Jak prawidłowo zaprojektować ogród. Mały ogród... duży kłopot

Jak prawidłowo zaprojektować ogród. Mały ogród... duży kłopot

Urządzenie małego ogrodu z pozoru wydaje się sprawą łatwą, jednak w zetknięciu z rzeczywistością jest to nie lada wyzwanie.

Zasadniczą sprawą są chodniczki i alejki. Nie powinny one być w linii prostej- to tylko zmniejszy i tak już małą przestrzeń. Powinny one mieć formę łuków i nie przebiegać przez środek działki. Dla uzyskania lepszego efektu nie należy wylewać chodniczka z jednolitego materiału tylko ułożyć go z mniejszych elementów np. kostki.


Sadząc drzewka miejmy na uwadze fakt, iż te się rozrosną. Powinny one być zatem posadzone po obwodzie działki najlepiej w jej narożnikach. Dla uzyskania lepszego efektu warto zasadzić wokół drzew niskie i jeszcze niższe krzewy- ta wielowarstwowość  optycznie powiększy nasz ogródek.


Często problemem jest usytuowanie ogrodu przy drodze. Do stłumienia hałasu dobiegającego z ulicy doskonale nadają się drzewka i krzewy liściaste i są znacznie tańsze niż specjalistyczne ekrany. Dodatkowo krzewy takie (jeśli mają być przycinane na kształt bryły) nie powinny być za wysokie. Najlepiej by kończyły się na wysokości około 1,5 m. Fakt, iż widać jeszcze to, co jest za ogrodzeniem nie stwarza nam wrażenia zamkniętej bryły, wręcz przeciwnie- oddala perspektywę. Poza tym rośliny o większych liściach poza hałasem zatrzymują także kurz i ograniczają widoczność stwarzając poczucie intymności. Jeśli chcemy umieścić w ogrodzie oczko wodne powinno się ono znajdować przy ogrodzeniu- w narożniku lub w okolicy drzew. Tak usytuowane oczko da efekt lustra- tafla wody odbije obraz i optycznie powiększy przestrzeń.

 I przede wszystkim pamiętajmy, iż im ogród jest mniejszy tym bardziej widoczne są wszystkie detale. Zwróćmy zatem szczególną uwagę na jakość wykonania, estetykę i detale, które nadadzą całemu ogrodowi  indywidualny charakter.

Źródło: Domolandia.pl / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17983 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 143

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >