Huśtawka na rynku, złoty szuka równowagi

Huśtawka na rynku, złoty szuka równowagi

Kurs euro spadł wczoraj z 4,28 do 4,22 zł, by znów wzrosnąć do 4,29 zł. Jest nerwowo, ale coraz więcej dłuższych prognoz mówi o kursie 4 zł. Czytaj dalej

Środowa sesja na rynku walutowym przypominała rollercoaster. Złoty ma jednak duże szanse wyjść z tej próby jeszcze mocniejszy.
Huśtawka na rynku, złoty szuka równowagiPo świetnym dla złotego wtorku, wczoraj magia informacji o przyznaniu Polsce 20 mld  USD linii kredytowej z MFW działała tylko do południa. Przed godziną 12.00 kurs  euro spadł do 4,22 zł. Wówczas kurs euro stracił już około 14 gr. W dwa dni. Jednak w niespełna dwie i pół godziny złoty oddał z nawiązką to, co w środę zyskał. Po 16.30 euro kosztowało 4,26 zł.

- To osłabienie można wiązać z pewnym pogorszeniem nastrojów globalnych oraz wzrostem awersji do ryzyka - mówi Aleksandra Świątkowska, analityk  PKO BP.
 
Wahania na krótko

Słabsza druga część dnia nie zmienia jednak dobrej passy złotego. Są szanse na kontynuację. Kurs naszej waluty jest najwyższy od trzech miesięcy.

- Trend związany z umocnieniem złotego mocno przyśpieszył. Już w najbliższych tygodniach kurs euro może poruszać się od 4,05 do 4,15 zł. Widać, że inwestorzy różnicują kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Przypieczętował to ostatnio MFW, przyznając nam elastyczną linię kredytową - uważa Marcin Mrowiec, ekonomista Banku  Pekao.

Wśród analityków pojawiają się także głosy, że optymizmu na rynku złotego jest obecnie dość duży, co powinno skłaniać do pewnej ostrożności.

- Warto zastanowić się, czy w najbliższych dniach napłyną równie pozytywne informacje jak te z MFW. Obawiam się, że w tym miesiącu złoty może mieć problemy z pokonaniem w dół bariery 4,20 zł za euro - twierdzi Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.

Jego zdaniem, w kolejnych dniach wartość złotego wyznaczać będzie koniunktura na światowych rynkach akcji. - Te są już po sporych zwyżkach i rośnie ryzyko korekty. Nie wiązałbym natomiast zachowania się złotego z decyzją Rady Polityki Pieniężnej na koniec kwietnia. Teoretycznie powstrzymanie się od obniżki stóp procentowych powinno mieć pozytywny rezultat. W końcu kwietnia za euro możemy płacić około 4,40 zł - uważa Marek Rogalski.

czytaj więcej...
Źródło: Puls Biznesu

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 16174 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 216

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >