Drzewka, krzewy, rośliny ogrodowe – lista artykułów

Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica) - krzew ozdobny z kwiatów i owoców

Krzew z rodziny różowatych pochodzi z Japonii, jego odmiany uprawne występują na całym świecie. Nadaje się do uprawy w polskim klimacie. Roślina o rozłożystym, szerokim pokroju i bezkolcowych pędach, u młodej rośliny. Dorasta do 60-120 cm wys. Kwitnie na pomarańczowo w kwietniu. Na przełomie IX-X owocuje małymi (śr.ok. 5cm), żółtymi bardzo aromatycznymi, kwaśnymi owocami przypominającymi jabłka.

Kwiaty w ogrodzie - 5 ważnych powodów, dla których warto je uprawiać

O tym, że rośliny w naszym otoczeniu wpływają na nasze samopoczucie, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Kontakt z nimi relaksuje i wycisza. Z drugiej strony poprzez kolory, zapachy, faktury czy ruch pod wpływem wiatru działają pobudzająco na zmysły. Dlaczego jeszcze warto je uprawiać? Przedstawiamy 5 argumentów nie do odparcia

Azalia japońska, różanecznik (Rhododendron molle (Blume)

Miniaturowa azalia japońska odmiana Karminowa ta zachwycająco piękna roślina należąca do gatunku wrzosowatych. Rośnie bardzo powoli dopiero po 10 latach uprawy osiąga zaledwie 40 cm x 70 cm szerokości. Może być uprawiana w ogrodzie, donicach lub skrzynkach balkonowych. Różaneczniki naturalnie występują w Himalajach, Birmie, Tybecie południowo-zachodnich Chinach oraz od Alaski po Kanadę do wschodnich i zachodnich wybrzeży Ameryki Północnej.

Kratka trawnikowa – dlaczego to doskonałe rozwiązanie?

Dziś, kiedy w miastach dominują powierzchnie z betonu, asfaltu czy brukowej kostki, warto chociaż we własnym ogrodzie otoczyć się bardziej przyjaznymi dla oka, naturalnymi kolorami. Dzięki prostemu rozwiązaniu, jakim jest kratka trawnikowa, nasze bezpośrednie otoczenie może wypełnić się zielenią trawy oraz barwami ziemi – żwirem, korą, kermazytem czy kruszywem. Jak stosować kratkę ogrodową? Podpowiadamy!

Ogród na dachu - jakie rośliny sprawdzą się najlepiej?

Zielony dach to marzenie wielu osób. To, co wspaniale wygląda na filmach lub w katalogach producentów, jest dziś możliwe do zrealizowania na prywatnych domach. Radzimy, jakie gatunki roślin dobrze wyglądają i najlepiej sobie radzą w takich warunkach.

Cudze chwalicie, swego nie znacie, czyli trend na stare odmiany drzew owocowych

Kilkanaście ostatnich lat cechowało się trendem poszukiwania wszystkiego, co nowe i wcześniej niedostępne. Sadownicy i właściciele przydomowych ogrodów stawiali na nowo powstałe odmiany drzew owocowych, różnego typu krzyżówki, a także na drzewka, które dotychczas były w Polsce nieznane. Obecnie trendy się zmieniły i większość sadowników powraca do starych, sprawdzonych odmian drzewek owocowych.

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum L.)

Inaczej zwany czosnkiem cygańskim lub cebulą czarownic. Bylina cebulowa dorastająca 10-45 cm wysokości. Kwitnie od IV-V białymi drobnymi, gwieździstymi kwiatkami zebranymi w półkoliste baldachy. Jej ciemnozielone, podłużne aromatyczne liście zamierają w lipcu. Rośnie dziko w runie wilgotnych lasów liściastych, często w postaci rozległych łanów. Występuje na terenie Europy, na wschodzie po Ural i Kaukaz. W Polsce częsty na południu, rzadszy na północy – na stanowiskach naturalnych objęty jest ochroną częściową. Posiada właściwości lecznicze.

Kielichowiec Raulstona - krzew o długokwitnących kwiatach

Kielichowiec Raulstona (Sinocalycalycanthus raulstonii) "Hartlage Wine" to rzadko występujący, wyjątkowy krzew. Jest mieszańcem międzygatunkowym utworzonym z kilichowca wonnego (Calycanthus floridus) i chińskiego (Sinocalycanthus chinensis) w wyniku prac hodowlanych w USA. Jego walory estetyczne to podłużne błyszczące ciemnozielone liście i piękne duże o średnicy ok 7 cm. czerwono-bordowe z kremowym środkiem, kielichowate kwiaty przypominające magnolie.

Egzotyczne rośliny, które można uprawiać w domu lub ogrodzie

Egzotyka – to słowo nasuwa przyjemne skojarzenia związane z dalekimi podróżami, przygodami, beztroskim wypoczynkiem pod palmami, kolorami i zapachami czy smakiem orientalnych potraw. Na myśl przychodzą tak różne od naszych krajobrazy i charakterystyczna dla nich bujna roślinność. Symbolem marzeń o kontakcie z egzotyczną przyrodą, a jednocześnie ikoną modnego trendu we wnętrzach stała się monstera, pnącze rodem z lasów równikowych o wielkich charakterystycznych liściach. Występuje w różnych formach i stylistyce na tkaninach, tapetach, porcelanie i innych przedmiotach codziennego użytku.

Rośliny cebulowe, które wiosną są pierwszym pokarmem dla pszczół

Październik to najlepszy miesiąc, aby posadzić cebulki wiosennych kwiatów. Wiele z nich to rośliny bogate w nektar i pyłek. Kwitną wczesną wiosną, zapewniając pokarm pszczołom, które wykonują w tym czasie pierwsze loty. To czas, kiedy pszczoły szczególnie narażone są na głód, gdyż brakuje im pokarmu w postaci pyłko- i nektarodajnych kwiatów. Warto zatem posadzić cebulki jesienią, aby zaraz po ziemie cieszyć się pięknym ogrodem lub balkonem, a przy okazji pomóc pszczołom przetrwać wiosnę.


Stron: 25 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18319 użytkowników

Użytkownicy online (5)

gości: 173

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >