Co zrobić, by nie prasować firanek?

Co zrobić, by nie prasować firanek?

Prasowanie firanek to zadanie dość uciążliwe, natomiast nowoczesne generatory pary znacznie je ułatwiają. Firanek można jednak nie prasować, należy jednak umiejętnie je wyprać. Nawet po praniu w pralce automatycznej można nie prasować firanek. Warunek? Odpowiedni program, suszenie i wieszanie firanek.

 

Pranie firanek polega nie tylko na usunięciu zabrudzeń, przywrócenie pomieszczeniu świeżego zapachu lub wybielenie materiału. To także przywrócenie materiałowi naturalnej faktury, która sprawia, że pięknie dekorują one okno.

 

Od czego zacząć pranie firanek?

Dobra organizacja to podstawa, jeśli chodzi o sprzątanie. Pranie firanek z reguły otwiera generalne porządki, warto więc zadbać, aby już ta pierwsza czynność wykonywana była w sposób przemyślany i sprawny. Przed praniem firanek należy je najpierw dokładnie wytrzepać z kurzu i namoczyć.

 

Co zrobić, by nie prasować firanek?

 

Czytaj również: Sprzątanie domu pomaga schudnąć - ile kalorii tracimy podczas prostych czynności?

 

Firanki są niestety jednym z ważniejszych siedlisk kurzu i innych zanieczyszczeń. Wnika w nie nie tylko dym tytoniowy, ale i wszystkie domowe zapachy, w tym te wydzielające się podczas gotowania. Dodatkowo firanki są nieustannie wystawione na działanie promieni słonecznych. Z tych wszystkich powodów nie można omijać namaczania. Dobrze wykorzystać w tym celu sodę oczyszczoną lub inny środek wybielający. Temperatura wody nie powinna przekraczać 30-40 stopni.

 

Jak prać firanki?

Pranie firanek w pralce jest prostsze i szybsze niż pranie ręczne, natomiast jeśli jest taka możliwość, to lepiej wykonać pranie manualne. Piorąc w pralce automatycznej, należy zwrócić szczególną uwagę na wybrany program, temperaturę i czas prania. Firanki należy prać w możliwie najdelikatniejszym programie i programie wyjątkowo krótkim. Inaczej ryzyko, że się one mocno pogniotą i zniszczą, jest bardzo duże. Dobrze jest zrezygnować z wirowania albo wybrać możliwie najdelikatniejszą jego wersję. Nowoczesne pralki ze specjalnym program do prania firanek. Najlepiej z niego skorzystać. Trzeba za to koniecznie pamiętać o nienapełnianiu całego bębna. Materiał powinien mieć sporo przestrzeni. Warto także skorzystać z worka do prania firan. Temperatura prania nie powinna przekraczać 40 stopni. Generalnie zaleca się ustawianie programu na 30 stopni, natomiast niektóre środki wybielające aktywują się dopiero w 40 stopniach.

 

Jak prać firanki, aby ich nie prasować?

Prasowanie firanek po praniu ręcznym można zupełnie pominąć. Wystarczy odpowiednio wcześnie powiesić je na karniszu. Przy praniu automatycznym wystarczy całkowicie zrezygnować, wyjąć firanki z pralki kilka minut po otwarciu bębna i powiesić. Warto jednak pamiętać, że prasowanie parą zabija drobnoustroje i zanieczyszczenia, których nie usuwa pranie. Warto więc skorzystać z generatora pary lub stacji do prasowania, które umożliwiają prasowanie w pionie.

 

Czytaj również: Błędy, które najczęściej popełniamy podczas prania

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 15714 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 227

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >