Drzewka, krzewy, rośliny ogrodowe – lista artykułów

Mak wschodni (Papaver orientale) - pomarańczowy akcent na rabacie

Mak wschodni jest wieloletnią byliną o niezwykle dekoracyjnych, dużych kwiatach, które posadzone na rabacie będą przyciągały wzrok. Osiąga wysokość 60-90 cm i taką samą szerokość. Z dużego korzenia wyrasta rozeta pierzastodzielnych, dużych liści, które również mają walory dekoracyjne. Łodyga i liście pokryte są szczeciniastym owłosieniem. Dużo mniejsze listki znajdują się na łodydze. Kwitnie wczesnym latem (V-VI) ceglastoczerwone kwiaty z czarnymi plamami u nasady utrzymują się krótko ok 10 dni, po przycięciu powtarzają kwitnienie. Charakterystyczne dla rośliny są torebki nasienne, tzw. makówki oraz drażniące mleczko, które wycieka z rośliny po przecięciu.

Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum) - idealny kwiat do ogrodów naturalistycznych

Wielosił błękitny jest kępiastą byliną z rodziny wielosiłowatych, dorastającą do 40-80 cm wysokości i 30-45 cm szerokości. Jego drobne fioletowoniebieskie kwiatki z dużymi żółtymi pylnikami zebrane w szczytowe kwiatostany, rozwijają się przez całe lato od VI-VIII na wyprostowanych łodygach. Drobne liście, pierzaste, ciemnozielone przypominają kształtem paprocie. Pochodzi z północnej Azji i Europy. W Polsce występujący w naturalnych warunkach wielosił błękitny jest gatunkiem chronionym, narażonym na wymarcie.

Jakie kwiaty wybrać do rabaty z dominującym kolorem fioletowym?

Kolor fioletowy uważany za kolor królów, magii, tajemnicy, kosmosu i mistycyzmu. Kompozycja z fioletowych kwiatów wprowadzi odrobinę harmonii i ekstrawagancji do każdego ogrodu, doskonale wyciszy i uspokoi pod koniec ciężkiego dnia i naładuje użytkowników ogrodu pozytywną energią.

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) – piękny, dekoracyjny kwiat do ogrodowych donic

Agapant zwany też lilią nilową pochodzi z południowej Afryki. Wieloletnia roślina ceniona jest za wyjątkowo dekoracyjne kwiaty, które kwitną całe lato od VII-IX, przyciągając do ogrodu pszczoły i motyle. Ta piękna bylina ozdobna jest nie tylko z długich, szablastych liści, ale również z licznych niebieskoszafirowych kwiatów, zebranych w duże baladachy, osadzonych na szczycie łodygi o ponad metrowej wysokości. Doskonale nadaje się na tarasy do dużych donic a mniejsze gatunki na wyeksponowane rabaty.

Styrakowiec japoński (Petrostyrax hispidus) – urokliwy krzew o białych, pięknie pachnących kwiatach

Styrakowiec japoński to liściasty, rozłożysty krzew lub małe drzewo często wielopienne pochodzące z Japonii i Chin. W naszych ogrodach rzadko występujące, ale można je spotkać w arboretach i ogrodach botanicznych. Jako krzew dorasta do 6 m wys. a jako drzewo może osiągnąć 15 m wys. w swoich naturalnych warunkach. Korona zaokrąglona o prostych naprzemiennie rozłożonych jajowatych, jasnozielonych liściach o długości 8-20 cm i szerokości 4-10 cm, które jesienią przebarwiają się na żółto. Efektowne kwiaty o zwisających gronach 10-20 cm kremowo – białe obficie kwitną i pięknie pachną na przełomie maja i czerwca. Owoce pojawiające się zaraz po kwitnieniu są cylindryczne ok 1 cm długości żebrowane i gęsto najeżone żółto brązowym włosiem.

Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) 'Burgundy Glow'

Dąbrówka rozłogowa jest byliną z rodziny jasnowatych dorastającą do 10 - 25 cm wysokości. Jest doskonałą rośliną zadarniającą, tworzącą gęste, dekoracyjne kobierce. Łatwa w uprawie, idealna pod drzewa i krzewy. Posiada długie rozgałęzione rozłogi. Fioletowoniebieskie kwiatki o długości do 20 mm, zebrane w nibyokółki, które rozwijają się na przełomie maja i czerwca.

Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea) – dekoracyjna bylina idealna do kompozycji grupowych

Naparstnica jest popularną, dwuletnią lub wieloletnią byliną zielną, pochodzącą z rejonu Zach. i Południowo-Zach. Europy i Azji Mniejszej dorastającą od 35 do 150 cm wysokości. Należy do gatunku trędownikowatych(Scrophulariaceae). W Polsce występuje stanie dzikim w Karpatach, Sudetach i na zachodzie kraju, najczęściej na stanowiskach wilgotnych, lesistych, zaroślach i porębach. Charakteryzuje się długą prostą łodygą i dużymi szerokimi liśćmi o jajowato-lancetowatym kształcie, pokrytymi szarym kutnerem. Z rozety drobno ząbkowanych liści wyrasta wysoki jednostronnie zwisły kwiatostan. Podłużne, dzwonkowate kwiaty o dł 35-50 mm w kolorze różowym, fioletowym, purpurowym, zółtym lub białym są dekoracyjnie nakrapiane wewnątrz. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Dereń kanadyjski (Cornus canadensis) - niska, zadarniająca krzewinka

Ta drobna urokliwie ścieląca się krzewinka, tworzy efektowne gęste dywany owalnych, zielonych liści o wyraźnym żyłkowaniu, ułożonych w spiralę na wyprostowanych łodygach. Pochodzi z rejonów Ameryki Pn., Kanady i Alaski. W swoich naturalnych warunkach porasta lasy iglaste, zarośla i wilgotne polany na glebach torfowych. Dereń kanadyjski jest rośliną wieloletnią, w pełni mrozoodporną, posiadającą niepozorne, białe drobne przylistki kwiatowe, otoczone kołnierzem soczyście zielonych liści, które w okresie kwitnienia na przełomie maja i czerwca czynią roślinę niezwykle dekoracyjną.

Runianka japońska ' Green Carpet' (Pachysandra terminalis) - zimozielona roślina okrywowa do cienistych miejsc

Runianka japońska to znakomita krzewinka okrywowa, która może zastąpić trawnik w miejscach półcienistych i pod drzewami, tam gdzie inne rośliny słabo rosną. Ta wieczniezielona roślina należy do gatunku bukszpanowatych, wolno rośnie tworząc efektowne kobierce do 20 cm wysokości. Błyszczące, ciemnozielone, ząbkowane liście o długości 5-10 cm zebrane są w dekoracyjne rozety na końcach pędów. Drobne i niepozorne ale pachnące białe kwiatki o wyprostowanych kwiatostanach pojawiają się na przełomie IV-V. W swoich naturalnych warunkach runianka występuje w Azji i Chinach, ale w wielu krajach uprawiana jest jako oślina dekoracyjna.

Miskant chiński (Miscanthus sinesis) odmiana "George" - jedna z najpiękniejszych traw ozdobnych

Miskant „George” to kępiasta, wieloletnia bylina dorastająca do 170 cm wysokości. Posiada proste, równowąskie, zielone liście o szerokości do 2 cm o ostrych brzegach. Kwiaty zebrane w duże, pierzaste, srebrne kwiatostany wysoko, wyniesione ponad liście, rozwijają się we wrześniu.


Stron: 29 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 16265 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 174

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >