Jak wybierać projekt domu,  żeby nie żałować?

Jak wybierać projekt domu, żeby nie żałować?

Wszyscy, którzy interesują się budową domu jednorodzinnego i planują w niedługim czasie rozpocząć inwestycję powinni odwiedzić stoiska Domowy.pl na targach branżowych w Krakowie, Tarnowie lub Kielcach. Czytaj dalej

 

Doradcy Domowy.pl oferują bezpłatne doradztwo w zakresie wyboru projektu domu, uzyskania kredytu hipotecznego, doboru materiałów budowlanych, oszacowania kosztów budowy i nadzoru nad prowadzoną inwestycją. Budowa domu to poważne przedsięwzięcie, do którego warto dobrze się przygotować. W pierwszej kolejności trzeba określić swoje potrzeby i możliwości. Najważniejszą decyzją po wyborze działki jest wybór projektu. Projekt  wpływa na funkcjonalność domu, jego walory estetyczne oraz koszty budowy i eksploatacji. Dobrze dobrany potrafi odwdzięczyć się komfortem użytkowym i dobrym zwrotem z inwestycji w przypadku sprzedaży nieruchomości. Duży wybór dostępnych projektów gotowych sprawia, że coraz częściej inwestorzy mają problem z dotarciem do optymalnej dla nich wersji domu. Pośród kilkunastu tysięcy propozycji łatwo się zgubić i trudno wydobyć rozwiązanie dostosowane do indywidualnych potrzeb – rodziny i działki.

 

Czytaj również: Popyt na małe mieszkania trwa

 

Wybierając projekt domu należy uwzględnić szereg wytycznych związanych z lokalizacją i budżetem budowy oraz preferencjami przyszłych użytkowników. Każdy dom powinien harmonijnie wpisywać się w istniejącą dookoła zabudowę, współgrać z nią i budować ład przestrzenny. Mając działkę warto rozejrzeć się i poznać sąsiedztwo, aby dobierając projekt umiejętnie dopasować go do okolicznej architektury. Nie zawsze jest to łatwe. Budownictwo jednorodzinne w Polsce jest bardzo różnorodne.  Budowane domy różnią się stylem, charakterem, liczbą kondygnacji, wielkością brył i kształtem dachów. Początkującemu inwestorowi bardzo trudno stwierdzić, do których wzorców powinien nawiązać, a które zdecydowanie odrzucić. „Podstawowe informacje o tym, co można wybudować w konkretnym miejscu znajdują się w miejscowym planie zagospodarowania, a jeśli go nie ma, to występuje się o decyzję o warunkach zabudowy. Wymienione dokumenty określają rodzaj zabudowy, jej intensywność, dopuszczalną wysokość budynku i liczbę kondygnacji oraz linię zabudowy.” – mówi mg inż. Wojciech Janczyński, Doradca Domowy.pl z Krakowa. „Bardzo często klienci nie znają procedur i kolejności załatwiania spraw w urzędach. Jednak bez znajomości ścieżki postępowania nie da się skutecznie uzyskać pozwolenia  na budowę. Dzięki naszej pomocy staje się to dużo łatwiejsze, szybsze i na pewno skuteczne.” – dodaje pan Wojciech.

 

 

Równie ważny jak przemyślana lokalizacja jest budżet inwestycji, który ma kluczowe znaczenie przy planowaniu budowy, a w pierwszym etapie w wyborze projektu. Na koszty budowy domu wpływają nie tylko użyte materiały i wykonawstwo, ale przede wszystkim wielkość domu, kształt budynku, rodzaj dachu, liczba kondygnacji, balkony, wykusze czy podcienie. „Im prostszy dom, tym niższe koszty budowy. Najbardziej ekonomiczne są budynki na planie prostokąta z dwuspadowym dachem. Dużą popularnością cieszą się ostatnio niewielkie domy z użytkowym poddaszem i kotłownią na paliwo stałe.” – mówi arch. Marek Fijałkowski, Doradca Domowy.pl w Nowym Sączu. „Wybierając projekt należy przyjrzeć się kosztom budowy nie tylko w kontekście samego budynku, ale również zagospodarowania posesji: wykonania ścieżek, podjazdów i tarasów oraz ogrodzenia. Klasycznym błędem osób budujących po raz pierwszy jest skupienie swojej uwagi wyłącznie na budynku – jego budowie i wykończeniu. Takie podejście skutkuje długoletnim mieszkaniem na budowie, zmęczeniem i niezadowoleniem z połowicznych rozwiązań.” – przekonuje pan Marek. Aby zapobiec sytuacji, w której zaczyna brakować środków na dokończenie budowy, warto już na samym początku poradzić się specjalisty od finansów. Na każdym stoisku targowym Domowy.pl dostępni są zawsze profesjonalni doradcy kredytowi, którzy mogą sprawdzić zdolność kredytową, oszacować koszty budowy domu i pomóc uzyskać kredyt hipoteczny.

 

Czytaj również: Zakup gruntu inwestycyjnego w Warszawie

 

Znając kwotę, którą można przeznaczyć na budowę domu, łatwiej zawęzić krąg zainteresowań. To dobry moment, aby uporządkować własne potrzeby i wyobrażenia na temat wymarzonego domu. Najlepiej zacząć od ustalenia liczby kondygnacji – czy dom ma być parterowy, z użytkowym poddaszem czy piętrowy (częściowo ta decyzja będzie pochodną warunków określonych w planie zagospodarowania lub DWZ). W przypadku najbardziej popularnej (i ekonomicznej) grupy domów z użytkowym poddaszem, zazwyczaj na parterze znajduje się strefa dzienna, a na poddaszu strefa nocna. „Ważną kwestią jest określenie powierzchni użytkowej, zdecydowanie o liczbie łazienek, charakterze kuchni (otwarta, zamknięta, jak duża etc.), obecności (lub braku) garażu w bryle budynku.” – podpowiada arch. Tomasz Zalewski, Doradca Domowy.pl w Kielcach. „Czasami trudno samodzielnie określić wszystkie aspekty, które warto uwzględnić podczas wyboru projektu. Dlatego warto skorzystać z pomocy i porozmawiać ze specjalistą. To naprawdę nic nie kosztuje. Nasze doświadczenie może okazać się bardzo pomocne i pozwoli wyeliminować potencjalne błędy. Z bezpłatnego doradztwa można skorzystać np. podczas najbliższych targów, które odbędą się w najbliższy weekend w Kielcach” – zachęca p. Tomasz. O wszystkich tematach związanych z planowaniem i budową domu jednorodzinnego będzie można porozmawiać z Doradcami Domowy.pl w najbliższy weekend tj. w dniach od 20 do 22 kwietnia 2012 r. podczas:

 

- XXXIX Krakowskie Targi Budownictwa, Centrum Targowe - Chemobudowa Kraków S.A., ul. Klimeckiego 14 w Krakowie 

 

- II Tarnowskie Targi Dom i Otoczenie Hala Widowiskowo Sportowa "Jaskółka", ul. Traugutta 3a w Tarnowie 

 

- DOM 2012 - Ogólnopolskie Targi Materiałów Budownictwa Mieszkaniowego i Wyposażenia Wnętrz, ul. Zakładowa 1, Tereny Targowe TK w Kielcach

 

 

Źródło: Domowy / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 17218 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 396

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >