Jak prać i suszyć delikatne wełniane ubrania, aby się nie niszczyły

Jak prać i suszyć delikatne wełniane ubrania, aby się nie niszczyły

Nadszedł moment na jesienno-zimową garderobę! Wyciągasz z szafy cieplejsze ubrania, które po roku przechowywania nie są najświeższe. Zastanawiasz się, czy warto ponownie wyprać wełniane swetry oraz gdzie je wysuszyć. W mieszkaniu mogą przesiąknąć zapachem wilgoci, a na zewnątrz – schnąć bardzo długo. Rozwiązaniem jest nowoczesna suszarka wykorzystująca pompę ciepła, dzięki której w niskich temperaturach wysuszysz i odświeżysz nawet najdelikatniejsze tkaniny. Od teraz nie musisz się martwić o swoje ubrania! Czytaj dalej

 

Delikatne materiały, takie jak wełniane swetry, mogą przysparzać wiele trudności. Jak o nie dbać, aby nie skurczyły się lub nie zmechaciły, oraz gdzie je suszyć? W trosce o najdelikatniejsze ubrania stworzono suszarkę z pompą ciepła. Sprawdź, jakie możliwości oferuje to urządzenie.


Pompa ciepła w suszarkach – wsparcie w dbaniu o najdelikatniejsze tkaniny

Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów suszarek – m.in. wywiewne, kondensacyjne i z pompą ciepła. Te ostatnie są szczególnie skuteczne w suszeniu delikatnych ubrań np. wełny czy jedwabiu. Dzięki pompie ciepła para, która powstała w trakcie suszenia ubrań, jest schładzana powietrzem spoza urządzenia, co gwarantuje ogromną oszczędność energetyczną. W ten sposób powstaje zamknięty obwód, w którym nie dochodzi do utraty ciepła, dzięki czemu zużycie energii może być niższe nawet o 50% w porównaniu do suszarek kondensacyjnych.


jak prać i suszyć delikatne wełniane ubrania, aby się nie niszczyły

 

Czytaj również: Cięte kwiaty w wazonie, aby długo były piękne zastosuj tych 5 prostych reguł


W suszarkach z pompą ciepła, np. GrandO’ Vita GVS H9A2TCE-S, w której wykorzystano pompę ciepła Heat Pump System, temperatura suszenia waha się w granicach 50°C, dzięki czemu proces suszenia jest bardzo delikatny i nieszkodliwy dla tkanin. W suszarce GrandO’ Vita zamontowano też czujnik wilgotności, który na bieżąco monitoruje poziom wilgotności ubrań i dobiera odpowiedni czas suszenia oraz ilość zużytego prądu. Dzięki tym rozwiązaniom dodatkowo oszczędzasz energię, zmniejszasz rachunki i dbasz o środowisko.


Wyprać czy odświeżyć?

Ubrania przechowywane w szafie przez kilka miesięcy, a następnie wyciągane na nowy sezon mogą nie być w najlepszym stanie. Czasami jednak wystarczy je tylko odświeżyć. W suszarce GrandO’ Vita szczególnie przydatny okaże się do tego Program odświeżanie, dzięki któremu szybko sprawisz, że przechowywane przez lato grube swetry i ciepłe ubrania będą świeże, bez konieczności ich dodatkowego prania. Jeśli natomiast posiadasz dużo ubrań wełnianych, zwróć uwagę na certyfikat Woolmark, który gwarantuje, że w danym urządzeniu możesz prać lub suszyć delikatne tkaniny bez obaw o zniszczenie materiału.


Jak zadbać o jesienno-zimowe ubrania? 4 sprawdzone porady

Oprócz bezpiecznych urządzeń do prania i suszenia, warto również zadbać o odpowiednią pielęgnację tkanin. O czym przede wszystkim należy pamiętać?


1. Postępuj zgodnie z zaleceniami na metce. Szczególnie ważne są tutaj informacje o temperaturze prania, dopuszczalnych detergentach oraz o sposobie suszenia danej tkaniny.


2. Nie pierz ubrań zbyt często. Nie zaleca się prania ubrań, które nie mają bezpośredniego kontaktu ze skórą lub są z grubego materiału (np. jeans), po każdym noszeniu. Od częstego prania tkanina może szybciej ulec zniszczeniu lub wyblaknąć. Aby odświeżyć strój i pozbyć się zapachu np. dymu czy oparów z gotowania, można po prostu odświeżyć ubranie w suszarce, bez konieczności prania.


3. Szczególnie dbaj o delikatne tkaniny. Pierz je w programie ręcznym lub przeznaczonym do prania najdelikatniejszych ubrań, a potem susz w suszarce lub rozłożone płasko na ręczniku (dzięki temu nie rozciągną się tak, jak na sznurze). Wełniane swetry często się mechacą – niechcianych kulek szybko pozbędziesz się za pomocą golarki.


4. Zwróć uwagę na sposób przechowywania ubrań. Odzież wieszana na małych i cienkich wieszakach może łatwo ulec deformacji. Koszule i marynarki najlepiej więc wieszać na wieszakach o szerokich ramionach. Bawełniane koszulki czy ciężkie swetry najlepiej natomiast przechowywać złożone na półce.

 

Czytaj również: 10 produktów, które ułatwiają pracę i oszczędzają czas podczas domowych porządków


Sprawdzony sprzęt AGD i właściwa pielęgnacja to skuteczna recepta, aby ubrania długo wyglądały jak nowe. Pamiętaj, że przegląd i odświeżanie jesienno-zimowej garderoby może Ci zająć sporo czasu – dużym ułatwieniem będzie zautomatyzowanie części obowiązków. Na przykład dzięki dużej pojemności suszarki (GrandO’ Vita ma aż 9 kg załadunku) i nowoczesnej technologii Smart Touch (możliwość sterowania urządzeniem z poziomu smartfona za pomocą aplikacji Simply-Fi) możesz usprawnić porządki w szafie i zaoszczędzić czas.


Źródło: They PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 15712 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 199

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >