Czy można odpoczywać kosząc trawę - stwórz sobie wygodny

Czy można odpoczywać kosząc trawę - stwórz sobie wygodny "smart ogród"

Wymagająca współczesna codzienność narzuca szybkie tempo życia, dokładne planowanie obowiązków praktycznie „na styk” i coraz więcej ludzi marzy o efektywnym odpoczynku, który doda energii na kolejny tydzień. Ucieczka na łono natury jest jednym z najlepiej sprawdzonych form odpoczynku, dlatego enklawa relaksu we własnym ogrodzie, na działce, a nawet na przydomowym trawniku cieszy się coraz większym powodzeniem. Ogród i trawnik, by sprawiały przyjemność, muszą być systematycznie pielęgnowane. Czytaj dalej

 

Dla niektórych praca w ogrodzie czy chodzenie za kosiarką jest formą wypoczynku i wręcz sposobem na utrzymanie dobrej formy fizycznej, inni zdecydowanie wolą przeznaczyć czas na swoje ulubione aktywności i poszukują rozwiązań zapewniających im możliwość „zjedzenia ciastka i posiadania ciastka” czyli zyskania więcej wolnego czasu i posiadania zadbanego trawnika bez osobistego wysiłku. Dla tych ostatnich, szansą na odzyskanie wolnego czasu i cieszenia się nim w swoim ogrodzie jest robot koszący systematycznie tworzący idealny trawnik.

 

Czy można odpoczywać kosząc trawę - stwórz sobie wygodny "smart ogród"

 

Robot koszący zmienia styl życia

W dzisiejszym życiu najbardziej cenną rzeczą jest prawdopodobnie czas – wolny czas. W  poszukiwaniu wolnego czasu z pomocą przychodzi najbardziej nowoczesny sposób pielęgnacji trawników – robot koszący, który samodzielnie, nieustannie kosi trawę, nawet po milimetrze, jednocześnie ją odżywiając drobno pociętym pokosem pozostawionym na powierzchni. 


Czy można odpoczywać kosząc trawę - stwórz sobie wygodny "smart ogród"

 

Czytaj również: Smart system w ogrodzie - zyskajmy więcej czasu dla siebie


„Robot koszący to jeden z najbardziej praktycznych wynalazków, który może na zawsze zmienić styl życia. Dzięki niemu okazuje się, że można mieć piękny, gęsty trawnik, po którym chodzenie boso sprawia przyjemność i przywraca relaksującą bliskość z naturą, a jednocześnie jego pielęgnacja w ogóle nie absorbuje naszej uwagi. Robot koszący, zasilany trwałym akumulatorem litowo-jonowym, inteligentny, samodzielny i niezawodny to najwygodniejsza forma koszenia. To nie jest już futurystyczny pomysł na pielęgnację trawy, lecz praktyczny element codziennego życia, który warto mieć, by cieszyć się wolnym czasem. Warto jeszcze pamiętać, że taki robot koszący to wyjątkowo punktualny i obowiązkowy asystent, który często staje się członkiem rodziny. Jest także bardzo wygodnym narzędziem dla profesjonalistów świadczących usługi pielęgnacji zieleni.” mówi Igor Biały, Manager Honda Miimo w Aries Power Equipment - Generalnym Dystrybutorze maszyn i urządzeń Honda w Polsce.  


Przyjazny styl pracy robota koszącego

Robot koszący do pracy potrzebuje zdefiniowanej i zaadaptowanej przestrzeni, trawnika stworzonego na stabilnym podłożu oraz konfiguracji, dzięki czemu stale i wytrwale, niezależnie od warunków atmosferycznych, przycina trawę na wyznaczonym terenie, o określonych porach dnia lub nocy, nie zakłócając spokoju życia rodzinnego. Zarządza też ładowaniem akumulatora w stacji dokującej bez  pomocy człowieka. Podstawowym warunkiem jego pracy jest instalacja przewodu granicznego służącego do określania stref koszenia. Dzięki sygnałom emitowanym przez przewód, minikomputer robota koszącego kieruje ścieżkami koszenia, a robot wie gdzie i jak ma się poruszać, gdzie zawrócić i wie jak dotrzeć do bazy dokującej najkrótszą drogą. 


Czy można odpoczywać kosząc trawę - stwórz sobie wygodny "smart ogród"


Drugim ważnym elementem przygotowania trawnika dla robota koszącego jest stabilne i wyrównane podłoże tworzone wedle podstawowych zasad  prawidłowego zakładania trawników. W efekcie powstanie trawnik będący częścią domu niczym dywan na jego posadzce. „Dobrze przygotowane podłoże pod trawnik oraz odpowiednio dobrana mieszanka trawy mają zasadnicze znaczenie dla wyglądu trawnika. Należy pamiętać, że przygotowany grunt powinien być dobrze przepuszczalny dla wody, a jego skala kwasowości powinna mieścić się w przedziale pH 5,5-6,5.  Trzeba również pamiętać o odpowiedniej suplementacji nawozowej - właściwie dobrany i zbilansowany nawóz odżywi i wzmocni trawę. Istotną rolę pełnią również inne zabiegi, takie jak aeracja, wertykulacja, piaskowanie czy wałowanie dobierane w zależności od potrzeb trawnika. Na etapie przygotowywania  nawierzchni warto pomyśleć również o siatce przeciw kretom i gryzoniom. Honda Miimo może pracować na terenie o urozmaiconym ukształtowaniu, również na wzniesieniach o pochyłości do 47 %, ale efekt idealnie równo skoszonej trawy najlepiej widać na dobrze wyrównanym podłożu.” dodaje Igor Biały.


Czy można odpoczywać kosząc trawę - stwórz sobie wygodny "smart ogród"


Ważną dla robota koszącego jest też przestrzeń do swobodnego poruszania się po terenie przeznaczonym do koszenia. Każdy ogród i trawnik można sprawnie zaadaptować do prostych wymagań robota koszącego, ale najwygodniej jest tę przestrzeń tworzyć już na etapie planowania ogrodu, ponieważ strefy koszenia powinny być połączone przejściami o szerokości przynajmniej 1 m, a miejsca z nasadzeniami kwiatowymi, krzewami, itp. na obszarze trawnika powinny mieć ok. 3 m szerokości i być w całości otoczone przewodem granicznym. Decydując się na samodzielny montaż instalacji robota koszącego warto pamiętać o optymalnym napięciu przewodu granicznego na całej długości, wyznaczeniu punktu początku pracy, otoczeniu przewodem wszystkich stałych przeszkód na trawniku, jak drzewa, klomby, studzienki. Przy elewacjach domu, ogrodzeniach i wszelkich elementach małej architektury ogrodowej (murki ozdobne) rekomendowane jest oddzielenie ich od trawnika pasem o szerokości ok. 25 cm wyłożonym płytkami, dzięki czemu uchylne noże Honda Miimo dokładnie skoszą obrzeża trawnika. Dla zapewnienia wygody pracy robota, a także wszystkich użytkowników ogrodu, w tym tych najmniejszych, warto wydzielić przewodem granicznym  cały kącik zabaw dla dzieci, gdzie robot miałby trudności w swobodnym poruszaniu się pomiędzy piaskownicą, zjeżdżalnią a huśtawką.


Wolność w ogrodzie

„Przygotowanie przestrzeni dla robota koszącego, jej prawidłowa aranżacja oraz instalacja przewodu granicznego są kluczowe dla stuprocentowej efektywności pracy robota koszącego i to rzeczywiście wymaga nieco czasu oraz planowania. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom właścicieli ogrodów, którzy tego czasu nie mają, oferujemy kompleksową usługę w Autoryzowanych Centrach Robotów Koszących Honda Miimo polegającą na doradztwie w kwestii wyboru odpowiedniego modelu Honda Miimo i w prawidłowym zaplanowaniu przestrzeni dla swobodnego poruszania się robota czyli w adaptacji ogrodowej przestrzeni. Następnie nasi eksperci wykonują instalację przewodu granicznego adekwatnie do panujących warunków i tak, by zapewnić niezawodną efektywność koszenia. Dodatkowo, na życzenie klienta, ekspert może wykonać instalację testową oraz przechować robota przez okres zimy i uruchomić go w kolejnym sezonie. Mamy nadzieję, że dzięki tak kompleksowej obsłudze każdy właściciel naszego Honda Miimo odzyska swój wolny czas i zasmakuje zupełnie nowego stylu życia.”wyjaśnia Igor Biały.

 

Czy można odpoczywać kosząc trawę - stwórz sobie wygodny "smart ogród"

 

Czytaj również: Wiosenny serwis urządzeń ogrodniczych - zanim zacznie się sezon


Robot koszący Honda Miimo dostępny jest w 3 wersjach: Honda Miimo 310 (powierzchnia koszenia 400 - 1 500 m2), Honda Miimo 520 (pow. 800 – 3 000 m2) oraz Honda Miimo 3000 (pow. 1 000 – 4 000 m2). Najnowszy model Honda Miimo 3 000 oferuje komfort obsługi w stylu smart – jest zarządzany za pomocą smartfona poprzez Bluetooth, co umożliwia także przechowywanie danych w chmurze. Precyzyjne koszenie zapewnia system ustawiania wysokości koszenia z dokładnością do 1 mm w zakresie 20-60 mm. Dodatkowo, Honda Miimo 3000 wyposażony jest w innowacyjne rozwiązania, jak łagodny zwrot przed linią przewodu granicznego, które zwiększają efektywność koszenia (170 m2 /h), a także zapewniają pełną elastyczność w ustawianiu stacji  dokującej, wodoszczelność i praktycznie bezgłośną pracę (47 dB(A).

Źródło: COMUNICAT4U / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 146

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >