Drzewka, krzewy, rośliny ogrodowe – lista artykułów

Nieszpułka zwyczajna (Mespilus germanica) odmiana Holenderska Olbrzymia

Nieszpułka zwyczajna zwana również jadalną należy do rodziny różowatych. Naturalnie występuje na obszarach Azji Środkowej i Mniejszej oraz na Kaukazie. Małe gęste i rozłożyste drzewko lub krzew nieszpułki dorasta do 3-7 m wys. Charakteryzuje się jasnozielonymi, skórzastymi o lancetowatym kształcicie liśćmi i ciernistymi pędami. Ozdobne owoce przypominają malutkie jabłka lub gruszki o średnicy do 4 cm, z zachowanymi działkami kielicha, które nie zasychają po kwitnieniu. Drzewko kwitnie na przełomie V-VI biało-kremowymi, dużymi, 5-płatkowymi kwiatami wyrastającymi na szycie prawie wszystkich pędów.

Ozdobne drzewo owocowe - rajska jabłoń (Malus)

Rajskimi jabłoniami określa się wiele gatunków i odmian jabłoni. Charakteryzują się one ozdobnymi, białymi, różowymi lub purpurowymi kwiatami i pięknie wybarwionymi drobnymi owocami, które pozostają na drzewach aż do zimy. Można je uprawiać nawet w małym ogródku gdyż nie zabierają dużo miejsca. Będą jego wspaniałym elementem dekoracyjnym.

Kielichowiec chiński (Calycanthus chinensis)

Ten efektownie kwitnący krzew liściasty pochodzi z rodziny kielichowcowatych. Naturalnie występuje w środowisku leśnym, we wschodnich Chinach. W naszym klimacie osiąga wysokość od 1,5 - 2,5 m i podobną szerokość. Kwitnie od IV-VI biało różowymi kwiatami o żółtych środkach, które pojawiają się na końcach pędów. Kwiaty są bezzapachowe i mierzą 4,5 - 7 cm średnicy. Roślina wyróżnia się również wyjątkowymi liśćmi o długości 11-26 cm i 8-16 cm szerokości, które mają intensywny, jasno zielony kolor i piękny połysk.

Kwiaty cebulowe - posadźmy ich dużo tej jesieni będą wiosną pierwszym pokarmem pszczół

Kiedy dni stają się coraz krótsze, a letnie upały odchodzą w zapomnienie, pora pomyśleć… o pszczołach. Sadząc rośliny cebulowe, pomożesz im przeżyć najtrudniejszy dla nich okres w roku – wczesną wiosnę. Jesienią to pszczoły pomogą Tobie, bo produkty, które im zawdzięczamy, wzmacniają odporność i zapobiegają przeziębieniom.

Róża żółta angielskiej odmiany Graham Thomas

Odmiany róż angielskich powstały w latach 70- tych XX wieku. Są marzeniem każdego miłośnika róż, ponieważ łączą w sobie nostalgiczny kształt kwiatów i cudowny zapach starych gatunków wzbogacony o długi okres kwitnienia. Taką krzyżówkę róż historycznych i współczesnych udało się uzyskać angielskiemu ogrodnikowi Davidowi Austinowi. Odmiany wyhodowane przez Austina to dziś szeroki asortyment wśród nich znajduje się piękna odmiana o żółtych kwiatach Graham Thomas powstała w 1983 r. wielokrotnie wyróżniana na wystawach światowych.

Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica) - krzew ozdobny z kwiatów i owoców

Krzew z rodziny różowatych pochodzi z Japonii, jego odmiany uprawne występują na całym świecie. Nadaje się do uprawy w polskim klimacie. Roślina o rozłożystym, szerokim pokroju i bezkolcowych pędach, u młodej rośliny. Dorasta do 60-120 cm wys. Kwitnie na pomarańczowo w kwietniu. Na przełomie IX-X owocuje małymi (śr.ok. 5cm), żółtymi bardzo aromatycznymi, kwaśnymi owocami przypominającymi jabłka.

Kwiaty w ogrodzie - 5 ważnych powodów, dla których warto je uprawiać

O tym, że rośliny w naszym otoczeniu wpływają na nasze samopoczucie, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Kontakt z nimi relaksuje i wycisza. Z drugiej strony poprzez kolory, zapachy, faktury czy ruch pod wpływem wiatru działają pobudzająco na zmysły. Dlaczego jeszcze warto je uprawiać? Przedstawiamy 5 argumentów nie do odparcia

Azalia japońska, różanecznik (Rhododendron molle (Blume)

Miniaturowa azalia japońska odmiana Karminowa ta zachwycająco piękna roślina należąca do gatunku wrzosowatych. Rośnie bardzo powoli dopiero po 10 latach uprawy osiąga zaledwie 40 cm x 70 cm szerokości. Może być uprawiana w ogrodzie, donicach lub skrzynkach balkonowych. Różaneczniki naturalnie występują w Himalajach, Birmie, Tybecie południowo-zachodnich Chinach oraz od Alaski po Kanadę do wschodnich i zachodnich wybrzeży Ameryki Północnej.

Kratka trawnikowa – dlaczego to doskonałe rozwiązanie?

Dziś, kiedy w miastach dominują powierzchnie z betonu, asfaltu czy brukowej kostki, warto chociaż we własnym ogrodzie otoczyć się bardziej przyjaznymi dla oka, naturalnymi kolorami. Dzięki prostemu rozwiązaniu, jakim jest kratka trawnikowa, nasze bezpośrednie otoczenie może wypełnić się zielenią trawy oraz barwami ziemi – żwirem, korą, kermazytem czy kruszywem. Jak stosować kratkę ogrodową? Podpowiadamy!

Ogród na dachu - jakie rośliny sprawdzą się najlepiej?

Zielony dach to marzenie wielu osób. To, co wspaniale wygląda na filmach lub w katalogach producentów, jest dziś możliwe do zrealizowania na prywatnych domach. Radzimy, jakie gatunki roślin dobrze wyglądają i najlepiej sobie radzą w takich warunkach.


Stron: 26 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18698 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 249

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >