Drzewka, krzewy, rośliny ogrodowe – lista artykułów

Egzotyczne rośliny, które można uprawiać w domu lub ogrodzie

Egzotyka – to słowo nasuwa przyjemne skojarzenia związane z dalekimi podróżami, przygodami, beztroskim wypoczynkiem pod palmami, kolorami i zapachami czy smakiem orientalnych potraw. Na myśl przychodzą tak różne od naszych krajobrazy i charakterystyczna dla nich bujna roślinność. Symbolem marzeń o kontakcie z egzotyczną przyrodą, a jednocześnie ikoną modnego trendu we wnętrzach stała się monstera, pnącze rodem z lasów równikowych o wielkich charakterystycznych liściach. Występuje w różnych formach i stylistyce na tkaninach, tapetach, porcelanie i innych przedmiotach codziennego użytku.

Rośliny cebulowe, które wiosną są pierwszym pokarmem dla pszczół

Październik to najlepszy miesiąc, aby posadzić cebulki wiosennych kwiatów. Wiele z nich to rośliny bogate w nektar i pyłek. Kwitną wczesną wiosną, zapewniając pokarm pszczołom, które wykonują w tym czasie pierwsze loty. To czas, kiedy pszczoły szczególnie narażone są na głód, gdyż brakuje im pokarmu w postaci pyłko- i nektarodajnych kwiatów. Warto zatem posadzić cebulki jesienią, aby zaraz po ziemie cieszyć się pięknym ogrodem lub balkonem, a przy okazji pomóc pszczołom przetrwać wiosnę.

Tulipanowiec amerykański - Liriondendron tulipifera

Tulipanowiec to duże piękne drzewo z szeroką piramidalną koroną, rośnie do 25-35 m wys. i 15-20 m szer. Liście o oryginalnym kształcie, w jesieni przebarwiają się na złocistożółte lub pomarańczowe. Kwiaty kształtem przypominają tulipany, są żółtawozielone z podłużną pomarańczową plamką, pojawiają się w wieku 15-20 lat w czerwcu i lipcu.

Zioła zdrowe dla ludzi i pszczół - zgłoś swoją uprawę jako Miejsce Przyjazne Pszczołom

Zdobią, smakują a także pomagają przetrwać pszczołom - sadźmy jak najwięcej ziół w ogrodach i na balkonach.

Planując ogród wybieraj rośliny, które są przyjazne pszczołom

Pszczoły kojarzą się nam przede wszystkim z miodem, ale tak naprawdę to tylko margines ich pożytecznej pracy. To, za co przede wszystkim powinniśmy być im wdzięczni, to zapylanie niezbędne do rozmnażania się roślin.

Jak dbać o kwiaty doniczkowe w okresie zimowym?

Kwiaty doniczkowe, którymi ozdabiamy nasze mieszkania, są nie tylko pięknym dopełnieniem aranżacji wnętrz, ale także mają korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Rośliny zielone produkują tlen! Niektóre mają również zdolność pochłaniania szkodliwych substancji chemicznych, wydobywających się np. z tworzyw sztucznych, mebli, wykładzin, farb czy lakierów. Są też takie rośliny, które pochłaniają dym papierosowy. Dzięki kwiatom, wdychamy mniej szkodliwych związków, a to z pewnością pozytywnie wpływa na nasz organizm.

Żurawka (Heuchera)

Żurawka jest ozdobną byliną o pięknym sercowatym ulistnieniu, dorasta do ok. 20-50cm. Liście mocno wybarwione, czerwonopurpurowe, z ciemnym żyłkowaniem, zmieniające barwę w trakcie sezonu na srebrnopurpurową.

Czerniec czerwony (Actaea rubra) - roślina cieniolubna.

Czerniec czerwony jest byliną wieloletnią z rodziny jaskrowatych, pochodzącą z Ameryki Północnej. Dorasta do 40-80 cm wysokości. Ozdobą są liście, kwiaty i owoce. Jest doskonałym wyborem do obsadzania cienistych ogrodów, przydomowych ogródków, podwórek studni i miejsc pod koronami drzew, ponieważ doskonale znosi brak bezpośredniego nasłonecznienia.

Niebieska trawa (kostrzewa popielata)

Festuca glauca to zimozielona trawa tworząca zwarte kępki o niebieskozielonym zabarwieniu liści. Jest ozdobą ogrodu przez cały okrągły rok. Nie rozrasta się w darnie i jest raczej krótkowieczna. Roślina ozdobna sama w sobie ale również polecana do tworzenia kompozycji rabatowych i donicowych jak też na skalniaki i obrzeża ścieżek ogrodowych.

Prunus pumila – śliwa karłowata, odmiana płożąca

Prumus pumila vor. depressa – pochodzi z Ameryki Północnej. W naturalnych warunkach popularny gatunek we wschodniej i środkowej Kandzie oraz Stanach Zjednoczonych. Rośnie na piaszczystych suchych terenach, takich jak linie brzegowe rzek, plaże, wydmy oraz na skaliste zbocza. Niewielki krzew osiąga wysokość od 10-40 cm, tworząc luźne kolonie płożących gałęzi o szerokości do 1 m.


Stron: 24 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17935 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 248

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >