Drzewka, krzewy, rośliny ogrodowe – lista artykułów

Wspięga pospolita Lablab purpureus (L.) Sweet - jesienna ozdoba ogrodu

Wspięga pospolita zwana też fasolnikiem egipskim, fasolą hiacyntową lub chropawcem pospolitym to roślina strączkowa należąca do gatunku bobowatych (motylkowatych). W naturalnych warunkach występuje w Afryce, gdzie jest rośliną uprawną i wieloletnią. Jest to urokliwe, w naszym klimacie jednoroczne pnącze o wijącej się łodydze dochodzącej do 2 m wys. Roślina wyróżnia się pięknymi drobnymi fioletowo-szkarłatnymi lub białymi kwiatkami, które zebrane są w graniaste kwiatostany oraz ciemnofioletowymi owocami w kształcie strąków.

Aloes – roślina, która jest z nami od wieków

Obecnie pojawia się w wielu produktach kosmetycznych, a także jest wykorzystywany w licznych lekarstwach na rany i do leczenia chorób układu pokarmowego. Aloes stał się najprawdziwszą super rośliną, po którą sięgamy w przypadku wielu nieprzyjemnych schorzeń lub gdy chcemy po prostu zadbać o piękny wygląd skóry. Trzeba pamiętać, że aloes nie jest jednak odkryciem współczesnych czasów. Towarzyszy człowiekowi już od antyku. W jaki sposób go wykorzystywano na przestrzeni wieków? Różne tajemnice i historie na temat aloesu zdradzamy poniżej.

Pochrzyn kaukaski (Dioscorea caucasica) - lecznicze bulwy

To wieloletnie pnącze o pięknych soczyście-zielonych liściach w kształcie serc, spiczasto zakończonych należy do gatunku dioscorea, rodzaj pochrzyn (ignam) i jest zaliczany do rodziny pochrzynowatych dioscoreaceae. Sam rodzaj pochrzyn obejmuje około 650 gatunków, natomiast rodzina pochrzynowatych liczy około 800 gatunków. Roślina dorasta do 2- 4 m wys. Zakwita w czerwcu drobnymi żółtymi kwiatkami 3-4 mm. W naturalnych warunkach pochrzyn kaukaski, jak nazwa sugeruje występuje tylko na zachodnim Kaukazie, w Abchazji i Kraju Krasnodarskim. Jest gatunkiem zagrożonym, pod ścisłą ochroną, wpisany na czerwoną listę w Rosji.

Mydlnica bazyliowata (Saponaria ocymoides) – idealna na skalniaki

Ta górska bylina z rodziny goździkowatych pochodzi z zachodniej i południowo-zachodniej części rejonu śródziemnomorskiego. Tworzy silnie rozgałęzione gęste kępki, jasnozielonych, owalnych liści wys. 10 - 20 cm. Zakwita na przełomie maja i czerwca masą małych jasnoróżowych kwiatków o śr. 1–1,8 cm, zebranych w luźne niby baldachy.

Krzewuszka cudowna Weigela "Red Prince"- efektownie kwitnący krzew

Cenna amerykańska odmiana. Krzew dorasta do 2 m wys. i szer. Przyrasta rocznie ok. 20 cm. Ulistnienie żywo zielone. Kwiaty dzwonkowate, błyszczące krwistoczerwone na zewnątrz jaśniejsze w środku. Kwitnie na przełomie maja i czerwca.

Ostrokrzew okółkowy (Ilex verticillata)

Ten gatunek ostokrzewu w przeciwieństwie do innych gubi liście na zimę. Krzew osiąga wys. ponad 2 m. Charakteryzuje się eliptycznymi ostro zakończonymi na wierzchołku, matowymi, ciemnozielonymi liśćmi o dł. do 10 cm, które jesienią pięknie przebarwiają się na żółto. Zakwita w okresie VI- VII białozielonymi drobnymi kwiatkami. Roślina jest szczególnie ozdobna jesienią, kiedy pojawiają się na niej liczne owoce. Czerwone kulki o śr. do 6 mm przypominające czerwoną porzeczkę, utrzymują się długo na gałęziach i są ulubionym pokarmem dla ptaków.

Brugmansja aurea - trąby anielskie - piękna i trująca roślina

Wieloletni krzew lub drzewo dorastający do wys. ok 6 m, należący do rodziny psiankowatych(Solanaceae). Duże kwiaty w kolorze kremowym lub żółtym przypominają kształtem trąby, stąd jego nazwa. Roślina pochodzi z Ekwadoru, gdzie obecnie jest gatunkiem zagrożonym. Brugmansja jest często mylona z bieluniem (Datura). Rośliny w niewielkim stopniu różnią się kształtem kwiatów. Obie są silnie trujące i halucynogenne.

Gęsiówka macedońska (Arabis ferdinandi-coburgii) roślina do ogródka skalnego

Bylina pochodzącą z Bułgarii tworzy luźne naziemne kobierce białych kwiatów i rozetek wąskich, drobnych liści o wys. 5-15 cm. Liście jesienią i wczesną wiosną przebarwiają się na czerwono, zimą pozostają zielone. Drobne białe kwiatki zebrane w grona pojawiają się na przełomie kwietnia i maja.

Szachownica cesarska (Fritillaria imperialis)

Szachownica cesarska zwana też koroną cesarską to niezwykle efektowna bylina cebulowa, należąca do rodziny liliowatych, dorastająca do 70-150 cm wysokości. Posiada lancetowate jasnozielone liście zebrane w 3-4 okółki po 4-8 w każdym okółku. Kwiaty duże ok 5 cm szerokodzwonkowate w kolorze od pomarańczowego do czerwonego zebrane są w szczytowy baldach. Roślina zakwita na przełomie IV-V. W stanie naturalnym występuje w południowej Azji. W Polsce uprawiana jako roślina dekoracyjna.

Biała magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) – jedna z najwcześniej kwitnących

Jest to wolnorosnący, gęsty krzew dorastający do 2-3 m wys. o szeroko zaokrąglonym pokroju. Pochodzący z Azji i Japonii. Piękne czysto białe kwiaty o szeroko rozwartych płatkach zakwitają wonnie na kilka tygodni, na przełomie marca i kwietnia przed rozwojem liści. Nazwa tej magnolii pochodzi od kwiatów, których jedwabiste płatki 12-18 sztuk układają się w kształt gwiazdy o średnicy ok. 8 cm. Liście dosyć duże odwrotnie jajowate, ciemnozielone opadają jesienią całkowicie.


Stron: 27 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17827 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 184

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >