Działalność branży budowlanej w dobie pandemii - jakie są największe obawy?

Działalność branży budowlanej w dobie pandemii - jakie są największe obawy?

Firmy działające w branży budowlanej nie odczuwają skutków kryzysu tak dotkliwie jak pozostałe. Aż 92% z nich nie przerwało działalności mimo trwającej epidemii. Nie oznacza to jednak, że obecna sytuacja ich nie dotyka, 64% przyznaje bowiem, że zostało zmuszonych do odwołania niektórych zleceń. Przedsiębiorcy obawiają się przede wszystkim o zdrowie swoje i pracowników. Czytaj dalej

 

Firmy budowlane nie przerywają działalności

Według badania przeprowadzonego wśród polskich przedsiębiorców przez Oferteo.pl, największy polski portal łączący poszukujących usług z ich dostawcami, wynika, że większość branży budowlanej funkcjonuje bez przerwy pomimo trwającego kryzysu. 92% firm budowlanych nie przerwało działalności w czasie kryzysu. Aż 49% przedsiębiorców zadeklarowało w badaniu, że normalnie realizuje zlecenia w czasie epidemii, 43% zdecydowało się natomiast na ograniczenie zakresu usług. Wygląda więc na to, że obecna ciężka sytuacja na rynku nie odbija się na branży budowlanej tak, jak na pozostałych. Odsetek nieustannie działających firm ze wszystkich sektorów gospodarki jest bowiem nieco niższy i wynosi 88%.


Działalność branży budowlanej w dobie pandemii - jakie są największe obawy?


Sam fakt kontynuowania działalności nie oznacza niestety, że kryzys ich nie dotyka. Aż 64% przedsiębiorców budowlanych przyznało, że obecna sytuacja zmusiła ich już do odwołania części zleceń.


Działalność branży budowlanej w dobie pandemii - jakie są największe obawy?

 

Przedsiębiorcy obawiają się o zdrowie

Wśród największych wyzwań, właściciele firm budowlanych wskazywali przede wszystkim obawę o zdrowie swoje oraz całego zespołu. Takiej odpowiedzi udzieliło aż 70% badanych. Na drugim miejscu znalazła się konieczność ograniczenia kontaktu z klientem wskazana przed 57% przedsiębiorców, a na kolejnych – opóźnienia w dostawach materiałów (32%) oraz problemy z ich dostępnością na rynku (26%).

 

Działalność branży budowlanej w dobie pandemii - jakie są największe obawy?
Jedna trzecia przedsiębiorców nie posiada zabezpieczenia finansowego

Na pytanie, „czy posiadają Państwo zabezpieczenie finansowe na wypadek zmniejszenia przychodów?”, niemal jedna trzecia (30%) właścicieli firm budowlanych odpowiedziała, że nie posiada żadnych oszczędności. 35% przedsiębiorców przyznało, że zgromadzone środki wystarczą im na pokrycie kosztów funkcjonowania przez miesiąc lub dwa, a 22% respondentów nie będzie w stanie utrzymać się z oszczędności nawet przez miesiąc. 


 

Działalność branży budowlanej w dobie pandemii - jakie są największe obawy?

 

Aż 55% przedsiębiorców prowadzących firmę budowlaną zaznaczyło, że zaczyna już obserwować narastające zatory płatnicze, a 78% przyznało, że w najbliższym czasie spodziewa się ich pogłębienia.

 

Obawy przed utratą zleceń i klientów

Największe obawy branży budowlanej w związku z epidemią są bardzo zbliżone do obaw wszystkich przedsiębiorców. Firmy chcą nadal działać i realizować zlecenia, zatem najbardziej boją się ich zmniejszającej się liczby (79%), a także rezygnacji obecnych klientów (53%). 

 

Działalność branży budowlanej w dobie pandemii - jakie są największe obawy?

 

Czytaj również: Polacy budując przydomowe instalacje fotowoltaiczne najczęściej korzystają z rządowego wsparcia

 

Wielu z nich wśród obaw wskazywało również powstawanie zatorów płatniczych (32%) oraz brak środków potrzebnych na spłatę zobowiązań (26%). Co czwarty badany zaznaczył, że obawia się utrudnionego dostępu do niezbędnych materiałów.

– Przedsiębiorcy w trudnym czasie obawiają się przede wszystkim utraty kolejnych zleceń. Ich brak może prowadzić do narastających zadłużeń i niewydolności finansowej przedsiębiorstwa. Stale napływające i realizowane zlecenia to główny czynnik dający przedsiębiorstwu szansę na przetrwanie kryzysu i stosunkowo szybki powrót do normalności. W obecnych czasach warto rozważyć stosowanie nowych metod poszukiwania klientów, takich jak serwisy onlineradzi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

 

Jak walczą z kryzysem?

Według badania Oferteo.pl najczęściej podejmowanymi przez przedsiębiorców krokami mającymi na celu walkę ze skutkami kryzysu są ograniczenie kosztów i inwestycji. Nie inaczej jest w przypadku branży budowlanej. To właśnie te dwa środki zaradcze wskazywane były najczęściej. Właściciele takich firm decydują się również na dzielenie pracowników na mniejsze zespoły (22%), a także próbują pozyskać dodatkowe środki z zewnątrz (12%). 

 

Działalność branży budowlanej w dobie pandemii - jakie są największe obawy?

 

Zapytani o to, czy w związku z epidemią planują zwolnienia pracowników, 23% właścicieli firm budowlanych odpowiedziało twierdząco. 39% nie podjęło jeszcze decyzji w tej kwestii. W ich przypadku kluczowe mogą okazać się najbliższe tygodnie oraz stopniowe odmrażanie gospodarki i wznawianie działania zatrzymanych firm.

 

Czytaj również: Przedsiębiorcy, poszukując oszczędności w związku z COVID-19 rewidują swoje budżety flotowe

 

Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w 2020 roku na grupie ponad 1 255 przedsiębiorców działających w branży budowlanej.


Jak działa Oferteo.pl?

Za pośrednictwem Oferteo.pl  zarejestrowani w serwisie Wykonawcy usług i Dostawcy produktów mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.

 

Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.


2020-11-19
Źródło: SAROTA PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • apartament na wynajem Bukowina Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... super link
 • Opony na lato Liczba postów: 230 Grupa: Trudne tema... Gdzie Wy kupujecie opony? Ktoś z Was zamawiał opony w sklepie internetowym? google ads
 • Gdzie wesele? Liczba postów: 332 Grupa: Trudne tema... Ja mam okazję na zorganizowanie wesela w Pszczynie tutaj https://hotelstyl70.pl/wesele-w-pszczyni e i jestem praktycznie zdecydowana. Bardzo podoba mi się sama s...
 • Jaki samochód dla firmy? Liczba postów: 1068 Grupa: Trudne tema... A czy dziś jakaś firma robi auta na czas? Mam wrażenie, że są duże opóźnienia.
 • Szlafrok Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... W jakim miejscu znajdę dobrej jakości szlafrok bawełna? Chciałabym zaopatrzyć hotel w szlafroki o miękkiej strukturze, przyjemnej dla skóry.

Ostatnio na forum

 • Płoty ogrodowe Liczba postów: 1019 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
 • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 212 Grupa: Firmy budow... Użytkownik Gość: zdzisław11 napisał: Wywóz gruzu każdego rodzaju zawsze zlecam ekipie droprecykling.pl . W mgnieniu oka załatwiają ten kłopot. Powoli szykujemy....
 • Lampy do pokoju dziecka Liczba postów: 90 Grupa: Nowości ara... Użytkownik Gość: monika1980 napisał: swietne oswietlenie dla dzieci jest tu www.puchatkolandia.pl/oswietlenie/#wc Body Bardzo ładne :) Jakby ktoś szukał artyku...
 • Odgrzybianie murów i konstrukcji drewnianych budyn... Liczba postów: 28 Grupa: Stawiamy śc... [quote=domi.nika]odgrzybianie to dobra sprawa a znacie dobre srodki na to? https://www.kz-walbrzych.pl/swe dzace-stopy-pr oblem-podologiczny Znam y i polec...
 • Ogrody Zimowe Liczba postów: 78 Grupa: Ogrody A myśle że w każdej porze roku ogród jest piękny! :) Wiadomo, że wiosna lato jest najpiękniej ale zima też ma swój klimat :) My z żoną juz patrzymy za jakimiś k...
 • Jaka będzie łazienka przyszłości? Liczba postów: 7 Grupa: Wnętrza W takim razie jeżeli jesteście teraz na etapie poszukiwań ciekawych propozycji w zakresie baterii umywalkowych, kabin prysznicowych, czy wanien to koniecznie zw...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17307 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 160

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >