Dalsze prace nad projektem Mieszkanie dla młodych

Dalsze prace nad projektem Mieszkanie dla młodych

Przedłużające się prace nad ostatecznym projektem ustawy wprowadzającej w życie program Mieszkanie dla młodych, mogą mieć wpływ na brak aktywności na rynku deweloperskim. Od 1 stycznia 2014 r. bank przy zakupie mieszkania będzie wymagał wkładu własnego. Warto wykorzystać udogodnienia związane z przydzielaniem kredytów. Decydujący się na zakup mieszkania w tym roku mogą liczyć na przyzwoite warunki kredytowe.

 

W Sejmie przedłużają się prace nad ostatecznym projektem ustawy, która wprowadzi w życie pięcioletni program Mieszkanie dla Młodych (MDM). Program ma obowiązywać w okresie 2014 -2018. Resort szacuje, że skorzysta z niego 115 tysięcy osób. Rządowy program adresowany jest wyłącznie do osób do 35. roku życia, małżeństw lub singli, kupujących pierwsze mieszkanie na kredyt, na rynku pierwotnym. Skierowany jest do osób o stałych dochodach, nie posiadających oszczędności, które umożliwią zgromadzenie wkładu własnego. Dofinansowanie będzie dokonywane jednorazowo na poczet wkładu własnego.

 

Czytaj również: Spółka Liebrecht & wooD nabyła udziały w projekcie Koneser

 

Bezdzietne małżeństwa i osoby samotne mogą liczyć na jednorazową pomoc w wysokości 10 proc. ceny mieszkania. W programie preferowana jest dzietność. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Kolejnym ograniczeniem jest wielkość mieszkania - dopłatą ma być objęte lokum o powierzchni do 75 m kw., ale dofinansowanie ma dotyczyć powierzchni do 50 m kw. Ograniczeniem rządowego programu, jest również nie za wysoka cena zakupu lokalu mieszkalnego, ustalona zgodnie z założeniem projektu ustawy.

 

 

Dyskusje wzbudza postulowane przez niektórych włączenie do programu rynku wtórrnego. Zwolennicy argumentują, że sprzedający mieszkanie używane dokonają zakupu nowego, atrakcyjniejszego ze względu na położenie i metraż mieszkania. Przeciwnicy natomiast są zdania, że zakup mieszkania na rynku pierwotnym przyczyni się do ożywienia rynku budowlanego, spowoduje wzrost zatrudnienia i w dalszej perspektywie wpłynie pozytywnie na gospodarkę.

 

W takiej sytuacji prognozy dla rynku nieruchomości po wprowadzeniu programu MdM są trudne do oszacowania przez ekspertów. Nie wiemy czy mieszkania z rynku wtórnego, czy pierwotnego będą droższe.

 

Czytaj również: Podwykonawcy w firmach budowlanych

 

Zdaniem ekspertów przeznaczone na program 3,2 mld zł, są niewystarczające, najprawdopodobniej pomocy finansowej nie otrzymają wszyscy chętni. Dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki zauważył, że dopłata państwa w zakończonym w grudniu 2012 r. programie Rodzina na Swoim (RnS) była nawet dwa razy wyższa niż w MDM. Ekonomiści z kolei zwracają uwagę na rosnącą ostrożność banków w udzielaniu kredytów, która może uniemożliwić skorzystanie z programu w 2014 r.

 

 

Mniej nowych inwestycji mieszkalnych

Jak wynika z najnowszych danych GUS w ostatnich 12 miesiącach do użytkowania oddano łącznie 153 tys. mieszkań. Według danych GUS, inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem rozpoczęli budowę 21.018 mieszkań, tj. o 39,5 proc. mniej niż w 2012 r.

 

 

Rekomendacja S, czyli powiększanie wkładu własnego do 2014 roku

Od 1 stycznia 2014 r. bank będzie wymagał od osoby ubiegającej się o kredyt mieszkaniowy,  co najmniej 5 proc. wkładu własnego, rok później wkład własny wyniesie minimalnie 10 proc., w 2016 r. - 15 proc., a za 3 lata - 20 proc. Wysokość wkładu własnego będzie zależała też od dodatkowych zabezpieczeń np. jeśli bank zgodzi się na połowę niższy wkład, wtedy kredytobiorca resztę będzie musiał drogo ubezpieczyć.

 

Czytaj również: Rośnie sprzedaż mieszkań deweloperskich

 

Należy pamiętać, że banki będą udzielały kredytu na maksymalnie 35 lat, a zadłużanie się w obcej walucie będzie w zasadzie niemożliwe. Kredytobiorca zarabiający w euro, dolarach czy frankach będzie mógł zaciągnąć kredyt w takiej walucie. 

 

2013-08-20
Źródło: Media Forum / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Dezynfekcja- dozownik Liczba postów: 8 Grupa: Trudne tema... Zgadzam się jak najbardziej, istotne jest inwestowanie w skuteczne środki dezynfekujące. W przypadku dezynfekcji rąk polecam zainteresować się suszarką dostępną...
  • Gdzie wesele? Liczba postów: 353 Grupa: Trudne tema... Ja mam okazję na zorganizowanie wesela w Pszczynie tutaj https://hotelstyl70.pl/wesele-w-pszczyni e i jestem praktycznie zdecydowana. Bardzo podoba mi się sama s...
  • Jaki samochód dla rodziny? Liczba postów: 407 Grupa: Trudne tema... Zastanawiam się nad zakupem samochodu rodzinnego, co polecacie do 100 tysięcy złotych? kredyt hipoteczny
  • biuro rachunkowe Liczba postów: 193 Grupa: Trudne tema... My korzystamy z usług biura Tax - https://biuropodatkowe.slupsk.pl/ ze Słupska. Biuro kompleksowo i profesjonalnie zajmuje się wszelkimi sprawami płacowo-kadrow...
  • Opony zimowe - Viking Liczba postów: 4 Grupa: Trudne tema... Mamy Vikingi w firmowych autach i powiem Wam, że tez na początku byłem sceptyczny do tego pomysłu kierownika, ale jednak po kilku dniach używania auta na tych o...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17329 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 211

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >