3 proste zasady podlewania trawnika, aby był idealnie zielony

3 proste zasady podlewania trawnika, aby był idealnie zielony

Podlewać rano czy wieczorem? Ile razy w ciągu tygodnia? Konkretne wskazówki pomogą ci uzyskać ogród jak marzenie. O trzech ważnych zasady obowiązują przy prawidłowym podlewaniu trawnika mówi ekspert. Czytaj dalej

 

1. Ważne kiedy podlewasz

Kiedy podlewać? To najczęstsze pytanie, jakie słyszą ogrodnicy.  - Najlepszą porą dnia na podlewanie są godziny poranne, kiedy słońce jeszcze nie przygrzewa. Można również podlewać wieczorem, ale długo utrzymująca się wilgoć czyni trawę bardziej podatną na choroby grzybowe - zauważa Grzegorz Kowalczyk, ekspert w firmie Krysiak. Tłumaczy, że w ciągu dnia nie zaleca się podlewania ze względu na silne słońce i szybkie parowanie wody. Ponadto promienie słoneczne, działając jak soczewka, skupione poprzez kropelki wody mogą trawę spalić.

 

3 proste zasady podlewania trawnika, aby był idealnie zielonyMateriały prasowe firmy Krysiak

 

2. Ważne czym podlewasz

- Mały trawnik możemy z powodzeniem podlać sami. Najlepiej nadaje się do tego wąż ogrodowy z zamontowanym zraszaczem pistoletowym umożliwiającym regulację strumienia wody - podkreśla Grzegorz Kowalczyk, ekspert w firmie Krysiak. Do większych przestrzeni z pewnością przyda się przenośny zraszacz. statyczny, wahadłowy czy rotacyjny.   - Ustawiony w wybranych miejscach ogrodu rozpyli wodę równomiernie. Na dużym obszarze najlepiej sprawdzi się system automatycznego nawadniania ze zraszaczami wkopanymi w ziemię w takich miejscach, by podlewały w sumie całą powierzchnię. Aby zwiększyć strumień wody, dzieli się powierzchnię ogrodu na sekcje, a automatyczny zegar uruchamia zraszacze po kilka w określonym czasie- wyjaśnia ekspert. 

 

Czytaj również: Jak uzyskać efekt angielskiego trawnika


3 proste zasady podlewania trawnika, aby był idealnie zielonyMateriały prasowe firmy Krysiak

 

3. Ważne jak często podlewasz

Trawy nie trzeba podlewać codziennie. Lepiej robić to co 2-3 dni ale bardziej intensywnie, przeznaczając  na 1m2 ok. 8 do 12 litrów wody. Uzyska się wówczas lepszy efekt. W przypadku nawadniania uruchamianego automatycznym zegarem warto zaopatrzyć się w czujnik, który automatycznie wyłączy nasze nawadnianie kiedy pada deszcz. Dzięki temu nie tyko oszczędzimy energię i pieniądze, ale zagospodarujemy naturalne zasoby środowiska.

 

3 proste zasady podlewania trawnika, aby był idealnie zielony

 

Czytaj również: Podstawowe zasady zakładania rabat kwiatowych

 

Te proste zasady pomogą utrzymać trawnik w doskonałym stanie przez cały sezon. Nasza trawa nie podda się upałom a nawet suszy, ciesząc oczy nawet w gorące dni.

Źródło: Commplace / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15843 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 103

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >