sporządzanie dokumentów, takich jak akty notarialne, testamenty oraz poświadczenie podpisów.....
- Wsparcie prawne przedsiębiorców z branży TSL - kie... Liczba postów: 2 Grupa: Prawo
- Procedury ogłoszenia upadłości o wiele prostsze po... Liczba postów: 2 Grupa: Prawo
- Jak przygotować przedsiębiorstwo do Obowiązkowego... Liczba postów: 2 Grupa: Prawo
- Branże: budowlanka, gastronomia i motoryzacja ter... Liczba postów: 2 Grupa: Prawo