Dlaczego odpowiednie oświetlenie pomieszczeń jest tak ważne?

Dlaczego odpowiednie oświetlenie pomieszczeń jest tak ważne?

W naszej strefie klimatycznej przez większość dnia korzystamy ze światła sztucznego. Dobre oświetlenie jest jednym z głównych elementów w każdym mieszkaniu. Powinno być starannie dobrane, zgodnie z przeznaczeniem i wielkością danego pomieszczenia. Wtedy najlepiej spełni swoją funkcję i pozytywnie wpłynie na jakość naszego życia. Czytaj dalej

 

Wpływ oświetlenia na samopoczucie

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że rodzaj oświetlenia w pomieszczeniu, w którym przebywamy, może mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Światło ciepłe, poniżej 3300 K jest idealne do relaksu i odpoczynku. Ma charakterystyczną, żółtą barwę. Jest łagodne dla wzroku i przygotowuje organizm do snu. 


Dlaczego odpowiednie oświetlenie pomieszczeń jest tak ważne?

 

Czytaj również: Jakie lampy będą pasowały do pomieszczeń w stylu loftowym?

 

Natomiast światło chłodne, niebieskie działa na hormon odpowiedzialny za naszą aktywność. Pobudza i sprzyja wysiłkowi intelektualnemu, dlatego świetnie nadaje się do pracy. Światło o chłodnej barwie powinno mieć powyżej 5300 K. Istnieją także żarówki, które dają światło o barwie naturalnej, najbardziej zbliżonej do światła słonecznego. Tego typu oświetlenie oddaje prawdziwe kolory przedmiotów i jest bezpieczne dla ludzkiego wzroku. Jest najlepsze, chociażby podczas wykonywania makijażu- czy to w domu, czy w salonie kosmetycznym.


Natężenie i jakość światła- jakie mają znaczenie?

Natężenie światła to gęstość strumienia świetlnego padającego na określoną powierzchnię. Wyrażane jest w luksach (lx). Odpowiednie natężenie światła musi pozwalać na swobodne widzenie i wykonywanie czynności w danym pomieszczeniu. Im bardziej precyzyjne, wymagające dokładności jest dane zajęcie, tym większe natężenie światła jest potrzebne. Z tego względu inne oświetlenie wymagane jest w sypialni, a inne w kuchni albo garażu. Warto też pamiętać, że zbyt długie przebywanie w pomieszczeniu z bardzo silnym natężeniem światła może być męczące dla wzroku.


Niezwykle ważne jest, by wybierać tylko żarówki, które dają światło wysokiej jakości. Informacja o jakości światła powinna znajdować się na opakowaniu. Oświetlenie złej jakości jest niezdrowe dla naszego wzroku i negatywnie odbija się na naszym samopoczuciu. 


Szczególnie należy wystrzegać się światła migoczącego. Zjawisko migotania może być z pozoru niezauważalne, jednak jego wpływ na ludzki organizm jest bardzo niekorzystny. Z tego powodu podczas zakupu oświetlenia warto kierować się nie tylko względami ekonomicznymi, ale brać pod uwagę także kwestie zdrowotne.


Dobór oświetlenia do każdego pomieszczenia

Oświetlenie w każdym pokoju powinno być dobierane oddzielnie. Najlepiej zadba o to firma ElmarCo.pl, która oferuje wiele możliwości dla każdego klienta.


W sypialni dobrze sprawdzi się kilka źródeł światła. Chłodna barwa rankiem doda nam energii i zadziała pobudzająco, a wieczorem światło ciepłe zrelaksuje nas po męczącym dniu. W kuchni nad blatem roboczym powinno znajdować się oświetlenie o dużym natężeniu- na przykład punktowe lub liniowe.

 

Czytaj również: Lampy GLOBO – pomysłowe i nowoczesne wzornictwo z Austrii

 

W jadalni można natomiast zastosować ciepłe światło, które będzie tworzyło spokojną, miłą atmosferę w czasie posiłków. Pomieszczeniem, które wymaga specjalnie dobranego oświetlenia, jest także łazienka. Lampa łazienkowa musi mieć wysoki wskaźnik IP, który wskazuje na stopień odporności na pyły, ciała stałe, wilgoć oraz wodę.


Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Wybór fotowoltaiki - Śląsk Liczba postów: 2 Grupa: Porady i op... My postawiliśmy na moduły monokrystaliczne ze względu na naprawdę wysoką sprawność. Model Sky Std 60 od JBG PV posiada ją na poziomie 19,22% oraz mocy 315Wp. Co...
  • Jakie okna wybrać - firma Domega Liczba postów: 1 Grupa: Porady i op... Cześć, Chciałbym zapytać Was, czy macie może dla mnie jakieś podpowiedzi jeżeli chodzi o wybór dobrej jakości stolarki okiennej oraz drzwi do domu. Jeżeli tak,....
  • co na prezent ?? Liczba postów: 328 Grupa: Porady i op... Prezent najlepiej dopasować do osoby. Do tego co ją interesuje i co lubi. Ja lubię robić praktyczne prezenty. jednak u dzieci ostatnio wygrała konsola do gier.....
  • Szkolenie BHP Liczba postów: 190 Grupa: Porady i op... Jak ma się firmę, to szkolenia bhp sa podstawą.
  • Ogrzewanie domu - ogrzewanie węglem? Liczba postów: 61 Grupa: Porady i op... Jak dobry ekogroszek polecam skład Sobianek, opał z certyfikatami, najlepszej jakości

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 16314 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 156

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >