Dlaczego odpowiednie oświetlenie pomieszczeń jest tak ważne?

Dlaczego odpowiednie oświetlenie pomieszczeń jest tak ważne?

W naszej strefie klimatycznej przez większość dnia korzystamy ze światła sztucznego. Dobre oświetlenie jest jednym z głównych elementów w każdym mieszkaniu. Powinno być starannie dobrane, zgodnie z przeznaczeniem i wielkością danego pomieszczenia. Wtedy najlepiej spełni swoją funkcję i pozytywnie wpłynie na jakość naszego życia. Czytaj dalej

 

Wpływ oświetlenia na samopoczucie

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że rodzaj oświetlenia w pomieszczeniu, w którym przebywamy, może mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Światło ciepłe, poniżej 3300 K jest idealne do relaksu i odpoczynku. Ma charakterystyczną, żółtą barwę. Jest łagodne dla wzroku i przygotowuje organizm do snu. 


Dlaczego odpowiednie oświetlenie pomieszczeń jest tak ważne?

 

Czytaj również: Jakie lampy będą pasowały do pomieszczeń w stylu loftowym?

 

Natomiast światło chłodne, niebieskie działa na hormon odpowiedzialny za naszą aktywność. Pobudza i sprzyja wysiłkowi intelektualnemu, dlatego świetnie nadaje się do pracy. Światło o chłodnej barwie powinno mieć powyżej 5300 K. Istnieją także żarówki, które dają światło o barwie naturalnej, najbardziej zbliżonej do światła słonecznego. Tego typu oświetlenie oddaje prawdziwe kolory przedmiotów i jest bezpieczne dla ludzkiego wzroku. Jest najlepsze, chociażby podczas wykonywania makijażu- czy to w domu, czy w salonie kosmetycznym.


Natężenie i jakość światła- jakie mają znaczenie?

Natężenie światła to gęstość strumienia świetlnego padającego na określoną powierzchnię. Wyrażane jest w luksach (lx). Odpowiednie natężenie światła musi pozwalać na swobodne widzenie i wykonywanie czynności w danym pomieszczeniu. Im bardziej precyzyjne, wymagające dokładności jest dane zajęcie, tym większe natężenie światła jest potrzebne. Z tego względu inne oświetlenie wymagane jest w sypialni, a inne w kuchni albo garażu. Warto też pamiętać, że zbyt długie przebywanie w pomieszczeniu z bardzo silnym natężeniem światła może być męczące dla wzroku.


Niezwykle ważne jest, by wybierać tylko żarówki, które dają światło wysokiej jakości. Informacja o jakości światła powinna znajdować się na opakowaniu. Oświetlenie złej jakości jest niezdrowe dla naszego wzroku i negatywnie odbija się na naszym samopoczuciu. 


Szczególnie należy wystrzegać się światła migoczącego. Zjawisko migotania może być z pozoru niezauważalne, jednak jego wpływ na ludzki organizm jest bardzo niekorzystny. Z tego powodu podczas zakupu oświetlenia warto kierować się nie tylko względami ekonomicznymi, ale brać pod uwagę także kwestie zdrowotne.


Dobór oświetlenia do każdego pomieszczenia

Oświetlenie w każdym pokoju powinno być dobierane oddzielnie. Najlepiej zadba o to firma ElmarCo.pl, która oferuje wiele możliwości dla każdego klienta.


W sypialni dobrze sprawdzi się kilka źródeł światła. Chłodna barwa rankiem doda nam energii i zadziała pobudzająco, a wieczorem światło ciepłe zrelaksuje nas po męczącym dniu. W kuchni nad blatem roboczym powinno znajdować się oświetlenie o dużym natężeniu- na przykład punktowe lub liniowe.

 

Czytaj również: Lampy GLOBO – pomysłowe i nowoczesne wzornictwo z Austrii

 

W jadalni można natomiast zastosować ciepłe światło, które będzie tworzyło spokojną, miłą atmosferę w czasie posiłków. Pomieszczeniem, które wymaga specjalnie dobranego oświetlenia, jest także łazienka. Lampa łazienkowa musi mieć wysoki wskaźnik IP, który wskazuje na stopień odporności na pyły, ciała stałe, wilgoć oraz wodę.


Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Kuchnia na wymiar Liczba postów: 200 Grupa: Wnętrza Jest to dobre rozwiązanie, ale trzeba się liczyć z tym że drożej będzie na wymiar niż z gotowych mebli. W każdym razie patrzcie także na akcesoria meblowe. W ku...
  • Jak dobrać akcesoria do łazienki? Liczba postów: 84 Grupa: Wnętrza Pytanie co chce się osiągną, jak dla mnie taki dodatek może zmienić charakter całego wnętrza. Hitem są dla mnie akcesoria, które oferuje sklep lazienkaplus.pl i...
  • czym wyczyścić płytki po fudze? Liczba postów: 3124 Grupa: Porady i op... Shop from the best wireless earphones under 2000 in India the most affordable deal to grab your favourite earphones. best wireless earphones under 2000
  • Plama na dywanie Liczba postów: 24 Grupa: Porady i op... Są środki które bez problemu sobie poradzą z takimi zabrudzeniami.
  • Jakie meble kuchenne wybrać do kuchni? Liczba postów: 158 Grupa: Wnętrza Do kuchni ładne meble stylowe możecie zamówić w tym https://www.gama-sklep.com.pl/a/151-bufe t-kuchenny sklepie internetowym. Zobaczcie ofertę, meble mają tanie....

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 16841 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 260

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >