Aloes – roślina, która jest z nami od wieków

Aloes – roślina, która jest z nami od wieków

Obecnie pojawia się w wielu produktach kosmetycznych, a także jest wykorzystywany w licznych lekarstwach na rany i do leczenia chorób układu pokarmowego. Aloes stał się najprawdziwszą super rośliną, po którą sięgamy w przypadku wielu nieprzyjemnych schorzeń lub gdy chcemy po prostu zadbać o piękny wygląd skóry. Trzeba pamiętać, że aloes nie jest jednak odkryciem współczesnych czasów. Towarzyszy człowiekowi już od antyku. W jaki sposób go wykorzystywano na przestrzeni wieków? Różne tajemnice i historie na temat aloesu zdradzamy poniżej. Czytaj dalej

Antyczna magia i historie z zaświatów

Zacznijmy naszą aloesową podróż od tajemniczego, starożytnego Egiptu. W kraju faraonów aloes był wiązany z zaświatami oraz nieśmiertelnością. Jako symbol życia po śmierci bywał sadzony w pobliżu piramid, wyznaczając pewną i bezpieczną ścieżkę dla duszy faraona do krainy umarłych.

 

Aloes – roślina, która jest z nami od wieków

 

Czytaj również: Pochrzyn kaukaski (Dioscorea caucasica) - lecznicze bulwy

 

Ten niezwykły sukulent bywał jednak wykorzystywany również w bardziej prozaicznych i życiowych zabiegach. Pojawił się nawet w tak zwanym Papirusie Ebera, w którym spisano wszystkie najważniejsze rośliny, mające właściwości lecznicze.

 

Mezopotamia –czyli jak aloes zwalczał demony

Również druga z wielkich kultur antycznych stosowała aloes przy wszelkich chorobach żołądkowych i jelitowych. Mieszkańcy Mezopotamii uznawali aloes za roślinę boską, która dzięki swemu niebiańskiemu pochodzeniu zwalczała wszelkie schorzenia, uznawane za rodzaj opętania ciała przez złe demony.

 

Aloes – roślina, która jest z nami od wieków

 

Legendy aleksandryjskie, czyli o tym, jak aloes uratował wielkiego wodza antyku

Istnieje również historia opowiadająca o tym, jak żel z aloesu uratował Aleksandra Macedońskiego od śmierci. Wielki władca i wódz antyku otrzymał śmiertelną ranę podczas jednej z bitew. Bliskiego śmierci króla przetransportowano na wyspę Sokotrę, na której lokalny kapłan uleczył go właśnie z pomocą aloesu. Później roślina ta stała się jednym z podstawowych leków na obrażenia wojenne doznawane przez wojsko Aleksandra.

 

Chińskie historie – aloes w innych kulturach

Aloes nie należy wyłącznie do kultury basenu Morza Śródziemnego. Stosowali go także powszechnie Chińczycy, nazywając go rośliną harmonii. Dla odmiany w Japonii roślinę określano mianem królewskiej. Eliksiru aloesowego używali choćby samuraje, aby poprawić kondycję skóry i leczyć rany bitewne.

 

Aloes – roślina, która jest z nami od wieków

 

Średniowiecze – niekoniecznie wieki ciemne

W czasach średniowiecznych w Europie rozkwitło zioło i roślinolecznictwo. Do naszych czasów dotrwały między innymi poradniki medyczne mniszki Hildegardy z Bingen, która gorąco rekomendowała stosowanie aloesu na wszelkie problemy z układem pokarmowym. Jej cenne wskazówki obecnie ponownie zyskują grono zwolenników, zafascynowanych medycyną naturalną.

 

Szwedzka nalewka – sposób na długowieczność

Szwedzki lekarz o nazwisku Yernest spisał recepturę ludowej nalewki, stosowanej od wielu wieków. Sam używał tego eliksir i propagował regularne stosowanie aloesu. Trudno stwierdzić, czy była to główna przyczyna jego długowieczności. Trzeba jednak przyznać, że lekarz zmarł w wieku 104 lat bynajmniej nie z powodu starości. Przyczyną jego śmierci były komplikacje po upadku z konia.

 

Aloes – roślina, która jest z nami od wieków

 

Czytaj również: Hiacynt wschodni (Hyacinthus orientalis) - bylina o intensywnym, przyjemnym zapachu

 

Co wchodzi w skład tej niezwykłej nalewki? To mieszanka wielu różnych ziół i roślin. Najważniejszy jest oczywiście aloes. Oprócz niego dodaje się także szafran, senes, kurkumę, arcydzięgiel, dziewięćsił i rabarbar.

 

Ksiądz Kneipp – w zdrowym ciele, zdrowy duch

Bawarski ksiądz Sebastian Kneipp jest uznawany za jednego z prekursorów współczesnego zdrowego trybu życia. Propagował szczególnie aktywność fizyczną, odpowiednie odżywianie oraz naturalne formy leczenia. Szczególnie cenił hydroterapię oraz ziołolecznictwo.

 

W swoich notatka wiele miejsca poświęcił aloesowi, jako roślinie wpływającej pozytywnie na układ pokarmowy, wspierającej leczenie wielu chorób gastrycznych.

 

Aloes – tradycja czy nowoczesne badania?

Historia pokazuje, że aloes był z nami od wieków – od starożytności nieustannie towarzyszył człowiekowi w rozmaitych sytuacjach. W różnych okresach historycznych wykorzystywano go w innym sposób. Zawsze jednak pomagał w utrzymaniu dobrego zdrowia i kondycji, niekiedy mając nawet zastosowanie magiczne.

 

Współczesna medycyna, dzięki szeregowi badań laboratoryjnych, potwierdziła, że aloes doskonale wpływa na skórę, układ pokarmowy, a nawet obniżenie ciśnienia krwi lub poziomu złego cholesterolu. Warto zatem czasami sięgnąć po rozwiązania tradycyjne, które potrafią w naturalny sposób pomóc na wiele różnych sposobów.

 

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat aloesu, koniecznie odwiedź stronę najlepszyaloes.pl, na której można znaleźć ciekawostki, porady i skuteczne rozwiązania dla zdrowia i urody.

 

Aloes – roślina, która jest z nami od wieków

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15896 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 200

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >