Przepis na sprawne odśnieżanie posesji

Przepis na sprawne odśnieżanie posesji

Ostatnie burze śnieżne pokazały prawdziwe oblicze zimy – zimy śnieżnej, mroźnej, z porywistym wiatrem, która potrafi niespodziewanie zakłócić plan dnia, uniemożliwić wyjazd z garażu, utrudnić poruszanie się po terenie posesji i chodnikach. W takich warunkach odśnieżanie staje się koniecznością, by przede wszystkim zapewnić pieszym i kierowcom bezpieczne dotarcie do pracy, szkoły, sklepu i powrót do domu. Czynność odśnieżania nie musi oznaczać ciężkiej pracy, ani wysiłku. Wystarczy zastosować kilka podstawowych zasad sztuki odśnieżania oraz odśnieżarkę dopasowaną do warunków i potrzeb. Czytaj dalej

 

Odśnieżanie posesji i przylegającego chodnika zazwyczaj nie wzbudza w nikim entuzjazmu, zwłaszcza gdy wiąże się z wczesnym rozpoczęciem dnia, wysiłkiem fizycznym w chłodnej temperaturze. Jednak, stosując parę złotych zasad można ułatwić sobie tę pracę, skrócić czas odśnieżania i sprawić, że odśnieżanie stanie się po prostu przyjemną zimową aktywnością na powietrzu.

 

Przepis na sprawne odśnieżanie posesjiOdśnieżarka Honda HSS970A

  • Systematyczność odśnieżania

To podstawowa zasada sprawnego odśnieżania niezależnie od wybranej metody pracy. Ręczne czy mechaniczne odśnieżanie zawsze jest łatwiejsze, jeśli regularnie usuwa się nową warstwę śniegu. Dzięki temu nie dopuszczamy do powstania grubszej, i trudniejszej w usunięciu, warstwy śniegu. Warto pamiętać, że udeptany śnieg może przekształcić się w niebezpieczną ślizgawkę, warstwę lodu, a przy najbliższej odwilży utworzy większą masę błota pośniegowego.

 

  • Trafny wybór narzędzia pracy

Wybór narzędzia do odśnieżania zależy od indywidualnych preferencji oraz warunków. Dla niektórych  osób wygodnym jest „napęd ręczny”, czyli szufla do śniegu, inni stanowczo wybierają maszyny i urządzenia, dzięki którym odśnieżanie nie wymaga wysiłku fizycznego, a co najważniejsze – znacznie skracają czas odśnieżania. Nie można też, porównując odśnieżanie ręczne z mechanicznym, pominąć znaczenia wydajności maszyny oraz dokładności w usuwaniu śniegu. Natomiast w kontekście wyboru odśnieżarki zawsze warto wziąć pod uwagę jakość zapewniającą niezawodność i wieloletnie użytkowanie, szerokość zbieraka, regulację jego wysokości, układ jezdny ze wskazaniem na przyczepne do podłoża gąsienice oraz napęd, który może być mechaniczny, hydrostatyczny, hybrydowy.

 

Cienką warstwę sypkiego śniegu można zdmuchnąć dmuchawą do liści, ale do grubszej warstwy, śniegu mokrego i ciężkiego, zbitego najlepiej jest użyć odśnieżarkę. Szerokość zbieraka maszyny powinna być dostosowana do wielkości terenu, zaś rodzaj napędu – do warunków i własnych preferencji. Warto również zwrócić uwagę na budowę ostrzy wirnika, ponieważ te ząbkowane z łatwością kruszą ubity, zmarznięty śnieg.

 

Przepis na sprawne odśnieżanie posesjiOdśnieżarka Honda HSS1380A

Czytaj również: Układanie nawierzchni wokół domu zimą - czy to dobry pomysł?

 

W polskim warunkach zimowych najlepiej sprawdzają się odśnieżarki z napędem hydrostatycznym, który umożliwia dostosowanie prędkości do grubości warstwy śniegu. W rejonach górskich i wszędzie tam, gdzie zimy zazwyczaj bywają śnieżne warto wybrać odśnieżarkę z napędem hybrydowym.

 

  • Strategia odśnieżania

W celu maksymalnego ułatwienia sobie odśnieżania wskazane jest określenie strategii, czyli  organizacji pracy dopasowanej do terenu i stylu życia oraz bezpiecznej dla otoczenia. Polega to głównie na zaplanowaniu kierunku odśnieżania i odległości wyrzutu śniegu, by  samemu nie tworzyć zasp, które za chwilę trzeba będzie usunąć, by nie torować chodników i ulic, nie stwarzać zagrożenia dla pieszych ani pojazdów, by nie tamować odpływu wody do studzienek kanalizacyjnych. Szerokie możliwości wypracowania optymalnej strategii odśnieżania zapewniają odśnieżarki ze sterowanym kierunkiem i odległością wyrzutu śniegu.

 


Odśnieżanie w ogrodzie

Podczas odśnieżania posesji, na której ciągi komunikacyjne przechodzą przez ogród, przede wszystkim nie należy  stosować soli, ponieważ wraz z topniejącym śniegiem przeniknie do gleby i zaszkodzi roślinom. Warto natomiast zwracać szczególną uwagę na kierunek odśnieżania, co ułatwi nowoczesna odśnieżarka z regulowanym kominem, dzięki czemu unikniemy gromadzenia śniegu na trawniku i rabatach, zwłaszcza roślin cebulowych i bulwiastych. Gromadzony w tych miejscach śnieg blokuje dopływ tlenu i sprzyja rozwojowi pleśni śniegowej.

 

Przepis na sprawne odśnieżanie posesjiOdśnieżarka Honda HSS970A

Czytaj również: Czyszczenie i impregnacja nawierzchni wokół domu

 

W ramach odśnieżania ogrodu pamiętajmy też o odciążaniu krzewów z nadmiaru śniegu. Strząsanie śniegu, zwłaszcza z kolumnowych form iglaków, zapobiega ich deformacji i łamaniu się gałązek.

 

Uniwersalne odśnieżanie każdego rodzaju śniegu

Tegoroczna zima zaskakuje huśtawką temperatur i obfitością opadów. Przede wszystkim pokazuje  swą moc i to, że nie można bagatelizować jej obecności w naszej szerokości geograficznej. Jak nie dać się zaskakiwać zimie co roku? Warto rozważyć posiadanie praktycznego i łatwego w obsłudze narzędzia w formie odśnieżarki – skutecznego pogromcy śniegu. W warunkach polskich zim niezawodnym i wygodnym rozwiązaniem są hydrostatyczne odśnieżarki Honda na gąsienicach HSS 760A, HSS 970A, dostępne w wersji bez lub z rozrusznikiem elektrycznym i HSS1380A ETD z rozrusznikiem elektrycznym. Są to maszyny o szerokości roboczej 60,5/71/81 cm, wydajności 42/52/76 T/h, kompaktowej konstrukcji, wyposażone w nowoczesne paliwo oszczędne i przyjazne dla otoczenia silniki Honda dostosowane do nowej benzyny E10. Ząbkowane ostrza wirników HSS 970A i HSS1380A ETD z łatwością kruszą warstwę zbitego śniegu oraz lodu. Regulowana wysokość zbieraka zapewnia bezpieczeństwo odśnieżanej nawierzchni, zaś możliwość ustawiania kierunku odśnieżania i regulowania odległości wyrzutu zapewnia wypracowanie odpowiedniej strategii odśnieżania  dostosowanej do warunków oraz do stylu życia.

 

Przepis na sprawne odśnieżanie posesjiOdśnieżarka Honda HSS760A

Źródło: COMUNICAT4U / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19080 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 367

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >