Drzewka, krzewy, rośliny ogrodowe – lista artykułów

Runianka japońska ' Green Carpet' (Pachysandra terminalis) - zimozielona roślina okrywowa do cienistych miejsc

Runianka japońska to znakomita krzewinka okrywowa, która może zastąpić trawnik w miejscach półcienistych i pod drzewami, tam gdzie inne rośliny słabo rosną. Ta wieczniezielona roślina należy do gatunku bukszpanowatych, wolno rośnie tworząc efektowne kobierce do 20 cm wysokości. Błyszczące, ciemnozielone, ząbkowane liście o długości 5-10 cm zebrane są w dekoracyjne rozety na końcach pędów. Drobne i niepozorne ale pachnące białe kwiatki o wyprostowanych kwiatostanach pojawiają się na przełomie IV-V. W swoich naturalnych warunkach runianka występuje w Azji i Chinach, ale w wielu krajach uprawiana jest jako oślina dekoracyjna.

Miskant chiński (Miscanthus sinesis) odmiana "George" - jedna z najpiękniejszych traw ozdobnych

Miskant „George” to kępiasta, wieloletnia bylina dorastająca do 170 cm wysokości. Posiada proste, równowąskie, zielone liście o szerokości do 2 cm o ostrych brzegach. Kwiaty zebrane w duże, pierzaste, srebrne kwiatostany wysoko, wyniesione ponad liście, rozwijają się we wrześniu.

Zawilec mieszańcowy, ogrodowy (Anemone x hybrida) - ozdoba letniego i późnojesiennego ogrodu

Zawilec mieszańcowy zwany też japońskim to wieloletnia bylina o kolorowych kwiatach na wysokich sztywnych łodygach, sięgająca do 90-120 cm wysokości. Duże, ciemnozielone liście przypominają kształtem liście winobluszczu, są ozdobą przez cały okres wegetacji. Białe, różowe lub czerwone kwiaty o średnicy 6-8 cm kwitną od VIII – X. Jest to rewelacyjna roślina, ponieważ późnym latem, kiedy inne kwiaty już bledną, wprowadza powiew świeżych, wiosennych kwiatów i nowe życie do jesiennego ogrodu.

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) – długo kwitnący kwiat o właściwościach leczniczych

Projektując rabaty ogrodowe warto pamiętać, aby oprócz kwiatów typowo dekoracyjnych wybierać również takie, które posiadają właściwości lecznicze. Taką rośliną jest jeżówka purpurowa, której dodatkową zaletą jest długi okres kwitnienia VII – X. Echinacea purpurea jest byliną dorastającą do 40 -120 cm wysokości a jej sztywne pędy i liście w całości pokryte są szorstkim kutnerem. Koszyczki kwiatowe o średnicy 8-15 cm składają się z dwóch rodzajów kwiatów: zewnętrznych języczkowych o ciemno-różowych rozpostartych poziomo płatkach oraz rurkowych, , które tworzą wypukły ciemnobrązowy środek.

Hakonechloa smukła (Hakonechloa macra) jedna z najpiękniejszych traw ozdobnych

Hakonechloa smukła jest wieloletnią byliną (trawą) należącą do rodziny wiechlinowatych dorastającą do 35-50 cm wysokości. Jej wyjątkowo ozdobne liście przypominające liście bambusa są równowąskie lub lancetowate z jasno lub żółto i ciemnozielonymi pasami, wyróżnia je kaskadowy pokrój. Roślina tworzy zwarte kępy o łukowatych wygiętych pędach. Trawa zakwita od VI-VIII. Pochodzenie rośliny to japońska wyspa Honsiu, gdzie rośnie w górach skalnych.

Mikołajek alpejski (Eryngium alipnum) – malowniczy akcent w ogródku skalnym

Niezwykle dekoracyjna, wieloletnia bylina o sztywnych pędach dorastających do wys. 80 cm, należąca do gatunku selerowatych. Posiada srebrzyste silnie i wąsko podzielone i kolczaste liście przez co wyglądem przypomina oset. Walcowate zielone kwiatostany otoczone srebrnymi, kolczastymi krezami wyrastają na szczycie łodygi i z kątów liści. Kwitnie latem od VI- VIII ale dekoracją ogrodu będzie do jesieni. Mikołajek w naturalnych warunkach występuje w Alpach i jest gatunkiem chronionym.

Grusza wierzbolistna „Pendula” (Pyrus salicifolia) – malownicze drzewko z małymi zielonymi gruszkami

Niewielkie drzewo należące do rodziny różowatych o jasnoszarym zabarwieniu i urokliwie zwisających pędach dorasta do kilku metrów wysokości i szerokości. Charakterystyczne srebnoszare wąskie i lancetowate liście są lekko owłosione. Dekoracyjne białe kwiaty zebrane w kilkukwiatowe baldachogrona rozwijają się równocześnie w liśćmi w kwietniu. Drobne owoce podobne do gruszek są zielone i twarde. W naturalnych warunkach występuje na Bliskim Wschodzie, w Turcji i w południowo wschodniej Europie. Odmiana wytrzymała na niekorzystne warunki uprawy, odporna na mróz i suszę .

Groszek pachnący (Lathyrus odoratus)

Groszek jest jedną z najpopularniejszych roślin jednorocznych i łatwą w uprawie. Pochodzi z regionu Morza Śródziemnego. Dorasta do wys 1-2 m, pnąc się ku górze przyczepia się do podpory za pomocą czepnych wąsów. Istnieje wiele odmian kwiatów – różniących się kolorem i wielkością ich wielką zaletą jest intensywny przyjemny zapach.

Szkarłatka amerykańska (Phytolacca americana) – bylina o dekoracyjnych i trujących owocach

Roślina wieloletnia należąca do gatunku szkarałatkowatych. W naturalnych warunkach występuje w rejonach wsch. Kanady, wsch. stanach USA i Meksyku, tam też bywa uznawana za chwast , przez powszechne występowanie i łatwość rozsiewania. W naszych warunkach klimatycznych uprawiana rzadko, głównie w ogrodach botanicznych i przez hobbystów. Szkarłatka jest rośliną zarówno dekoracyjną jak i trującą. Zakwita drobnymi białymi kwiatkami i zaraz po ich przekwitnięciu owocuje obficie wyjątkowo imponującymi czarno szmaragdowymi jagodami ujętymi w zwisające grona.

Ozdobne krzewy, które kwitną na żółto wczesną wiosną

Wczesną wiosną w ogrodzie, kiedy oprócz roślin zimozielonych oraz powszechnie lubianych iglaków wszystko jest jeszcze szarobure, warto wprowadzić do ogrodowych kompozycji kilka ozdobnych krzewów kwitnących na żółto. Szczególnie te, które rozkwitają bujnie jeszcze przed pojawieniem się liści na gałęziach, ponieważ ich energetyczne, złociste żółcienie ożywią ogród i dodadzą mu wigoru. Istnieje wiele gatunków krzewów z żółtymi kwiatkami oprócz popularnej forsycji. Godny polecenia jest złotlin japoński i rzadziej spotykany leszczynowiec chiński. Przedstawiamy krótką charakterystykę tych roślin.


Stron: 29 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15902 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 242

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >