Drzewka, krzewy, rośliny ogrodowe – lista artykułów

Groszek pachnący (Lathyrus odoratus)

Groszek jest jedną z najpopularniejszych roślin jednorocznych i łatwą w uprawie. Pochodzi z regionu Morza Śródziemnego. Dorasta do wys 1-2 m, pnąc się ku górze przyczepia się do podpory za pomocą czepnych wąsów. Istnieje wiele odmian kwiatów – różniących się kolorem i wielkością ich wielką zaletą jest intensywny przyjemny zapach.

Szkarłatka amerykańska (Phytolacca americana) – bylina o dekoracyjnych i trujących owocach

Roślina wieloletnia należąca do gatunku szkarałatkowatych. W naturalnych warunkach występuje w rejonach wsch. Kanady, wsch. stanach USA i Meksyku, tam też bywa uznawana za chwast , przez powszechne występowanie i łatwość rozsiewania. W naszych warunkach klimatycznych uprawiana rzadko, głównie w ogrodach botanicznych i przez hobbystów. Szkarłatka jest rośliną zarówno dekoracyjną jak i trującą. Zakwita drobnymi białymi kwiatkami i zaraz po ich przekwitnięciu owocuje obficie wyjątkowo imponującymi czarno szmaragdowymi jagodami ujętymi w zwisające grona.

Ozdobne krzewy, które kwitną na żółto wczesną wiosną

Wczesną wiosną w ogrodzie, kiedy oprócz roślin zimozielonych oraz powszechnie lubianych iglaków wszystko jest jeszcze szarobure, warto wprowadzić do ogrodowych kompozycji kilka ozdobnych krzewów kwitnących na żółto. Szczególnie te, które rozkwitają bujnie jeszcze przed pojawieniem się liści na gałęziach, ponieważ ich energetyczne, złociste żółcienie ożywią ogród i dodadzą mu wigoru. Istnieje wiele gatunków krzewów z żółtymi kwiatkami oprócz popularnej forsycji. Godny polecenia jest złotlin japoński i rzadziej spotykany leszczynowiec chiński. Przedstawiamy krótką charakterystykę tych roślin.

Migdałek trójklapowy (Prunus triloba) – różowo kwitnący krzew na wiosnę

Ten pięknie i obficie kwitnący krzew rozrasta się szeroko, prostymi pędami. Dorasta do 2 m wys. i tyle samo szerokości. Jego ciemnozielone trójklapowe, ostropiłkowane i pokryte włoskami liście pojawiają się później niż kwiaty. Efektowne, drobne kwiaty w kształcie małych pełnych różyczek, zakwitają na przełomie IV-V na różowy kolor. Migdałek jest krzewem mało wymagającym, łatwym w uprawie. Będzie efektowną ozdobą każdego ogrodu, od wczesnej wiosny do późnej jesieni, kiedy jego liście przebarwiają się na brązowo.

Języcznik zwyczajny (Phyllitis scolopendrium) - długowieczna paproć

Ten zimozielony gatunek z rodziny zanokcicowatych dorasta do 45-60 cm wysokości. Jest to jedyny gatunek paproci, który ma pełne liście, podobne do języka, czemu zawdzięcza swoją ludową nazwę "jeleniego języka". W środowisku naturalnym występuje w Europie, Azji i w północnej Afryce.

Pięknotka Bodniera (Callicarpa bodinieri) "Profusion" – krzew o pięknych fioletowych owocach

Pięknotka to średniej wielkości krzew liściasty dorastający 2-3 m wys. i podobnej szerokości. Szczególnie ozdobny jesienią, kiedy jego gałązki gęsto pokrywają się drobnymi, intensywnie fioletowymi bądź purpurowymi owocami w kształcie jagód zebranych w kuliste grona. Liście matowo zielone jesienią przebarwiają się na żółto. Kwitnie od VII – VIII drobnymi niepozornymi, liliowymi kwiatkami.

Jesienne klejnoty w ogrodzie – astry bylinowe (marcinki)

Astry (Aster dumosus, A. novae-angliae, A. novi-belgii i inne) należą do najtrwalszych jesiennych bylin. Ten rodzaj liczy ok 250 gatunków i kilkaset odmian. Niskie, karłowate sięgają do 20 cm wys. Natomiast odmiany wysokie, takie jak nowobelgijskie i nowoangielskie sięgają od 100 – 150 cm. Są nie tylko łatwe w uprawie ale wyjątkowo piękne i atrakcyjne. Zwiastują jesień i o tej porze roku, zachwycają wielością kolorów i odcieni (od bieli przez róż i lila po krwistą czerwień, rubin i fiolet ) Nazwa kwiatów pochodzi od starogreckiego ἀστέρı (astéri), czyli gwiazda i nawiązuje do kształtu koszyczka kwiatowego.

Dalia (Georginia) - gwiazda jesiennego ogrodu

Dalia (Dahlia), georginia – piękny kwiat z rodziny astrowatych, pochodzący z Meksyku i Gwatemali do Europy został sprowadzony w XVIII w. Jej popularna u nas nazwa georginia pochodzi od nazwiska rosyjskiego botanika. Jest jednym z tych kwiatów, które od lat kojarzą się z polskim, wiejskim, przydomowym ogródkiem. Przez lata był mało doceniany. W ostatnim czasie odkryty również w nowoczesnych aranżacjach ogrodowych, gdyż różnorodność kolorów i kształtów kwiatów pozwala na tworzenie ciekawych i efektownych kompozycji.

Rącznik pospolity (Ricinus communis) - piękny i trujący

Ta przypominająca wyglądem kasztanowca roślina jest gatunkiem należącym do rodziny wilczomleczowatych. Pochodzi z Afryki środkowej. Dawniej nazywana rycynusem lub kleszczowiną. Rącznik będzie wyjątkową ozdobą ogrodu aż do pierwszych przymrozków ze względu na swoje duże, zielono-czerwone liście o ciekawym kształcie i charakterystyczne jaskrawo czerwone owoce w kształcie kolczastych kulek. Nikt nie przejdzie obok tej rośliny obojętnie.

Wspięga pospolita Lablab purpureus (L.) Sweet - jesienna ozdoba ogrodu

Wspięga pospolita zwana też fasolnikiem egipskim, fasolą hiacyntową lub chropawcem pospolitym to roślina strączkowa należąca do gatunku bobowatych (motylkowatych). W naturalnych warunkach występuje w Afryce, gdzie jest rośliną uprawną i wieloletnią. Jest to urokliwe, w naszym klimacie jednoroczne pnącze o wijącej się łodydze dochodzącej do 2 m wys. Roślina wyróżnia się pięknymi drobnymi fioletowo-szkarłatnymi lub białymi kwiatkami, które zebrane są w graniaste kwiatostany oraz ciemnofioletowymi owocami w kształcie strąków.


Stron: 28 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15708 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 103

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >