Jak dbać o narzędzia ogrodnicze poza sezonem?

Jak dbać o narzędzia ogrodnicze poza sezonem?

Po zakończeniu prac porządkowych w ogrodzie przychodzi czas na przegląd i konserwację narzędzi. Nie powinniśmy z tej czynności rezygnować. Prawidłowa konserwacja i odpowiednie przechowywanie narzędzi sprawią, że będą one służyły nam przez długie lata. A na pewno bez niespodzianek i dobrze przygotowani rozpoczniemy kolejny sezon. Czytaj dalej

 

Ostatnie prace w ogrodzie masz już za sobą? Zatem to odpowiedni czas na zrobienie porządku z narzędziami. Oto trzy najważniejsze czynności, o których powinniśmy pamiętać:

 

Po pierwsze – dokładne czyszczenie narzędzi

Bardzo ważną czynnością jest dokładne oczyszczenie wszystkich narzędzi z ziemi, szczególnie tych które mają styczność z glebą, czyli: łopatek, motyczek, grabi, odchwaszczaczy, kultywatorów, skrobaków do fug. Warto przemyć je potem ciepłą wodą z detergentem. Niektórzy używają również specjalnych preparatów do dezynfekcji. Wszystko po to, aby pozbyć się wszystkich niechcianych grzybów, drobnoustrojów przed kolejnym sezonem. Niezwykle istotne jest dokładne oczyszczenie kosiarek z trawy i ziemi. Szczególnie dokładnie przyjrzyjmy się temu co się dzieje pod spodem, gdzie lubią gromadzić się wilgotne, zbite resztki trawy. 


Jak dbać o narzędzia ogrodnicze poza sezonem?

 

Po drugie - konserwacja i części zamienne

Po osuszeniu narzędzi, wszystkie metalowe części warto naoliwić. Firma Fiskars rekomenduje użycie specjalnego zestawu do konserwacji złożonego z pilnika diamentowego oraz oliwy. Wytrzymały, diamentowy pilnik skutecznie naostrzy hartowaną stal, z której wykonane są elementy narzędzi ogrodowych. Oliwa zredukuje tarcie i ochroni ostrze przed korozją. W zestawie znajduje się również dokładna instrukcja dotycząca ostrzenia i oliwienia narzędzi. Natomiast do ostrzenia siekier doskonale nadaje się ostrzałka Fiskars XSharp™. Jest łatwa w obsłudze, skuteczna i zapewnia doskonały szlif ostrzy siekier i noży. To nieodzowny element zestawu narzędzi ogrodowych.


Jak dbać o narzędzia ogrodnicze poza sezonem?

 

Czytaj również: Trafiony prezent dla ogrodnika

 

Dzięki odpowiedniej konserwacji, a także stosowaniu części zamiennych, które oferują markowi producenci, mocno wysłużone narzędzia nie muszą wcale oznaczać konieczności ich wyrzucenia. Ulubione narzędzia mogą zagościć w naszej skrzynce z narzędziami na długo, jeśli skorzystamy z części zamiennych. Fiskars oferuje różne części zamienne m.in. do piły np. wymienna rączka, różnego typu ostrza czy sekatorów jak np. wymienna głowica, ostrza, śruby, kowadełka.

 

Po trzecie – odpowiednie przechowywanie

Narzędzia powinniśmy przechowywać w suchym miejscu. Warto wygospodarować sobie odpowiednią przestrzeń w garażu, czy piwnicy. Niektórzy ogrodnicy mają na wyposażeniu specjalne ogrodowe skrzynie czy półki. Jeśli chcesz bezpiecznie przechować drobne narzędzia to można również rozważyć zastosowanie wielofunkcyjnego kosza Ergo Pop-up. Materiał, z którego został wykonany, jest odporny na wilgoć, pleśń czy rozdarcia. Jego olbrzymią zaletą jest łatwość czyszczenia i przechowywania – po złożeniu zajmuje niewiele miejsca (wys. 3 cm). Kosz jest dostępny w trzech rozmiarach (73 I, 175 I oraz 219 I), dzięki czemu możemy dopasować go do naszych potrzeb i dostępnej przestrzeni.


Jak dbać o narzędzia ogrodnicze poza sezonem?

 

Czytaj również: Glebogryzarka ogrodowa - 3 rodzaje i 4 wskazówki, jak ją wybraćOrientacyjna cena detaliczna:

- Zestaw do konserwacji - ok. 72 zł

- Kosz Ergo Pop-up - od ok. 50 zł do ok. 120 zł 

- Ostrzałka Fiskars XSharp™ - ok. 52 zł


Źródło: Fiskars / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 16323 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 158

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >