Drzewka, krzewy, rośliny ogrodowe – lista artykułów

Pochrzyn kaukaski (Dioscorea caucasica) - lecznicze bulwy

To wieloletnie pnącze o pięknych soczyście-zielonych liściach w kształcie serc, spiczasto zakończonych należy do gatunku dioscorea, rodzaj pochrzyn (ignam) i jest zaliczany do rodziny pochrzynowatych dioscoreaceae. Sam rodzaj pochrzyn obejmuje około 650 gatunków, natomiast rodzina pochrzynowatych liczy około 800 gatunków. Roślina dorasta do 2- 4 m wys. Zakwita w czerwcu drobnymi żółtymi kwiatkami 3-4 mm. W naturalnych warunkach pochrzyn kaukaski, jak nazwa sugeruje występuje tylko na zachodnim Kaukazie, w Abchazji i Kraju Krasnodarskim. Jest gatunkiem zagrożonym, pod ścisłą ochroną, wpisany na czerwoną listę w Rosji.

Mydlnica bazyliowata (Saponaria ocymoides) – idealna na skalniaki

Ta górska bylina z rodziny goździkowatych pochodzi z zachodniej i południowo-zachodniej części rejonu śródziemnomorskiego. Tworzy silnie rozgałęzione gęste kępki, jasnozielonych, owalnych liści wys. 10 - 20 cm. Zakwita na przełomie maja i czerwca masą małych jasnoróżowych kwiatków o śr. 1–1,8 cm, zebranych w luźne niby baldachy.

Krzewuszka cudowna Weigela "Red Prince"- efektownie kwitnący krzew

Cenna amerykańska odmiana. Krzew dorasta do 2 m wys. i szer. Przyrasta rocznie ok. 20 cm. Ulistnienie żywo zielone. Kwiaty dzwonkowate, błyszczące krwistoczerwone na zewnątrz jaśniejsze w środku. Kwitnie na przełomie maja i czerwca.

Ostrokrzew okółkowy (Ilex verticillata)

Ten gatunek ostokrzewu w przeciwieństwie do innych gubi liście na zimę. Krzew osiąga wys. ponad 2 m. Charakteryzuje się eliptycznymi ostro zakończonymi na wierzchołku, matowymi, ciemnozielonymi liśćmi o dł. do 10 cm, które jesienią pięknie przebarwiają się na żółto. Zakwita w okresie VI- VII białozielonymi drobnymi kwiatkami. Roślina jest szczególnie ozdobna jesienią, kiedy pojawiają się na niej liczne owoce. Czerwone kulki o śr. do 6 mm przypominające czerwoną porzeczkę, utrzymują się długo na gałęziach i są ulubionym pokarmem dla ptaków.

Brugmansja aurea - trąby anielskie - piękna i trująca roślina

Wieloletni krzew lub drzewo dorastający do wys. ok 6 m, należący do rodziny psiankowatych(Solanaceae). Duże kwiaty w kolorze kremowym lub żółtym przypominają kształtem trąby, stąd jego nazwa. Roślina pochodzi z Ekwadoru, gdzie obecnie jest gatunkiem zagrożonym. Brugmansja jest często mylona z bieluniem (Datura). Rośliny w niewielkim stopniu różnią się kształtem kwiatów. Obie są silnie trujące i halucynogenne.

Gęsiówka macedońska (Arabis ferdinandi-coburgii) roślina do ogródka skalnego

Bylina pochodzącą z Bułgarii tworzy luźne naziemne kobierce białych kwiatów i rozetek wąskich, drobnych liści o wys. 5-15 cm. Liście jesienią i wczesną wiosną przebarwiają się na czerwono, zimą pozostają zielone. Drobne białe kwiatki zebrane w grona pojawiają się na przełomie kwietnia i maja.

Szachownica cesarska (Fritillaria imperialis)

Szachownica cesarska zwana też koroną cesarską to niezwykle efektowna bylina cebulowa, należąca do rodziny liliowatych, dorastająca do 70-150 cm wysokości. Posiada lancetowate jasnozielone liście zebrane w 3-4 okółki po 4-8 w każdym okółku. Kwiaty duże ok 5 cm szerokodzwonkowate w kolorze od pomarańczowego do czerwonego zebrane są w szczytowy baldach. Roślina zakwita na przełomie IV-V. W stanie naturalnym występuje w południowej Azji. W Polsce uprawiana jako roślina dekoracyjna.

Biała magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) – jedna z najwcześniej kwitnących

Jest to wolnorosnący, gęsty krzew dorastający do 2-3 m wys. o szeroko zaokrąglonym pokroju. Pochodzący z Azji i Japonii. Piękne czysto białe kwiaty o szeroko rozwartych płatkach zakwitają wonnie na kilka tygodni, na przełomie marca i kwietnia przed rozwojem liści. Nazwa tej magnolii pochodzi od kwiatów, których jedwabiste płatki 12-18 sztuk układają się w kształt gwiazdy o średnicy ok. 8 cm. Liście dosyć duże odwrotnie jajowate, ciemnozielone opadają jesienią całkowicie.

Złotlin japoński - Kerria japonica "Pleniflora"

Krzew wyprostowany, dorastający do 1,5-2 metrów wysokości i podobnej szerokości. Tworzy luźne krzewy o zielonych (także zimą) pędach i masie złotożółtych, różyczkowatych, pełnych kwiatów pojawiających się od kwietnia do maja. Roślina czasami powtarza kwitnienie we wrześniu.

Tulipan turkiestański (Tulipa turkestanica)

Tulipan turkiestański jest ozdobną byliną cebulową dorastającą do 20–30 cm wysokości. Ma drobne kremowożółte, gwiazdkowate kwiatki z miodowożółtym środkiem, zebrane po kilka w kwiatostan i 2-4 cienkie szarozielone liście ok 15 cm długości. Ten gatunek pochodzi z Azji Środkowej (Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan, Kazachstan, Turkiestan) i stąd jego nazwa. W naturalnych warunkach rośnie na kamienistych zboczach, brzegach rzek i skalnych półkach. W naszym klimacie zakwita wonnie, wczesną wiosną na przełomie marca i kwietnia.


Stron: 27 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19246 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 177

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >