Zmiany zasad na rynku nieruchomości

Zmiany zasad na rynku nieruchomości

W połowie 2012 roku wejdzie w życie ustawa, która ma zapoczątkować rewolucję w relacjach klient – deweloper. Oprócz realnej ochrony konsumentów, może spowodować znaczny wzrost cen nowych inwestycji. Czytaj dalej

 

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, podpisana na początku miesiąca przez Prezydenta RP, ma chronić przede wszystkim wpłacone, na poczet przyszłego mieszkania, pieniądze. Zapis ten jest bardzo istotny z perspektywy przyszłych konsumentów, ponieważ obecnie klient nie posiada żadnej gwarancji, iż w razie upadku dewelopera bądź niepowodzenia inwestycji, odzyska swój wkład.

 

Czytaj również: Ustawa deweloperska zaszkodzi czy pomoże?

 

Jedną z głównych zmian, jakie nakłada przyszła ustawa, jest obowiązek zapewnienia przez dewelopera tzw. środków ochrony, które są zabezpieczeniem dla przyszłych mieszkańców w razie m.in. niewypłacalności firmy. Są nimi trzy różne rachunki powiernicze, na które firma wpłaca pieniądze otrzymane od nabywców mieszkań. Według ustawy rachunek ma być dodatkowo wsparty przez gwarancję bankową lub polisę ubezpieczeniową, co wpłynie na wzrost ponoszonych kosztów po stronie dewelopera. Jak to się odbije na rynku nieruchomości? - "Istnieje obawa, że stosowanie podwójnego zabezpieczenia w stosunku do deweloperów sprawi, że wzrosną realne koszty budowy nowych nieruchomości. To oczywiście podniesie ceny rynkowe mieszkań, może nawet o 5 - 10%" – prognozuje Jacek Patykowski, Prezes firmy Amber Budownictwo.

 

 

Nowe przepisy będą stosowane do inwestycji deweloperskich, których rozpoczęcie sprzedaży mieszkań lub domów nastąpiło po dniu wejścia w życie ustawy. - "Wiele firm, w celu ominięcia nowych przepisów, rozpocznie budowę nowych lokali jeszcze w tym roku. Może to być dobry czas na zakup własnego mieszkania, ponieważ przesyt na rynku i panujący kryzys wymusi na deweloperach obniżenie cen" – dodaje Jacek Patykowski. - "Z drugiej strony ustawa spowoduje wyeliminowanie z rynku małych i średnich firm, które nie mają zaplecza finansowego na dodatkowe zabezpieczenia. Klient może stracić więc atrakcyjniejszy produkt, tańszy ze względu na mniejsze koszty administracyjne" – mówi Prezes firmy Amber Budownictwo.

 

Czytaj również: Jakie są rekomendacje malarzy?

 

Projekt określa także zasady dotyczące postępowania upadłościowego wobec dewelopera. W sytuacji, gdy ogłosi on upadłość, priorytetem ma być ukończenie inwestycji przez syndyka i oddanie lokalów mieszkańcom. Obowiązkiem stanie się zawieranie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. Mimo pewnych obaw ze strony firm budowlanych, nowa ustawa jest ważnym krokiem w ustabilizowaniu sytuacji na rynku nieruchomości.

 

Źródło: Royal Brand PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • nadzór budowlany Liczba postów: 59 Grupa: Zanim wybud... Nadzór budowlany, a także kontrole okresowe, może prowadzić rzeczoznawca budowlany Kraków. Warto więc zapoznać się bliżej z usługami, które on oferuje.
  • Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 194 Grupa: Prawo
  • Tkaniny dobre na wszystko Liczba postów: 18 Grupa: Zanim wybud... Czy możecie polecić sklep z takim asortymentem jak guziki sklep online? Ważna jest dla mnie bogata oferta guzików. Chodzi mi o różne wielkości i różne barwy. Ni...
  • badania geotechniczne Liczba postów: 23 Grupa: Zanim wybud... Odwierty do projektu robi się w miejscach gdzie będzie stał dom, garaż i droga dojazdowa, chyba że zastanawiasz się jaki rodzaj fundamentów zanim przejdziesz do...
  • Mieszkanie w bloku Liczba postów: 128 Grupa: Rynek pierw... Mieszkanie z rynku wtórnego też może być dobrym pomysłem, a na pewno dużo taniej niż od dewelopera.

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 189

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >