Drzewka, krzewy, rośliny ogrodowe – lista artykułów

Goździk siny (Dianthus gratianopolitanus) - ozdoba każdego skalniaka

Goździk siny jest byliną, która przykuwa wzrok drobnymi czerwonymi, różowymi lub liliowymi kwiatkami o średnicy 15-30 mm. W trakcie kwitnienia (V-VII) rozsiewa wokół piękny zapach. Tworzy gęste, niewysokie poduszki 10-15 cm wys. Po przekwitnięciu roślina jest dalej atrakcyjna z niebieskoszarych lub niebieskozielonych liści, które tworzą gęste dywany. Szczególnie polecany na skalniaki. W stanie dzikim w Polsce ten gatunek jest chroniony.

Pachnotka zwyczajna (Perilla frutescens), odmiana czerwonolistna 'Crispa' to must-have każdego ogródka zielnego

Pachnotka czerwona to piękna, dekoracyjna roślina ozdobna z liści, ale również doskonała przyprawa kulinarna. W naszym klimacie niestety jest rośliną jednoroczną, w krajach ciepłych, gdzie nie ma zimowych przymrozków jest byliną. To wyjątkowe zioło ma fioletowoczarne łodygi o przekroju kwadratowym i dosyć duże, owłosione i pofalowane liście o ok 15 cm średnicy, w kolorze od fioletowoczarnego do czerwonego. Dorasta do 50-70 cm wysokości. Kwitnie drobnymi, białymi lub czerwonymi kwiatkami we wrześniu. Ta bardzo aromatyczna roślina o silnym, miętowym zapachu, przyciąga motyle do ogrodu. W naturalnych warunkach występuje w Azji.

Szałwia lekarska (Salvia officinalis) - dlaczego warto mieć tę bylinę na rabacie?

Szałwia lekarska (Salvia officinalis) jest rośliną leczniczą i przyprawową należącą do rodziny jasnowatych. Ten wieloletni półkrzew tworzy silnie rozgałęzione kępy o wys. 40 -70 cm u dołu drewniejące. Kwitnie w kolorze niebiesko-fioletowym, różowym, rzadko białym od VI do VIII. Liście szałwii są lancetowate lub jajowato lancetowate o drobno ząbkowanych brzegach, pokryte szarawym kutnerem co w efekcie daje szarozielony kolor. Owocem szałwii są rozłupiny rozpadające się na 4 kuliste gładkie rozłupki. Nasiona dojrzewają w lipcu i sierpniu. W naturalnych warunkach występuje w rejonach basenu Morza Śródziemnego przede wszystkim w okolicach Dalmacji. Uprawiana jest w całej Europie Środkowej i Południowej. Ma charakterystyczny, intensywny, gorzkawy zapach.

Delosperma 'Fire Spinner' słonecznica - wieloletnia, zimozielona roślina

Ten gatunek delospermy jest rozłożystą byliną, okrywową tworzącą zjawiskowy, gęsty dywan z atrakcyjnych mięsistych, ciemnozielonych liści o lancetowatym kształcie. Od późnej wiosny do jesieni roślinę gęsto pokrywają trójkolorowe kwiatki przypominające stokrotkę o szerokości 4 cm. Płatki w żywych kolorach od jasno pomarańczowego morelowego do ciemno różowego lub jasno purpurowego z żółtym środkiem są niezwykle dekoracyjne. Roślina po 2 latach osiąga wysokość od 5-10 cm i ok 45 cm szerokości. W naturalnych warunkach występuje w Republice Południowej Afryki. Jest rośliną, która nie toleruje wilgoci, ale jest wyjątkowo odporna na upały i susze.

Konwalnik płaski (Wężobród płaski) Ophiopogon planiscapus 'Nigrescens' - czarna ozdobna trawa

Konwalnik płaskopędowy ‘Nigrescens’ to niezwykle efektowna bylina o fioletowo-zielonych odziomkowych, równowąskich liściach, które przebarwiają się na kruczoczarne, gdy rosną w pełnym słońcu i dobrze przepuszczalnej glebie. Wyglądem przypomina trawę i często jest nazywany czarną trawą. Pochiodzi z rodziny konwalnikowatych dorasta do 20-30 cm wysokości. Białawe lub jasno purpurowe kwiaty o długości około 7 cm zebrane w luźne grona rozwijają się od VIII-IX a po nich ciemnogranatowe owoce, przypominające jagody. Pochodzi z Japonii i regionów Azji, gdzie porasta zalesione zbocza.

Kalina japońska odmiana płodna (Viburnum plicatum f. tomentosum) - biało kwitnący krzew na wyeksponowane miejsca

Ten wyjątkowo dekoracyjny gatunek kaliny japońskiej charakteryzuje się szerokim pokrojem z charakterystycznie poziomo ułożonymi gałęziami, które z czasem tworzą wyraźne piętra. Rośnie powoli, dorasta do 2-3 m wys. i szer. Eliptyczne, silnie żyłkowane, ciemnozielone liście jesienią przebarwiają się na fioletowo - brązowo. Bardzo dekoracyjne białe kwiaty zebrane są w płaskie kwiatostany z dużymi płonnymi kwiatami na brzegach, kwitną V- VI, pokrywając gęsto cały krzew. W swoim naturalnym środowisku gatunek występuje w Azji, Japonii i Chinach.

Floks (Płomyk) szydlasty Phlox subulata 'McDaniel's Cushion' - atrakcyjny różowy akcent na skalniaku

Floks szydlasty to wieloletnia, niewysoka bylina dorastająca do 10 cm wysokości i 45 cm szerokości, charakteryzująca się zwartym pokrojem. Pochodzi z rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). Ma szmaragdowozielone igiełkowe, sztywne liście od długości ok 1,5 cm oraz drobne ciemnoróżowe kwiatki. Kwitnie obficie IV-VI. Ten gatunek pochodzi z północno-zachodnich Stanów Zjednoczonych. Jest uwielbiany przez motyle i pszczoły.

Pieprzyca szerokolistna (Lepidium latifolium) ozdobna roślina zielna odtruwająca organizm

Pieprzyca szerokolistna jest byliną wieloletnią, należącą do gatunku kapustowatych. To ciekawe lecznicze zioło i oryginalna roślina ozdobna. Wzniosła, sztywna, rozgałęziona łodyga dorasta 1-2 m wys. Liście owalne, lancetowate rozproszone po całej łodydze, krawędzie częściowo ząbkowane. Między górnymi a dolnymi liśćmi występują duże różnice w ich wielkości. Dolne osiągają długość ok 30 cm i 5-8 cm szerokości, górne natomiast 5-10 cm długości. Drobne białe kwiatki tworzą efektowne wiechy, kwitną od maja do końca lata i przyjemnie pachną miodem. Gatunek pochodzi z południowej Europy i Zachodniej Azji, gdzie najczęściej porasta brzegi potoków , tereny wzdłuż linii kolejowych, podmokłe rowy i pastwiska. Uprawiana w wielu rejonach świata.

Dereń Kousa (Cornus Kousa) - idealny krzew na soliter

Krzew o wzniesionych pędach z wiekiem rozpościerających się bardziej poziomo dorastający do 3-5 m wysokości. Liście szeroko eliptyczne, ciemnozielone. Właściwe kwiaty są drobne zwinięte w kulkę otoczone 4 kremowobiałymi podsadkami, które w okresie czerwca wyglądają zjawiskowo. Jesienią natomiast krzew zdobią różowoczerwone owoce na długich szypułkach przypominające truskawki i pięknie przebarwiające się na czerwono liście. Dereń kousa jest jeszcze w Polsce rzadkością. Dojrzałe okazy oglądać można głównie w ogrodach botanicznych.

Odętka wirginijska (Physostegia virginiana) 'Vivid' - lubiąca słońce i mało wymagająca

Odętka wirginijska to wieloletnia bylina z rodziny jasnowatych pochodząca z Ameryki Północnej, gdzie porasta łąki, prerie i brzegi strumieni. Wyprostowane i gęsto ulistnione pędy dorastają do 60 cm wysokości. Liście o lancetowatym kształcie, lekko ząbkowane są ciemnozielone a kwiaty zebrane w gęste kłosowate kwiatostany fioletowo-różowe w kształcie trąbki. Kwitnie długo, przez całe lato od czerwca do września.


Stron: 31 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 16315 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 150

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >