Bruk klinkierowy – zastosowanie, zalety, sposób układania

Bruk klinkierowy – zastosowanie, zalety, sposób układania

Bruk klinkierowy to popularne tworzywo używane na podjazdy, parkingi, tarasy, ścieżki, schody. W bardzo wielu miejscach bruk sprawdza się idealnie i jest z powodzeniem stosowany. Jakie są zalety bruku klinkierowego, które powodują, że to rozwiązanie stosowane przez tysiące osób prywatnych i firm w otoczeniu domów, biur, na działkach czy w magazynach? Gdzie można stosować tego typu bruk? O czym pamiętać przy jego układaniu? Sprawdź wszystko, co musisz wiedzieć o bruku klinkierowym, zanim zdecydujesz się użyć tego materiału. Czytaj dalej

 

Bruk klinkierowy, czyli po prostu cegła

Bruk klinkierowy to nazwa potoczna. Tak naprawdę wyrób określany tym mianem to, według formalnych norm Unii Europejskiej, ceramiczna cegła drogowa. Bruk jest zatem wyrobem ceramicznym, a kształtem przypomina cegłę – to kostka o kształcie prostopadłościanu o wymiarach 200 mm na 100 mm, jeśli chodzi o powierzchnię kładzenia, oraz różnej grubości – do wyboru 45, 52 lub 71 mm. Specyficzną formą bruku jest większa kostka o wymiarach 220x100x80 mm, zwana brukiem staromiejskim. Zgodnie z nazwą, wykorzystuje się ją do renowacji zabytkowych miejskich obiektów.


Jak powstaje bruk klinkierowy?

Bruk klinkierowy powstaje dzięki wypalaniu, suszeniu i formowaniu gliny wysokiej jakości, do których dodawany jest piasek i szamot. Produkt finalny to tzw. spiek ceramiczny, który ma świetne parametry wytrzymałościowe – 200 MPa wytrzymałości na ściskanie, czyli około 40 ton nacisku na powierzchnię o grubości 45 mm, wysoką odpornością na czynniki zewnętrze czyli mróz, kwasy oraz niskim czynnikiem nasiąkania na poziomie od 2 do 6%. Bruk nie ściera się szybko i łatwo, jest też odporny na poślizg, a co najważniejsze – nie blaknie pod wpływem słońca. W procesie produkcji nie wykorzystuje się pigmentów, kolor bruku jest efektem zabiegu dodania mieszanek glin. Dzięki temu, w sposób naturalny uzyskuje się kolor żółty, czerwony i pochodne. W wyniku wypalania kolor się utrwala i nie blaknie pomimo długotrwałej ekspozycji na czynniki środowiskowe.


Zastosowanie bruku

Jak wspominaliśmy powyżej, bruk ma szerokie zastosowanie w ogrodach, obejściach, gospodarstwach domowych, biurach. Bruk można położyć na:

Ścieżkach w ogrodzie czy obejściu

Schodach

Chodnikach

Tarasach

Podjazdach pod garaż

Ulicach

Parkingach

Zatoczkach

Placach manewrowych

Krawężnikach

Murkach

Kominach

Elewacjach


Bruk klinkierowy – zastosowanie, zalety, sposób układania

 

Czytaj również: Aranżacje nawierzchni z kostek o fakturze płukanej


Zastosowanie bruku klinkierowego obejmuje zatem zarówno powierzchnie pionowe, jak i poziome. Jako wyłożenie ulic, chodników czy podjazdów bruk sprawdza się doskonale, bo jest bardziej wytrzymały niż kostka betonowa o grubości 80 mm, mimo iż brukowa kostka ma raptem 45 mm grubości. Z powodzeniem bruk nadaje się zatem na różne podłoża, tym bardziej, że niestraszne są mu czynniki zewnętrzne i środowiskowe. Proces produkcyjny tego rodzaju bruku stwarza możliwości uzyskania różnych odcieni, co sprawia, że ten materiał ma duży potencjał architektoniczny pod względem estetyki. Szykownie wykończone murki, krawężniki, grille murowane czy kominki wykonane z użyciem bruku klinkierowego, dodadzą niejednemu ogrodowi klimatu. Zastosowanie bruku w kompozycjach pionowych – właśnie murkach, kominkach, czy nawet jako elewacje budynków jest prawnie i formalnie możliwe. W takich sytuacjach klasyfikuje się ten materiał jako ceramiczny element murowy, nie zaś ceramiczną cegłę drogową. Bruk klinkierowy ma zatem dwoistą naturę i dwojakie zastosowanie.


Zalety bruku klinkierowego

Podsumujmy zalety bruku klinkierowego:

Jest mocno wytrzymały, nadaje się na podłoża, bo zniesie bardzo mocne obciążenia samochodów, ciężarówek i innych

Jest odporny na ścieranie (klasa A3) oraz na poślizg (U3), co oznacza, że powierzchnia kostek bruku klinkierowego nie zrobi się z czasem błyszcząca, wypolerowana.

Jest odporny na działanie słońca – nie blaknie

Jest odporny na działanie słabych kwasów dzięki obróbce termicznej gliny, która przyjmuje postać niereaktywną.

Jest odporny na działanie mrozu i nie pęka, nie chłonie też wilgoci.

Jest łatwy do czyszczenia – zwykły deszcz spłucze większość zabrudzeń z bruku. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowych metod konserwacji.

Ma uniwersalne zastosowanie i nadaje się do powierzchni płaskich oraz jako element murków czy ścianek

Jest prosty do ułożenia – nie wymaga stosowania specjalistycznych materiałów i dodatkowych elementów, jak kleje itd., dzięki czemu jego ułożenie jest tańsze niż innych tworzyw.

Jego kostki można układać w pięciu możliwych konfiguracjach z wykorzystaniem dwóch powierzchni płaskich, dwóch główek i jednej wozówki. Cegły można układać na płasko, na sztorc lub z widoczną wozówką. Sprawia to, że kostka bruku klinkierowego jest niesamowicie praktyczna w układaniu, a także nie wymaga stosowania elementów wykończeniowych, bo same kostki służą jako taki element.


Przekonany, że bruk klinkierowy to świetny materiał? Sprawdź ofertę bruku klinkierowego producenta Semmelrock: https://www.semmelrock.pl/kategorie-produktowe/bruk-klinkierowy-penter/.


Sposoby układania

Kostki brukowe klinkierowe układa się luźno na podbudowach z kruszyw drogowych mechanicznie zagęszczonych w formie wzajemnie klinujących się frakcji, albo na podbudowach z zaprawy drenażowej lub betonu drenażowego. Nie powinno za to używać się podsypki z piasku i cementu, choć często się stosuje taką metodę wzorując się na sposobach układania granitu czy bruku z betonu. Stosowanie takich podsypek skutkuje pojawianiem wykwitów, bo bezpośrednio pod brukiem tworzy się wtedy swego rodzaju płyta, która nie przepuszcza wilgoci. Tymczasem wspomniane podbudowy z kruszyw łamanych czy z drenażowych materiałów gwarantują, że woda będzie przepuszczana pod spód: w głąb podłoża, aż pod poziom przemarzania, dzięki czemu w czasie opadów i mrozów kostka nie jest narażona na wysadzanie, pękanie czy kruszenie na narożnikach. Konieczne jest też pamiętanie o zachowaniu odstępów minimum 3 mm przy układaniu bruku na kruszywach oraz od 5 do 10 mm podczas układania na sztywnych czy półsztywnych podbudowach.


Bruk klinkierowy ze względu na liczne zalety jest pierwszym wyborem architektów przy projektowaniu ogrodów, obejść gospodarstw domowych czy okolicy wokół biurowców i magazynów.

 

Czytaj również: Perfekcyjną aranżację otoczenia posesji poznaje się po detalach



 

 

Źródła:

https://domzcegly.pl/baza-wiedzy/zastosowanie-bruku-klinkierowego-w-zakresie-nawierzchni

https://muratordom.pl/ogrod/nawierzchnie/nawierzchnie-z-klinkieru-bruk-klinkierowy-kolory-i-wzory-inspiracje-i-zdjecia-aa-KtJe-e8JQ-bbCm.html

https://www.semmelrock.pl/produkt/bruk-klinkierowy-penter/podjazdy-i-sciezki-penter/

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Garaż a może lepiej wiata? Liczba postów: 124 Grupa: Zagospodaro... Osobiście chciałabym wam polecić firmę https://blaszaki.com.pl/kategoria-produk tu/garaze-blaszane/ , która od lat tworzy garaże, domki gospodarcze czy też bramy...
  • Tani i dobry grill Liczba postów: 18 Grupa: Zagospodaro... W zależności od swoich preferencji możesz sięgnąć zarówno po gotowe zestawy mebli, jak i pojedyncze elementy. Co więcej, na rynku znajdziesz zestawy obiadowe or...
  • pies ze schroniska Liczba postów: 183 Grupa: Nasze zwier... Jeśli szukasz kompleksowej obsługi weterynaryjnej, sprawdź zakres usług oferowanych przez LeVet. Oferują oni szeroki wachlarz zabiegów, które mogą pomóc Twojemu...
  • Narzędzia ogrodowe na cały rok Liczba postów: 6 Grupa: Ogród i dzi... Jeśli szukacie dobrej jakości w zakresie narzędzi i elektronarzędzi ogrodowych to warto zapoznać się z ofertą hurtowni Chle-Mar https://chle-mar.pl/ gdzie będzi...
  • Narzędzia ogrodowe z wydajnym akumulatorem Liczba postów: 18 Grupa: Ogród i dzi... No to jak przyszedł już moment na wybór akcesoriów i narzędzi ogrodowych to jak najbardziej warto sprawdzić ofertę hurtowni Chle-Mar https://chle-mar.pl/ w któr...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19167 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 177

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >