Co robić z ogrodowymi odpadami?

Co robić z ogrodowymi odpadami?

Koniec lata wcale nie oznacza zakończenia prac ogrodowych. Niektóre rośliny nie przestają rosnąć aż do pierwszych mrozów. Ogrodnik nadal ma mnóstwo pracy z przycinaniem i pielęgnacją zieleni. Co ma jednak zrobić z odpadami roślinnymi? Czytaj dalej

 

 

Warunki pogodowe

Po pierwszych nocnych przymrozkach przychodzi czas pożegnalnego koszenia przed zimą. Do tego czasu ważne jest jednak kontynuowanie regularnego, sprawdzonego cyklu koszenia. Kiedy trawnik jest koszony regularnie, krótkie ścinki spadają na ziemię między źdźbła trawy. Sprawdzają się tu doskonale kosiarki elektryczne i akumulatorowe GARDENA PowerMax, gwarantujące znakomite efekty koszenia.


co robić z ogrodowymi odpadamiAkumulatorowa dmuchawa/odkurzacz ogrodowy

 

Czytaj również: Jesienne prace w ogrodzie - co oprócz przycinania drzew i krzewów jest do zrobienia?

 

Dzięki wkładce mulczującej możemy zdecydować czy zbierać trawę do kosza czy pozostawiać ją na ziemi – ścinki zmieniają się wtedy w nawóz i wzbogacają glebę o składniki odżywcze, poprawiając jej jakość. Świeżo ściętą trawę można również rozsypać pod krzewami, żywopłotami i drzewami, tworząc warstwę mulczu o grubości od trzech do pięciu centymetrów, która będzie naturalnym nawozem dla roślin.  

 

Kompost – czarne złoto w ogrodzie

Odpady ogrodnicze można zbierać i kompostować. Po wysuszeniu, można je łatwo zgrabić lub odgarnąć. Akumulatorowa dmuchawa/odkurzacz ogrodowy GARDENA PowerJet 40-Li z wymiennymi akumulatorami 40-V* pozwoli zebrać liście oraz ścinki szybko i sprawnie. Aby w ścinkach trawy rozpoczęły się procesy gnilne, najlepiej jest układać warstwy o grubości nie większej niż 10 cm, przekładając je wysuszonymi odpadami roślinnymi. Ścinki trawy można oczywiście wymieszać ze spadami z drzew owocowych lub odpadami kuchennymi złożonymi z pozostałości owoców i warzyw. Im bardziej różnorodna będzie mieszanka odpadów na kompoście, tym szybciej ulegnie ona rozkładowi.

 

Czytaj również: Nadchodzi czas sprzątania liści i gałęzi w ogrodzie - 3 sposoby, jak uprościć sobie prace


co robić z ogrodowymi odpadami
Źródło: MWM PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17865 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 127

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >