Jak wybrać oświetlenie sufitowe LED?

Jak wybrać oświetlenie sufitowe LED?

Oświetlenie LED od lat jest jednym z najczęstszych wyborów klientów poszukujących do swoich domów źródeł światła. Nie ma w tym nic zaskakującego - jest ekologiczne, efektywne energetycznie (energia elektryczna jest bez strat zmieniana na światło), tańsze w eksploatacji niż tradycyjna żarówka, a także bardzo wysokim wskaźnikiem oddawania barw i wreszcie szerokim zakresem dostępnych temperatur barwowych. Kiedy więc wymieniamy w mieszkaniu sufitowe źródła światła lub kupujemy je do nowo budowanego domu, to warto zdecydować się właśnie na LED. Ale jak wybrać ten rodzaj oświetlenia, aby w naszych pomieszczeniach nie tylko zapanowała przyjemna jasność, ale też nowoczesny design. Czy lepiej sprawdzą się lampy wiszące, reflektory czy też może tak zwane spoty? Co kupić i jak dopasować oświetlenie do konkretnego pomieszczenia? Oto praktyczny poradnik. Czytaj dalej

Rodzaje sufitowego oświetlenia LED

Producenci oświetlenia oferują nam nie tylko wiele różnorodnych i praktycznych typów oświetlenia, ale także dziesiątki modeli dostępnych w każdej kategorii. Dzięki temu każdy z nas znajdzie bez trudu dokładnie taki, który spełni wszystkie jego wymagania i oczekiwania. Jaki mamy więc wybór w zakresie oświetlenia sufitowego do salonu, kuchni, łazienki, sypialni czy przedpokoju? Oto najbardziej nowoczesne i cieszące się popularnością rodzaje oświetlenia:

 

  • lampy wiszące - lampy te wciąż znajdują szerokie zastosowanie w domach inwestorów. Teraz dostępne są oczywiście w unowocześnionych modelach, ale nadal są bardzo popularnym i efektywnym źródłem światła w salonach, pokojach dziecięcych, jadalniach czy kuchniach;
  • reflektory sufitowe - stały się modne już kilka lat temu dzięki swoim niezaprzeczalnym walorom praktycznym. Idealnie nadają się do zawieszenia na suficie, a dzięki możliwości obracania ich w dowolnej płaszczyźnie, pozwalają oświetlić dokładnie te miejsca, które chcesz. Do tego dostępne są w przeogromnej gamie modeli, kształtów i kolorów - najpiękniejsze z nich obejrzysz i kupisz tutaj https://www.salonled.pl/pl/62-oswietlenie-sufitowe-led.
  • spoty - są bardzo podobne budową do reflektorów, różnią się od nich jednak tym, że rzucają snop światła w kształcie stożka. Są więc idealne do podświetlenia wybranych elementów aranżacyjnych w pomieszczeniach, lecz, w przeciwieństwie do kinkietów, montuje się je do sufitu.

 

Jak wybrać oświetlenie sufitowe LED?

 

Czytaj również: Lampy sufitowe - jak dostosować oświetlenie do mebli i charakteru wnętrza

 

Każda lampa wisząca, niezależnie od tego, do której z wymienionych i opisanych wyżej kategorii się zalicza, ma do wypełnienia dwa istotne zadania. Pierwszym jest oczywiście oświetlenie pomieszczenia tak, aby było ono jasne i komfortowe w użytkowaniu. Drugim, nie mniej istotnym zadaniem, jest wprowadzenie do niego określonej atmosfery i podkreślenie lub modelowanie jego proporcji. Jak więc dobrać oświetlenie sufitowe do pomieszczenia, aby wszystkie te założenia zostały spełnione? 

 

Wybieramy oświetlenie sufitowe LED

Do różnych pomieszczeń będziemy potrzebowali różnych lamp sufitowych - to oczywiste. Zanim więc wybierzemy konkretne produkty, zastanówmy się jakie mamy potrzeby i w jaki sposób użytkujemy nasze wnętrza. To da nam cenne wskazówki dotyczące wyboru optymalnego rozwiązania do każdego z domowych pomieszczeń.

Nie ma jednej złotej rady na aranżację oświetlenia w całym domu - jedne pomieszczenia będą wymagały intensywnego oświetlenia całego wnętrza, inne musimy wyposażyć w dodatkowe źródła światła lub oświetlenie punktowe. A jednak oświetlenie sufitowe LED zawsze będzie koniecznością. Sprawdźmy więc jak zaaranżować je zgodnie z naszym trybem życia oraz charakterem samego wnętrza.

 

Jak wybrać oświetlenie sufitowe LED?

 

Lampy LED idealne do przedpokoju

W przedpokoju powinniśmy mieć jasno - to pomieszczenie typowo użytkowe i w jego przypadku zależy nam na wyraźnym oświetleniu pewnych stref. Należeć będą do nich ławka służąca do ubierania butów, szafa ubraniowa czy stolik na klucze i torebki. Wybór oświetlenia sufitowego w przedpokoju powinien więc być podyktowany względami praktycznymi - powinniśmy móc szybko i bez przeszkód załatwić w nim nasze sprawy.

 

Dlatego też w przypadku przedpokoju wybieramy reflektory lub spoty, których światło wyraźnie oświetlać będzie każdy kąt korytarza. Mają one tę zaletę, że światło padające z nich można w kilka sekund, w razie potrzeby, skierować na dowolne miejsce w pomieszczeniu. Wystarczy więc po ich zamontowaniu ustawić kąt padania światła dopasowany do specyfiki wnętrza, aby korzystać z niego w sposób komfortowy.

 

Lampy LED w salonie

W zdecydowanej większości przypadków z salonu korzystamy popołudniami i wieczorami, kiedy słońce jest już nisko na nieboskłonie, lub całkowicie schowało się za horyzontem. Z tego względu pomieszczenie to wymaga bardzo starannie przemyślanego oświetlenia. Z jednej strony bowiem jest ono strefą wypoczynku, w którym oczekujemy kojącej i przytulnej atmosfery, z drugiej jednak - to najczęściej w salonie właśnie przyjmujemy gości czy bawimy się z dziećmi, a więc na pewno przyda się możliwość włączenia jasnego światła oświetlającego cały salon. Jak więc pogodzić ze sobą tak różne potrzeby i oczekiwania na jednej przestrzeni?

 

Dzięki sprytnym, dobrze przemyślanym rozwiązaniom, możemy podzielić nasz salon na strefy, a w każdej z nich zaaranżować przestrzeń przeznaczoną do różnych aktywności. Jedną z nich na pewno będzie ta, w której umieścimy zestaw wypoczynkowy - sofę i fotele. Oświetlenie panujące w niej powinno dobrze rozjaśniać wnętrze, ale nie być zbyt intensywne i dawać możliwość odpoczynku. Do salonu świetnie nadają się więc spoty, które rzucą snopy światła na stolik kawowy i przestrzeń wokół niego, ale pozostałą część pomieszczenia pozostawią w lekkim półmroku. W razie potrzeby możemy przełączyć źródło światła na przykład na halogeny. Wydaje się więc, że optymalnym rozwiązaniem dla salonu będzie montaż zróżnicowanego oświetlenia sufitowego.

 

A co, jeśli w salonie mamy ustawiony dodatkowo stół z krzesłami? W takim przypadku powstaje nam kolejna strefa, która wymaga podkreślenia poprzez odpowiednie oświetlenie. Sprawdzą się tu więc klasyczne lampy sufitowe (lampy wiszące) zawieszone nad stołem, które zapewnią dobrą widoczność i wyeksponują urodę zastawy stołowej oraz serwowanych dań. Ale miłośnicy rozwiązań nowoczesnych mogą zastąpić lampy sufitowe spotami, na przykład potrójnymi. To zapewni doskonałe oświetlenie salonu i podkreśli jego elegancki styl.

 

Lampy LED do kuchni

Kuchnia jest tym rodzajem wnętrz, w których oświetlenie powinno być jasne i doskonale oświetlać całą przestrzeń. Centralnie zawieszone lampy sufitowe LED są niezbędne, ale też nie wystarczą jako jedyne źródło światła. Dlatego też ich uzupełnieniem powinny być dodatkowe lampy montowane na przykład pod szafkami kuchennymi czy nad wyspą kuchenną. Świetnie sprawdzą się w tej roli reflektory, które równomiernie oświetlą całą powierzchnię blatów roboczych, pozwalając nam przygotowywać posiłki wygodnie i, co najważniejsze, bezpiecznie.

 

Jeśli w naszej kuchni jest wyspa kuchenna lub strefa jadalna, to one oczywiście również wymagają osobnego oświetlenia. Może to być lampa wisząca LED lub spot, który stworzy przestrzeń wprost idealną do romantycznych kolacji we dwoje. Sprawdzi się tu też przygaszane oświetlenie LED, które pozwala regulować intensywność padającego światła.

 

Lampy LED do łazienki

W łazience oświetlenie sufitowe LED, podobnie jak w kuchni, będzie ważnym elementem aranżacyjnym, ale będzie wymagało uzupełnienia w postaci dodatkowych źródeł światła, zainstalowanego na przykład obok lustra. Warto wybrać halogeny, które dobrze rozjaśnią całą przestrzeń łazienki, nie pozostawiając zaciemnionych miejsc. Dzięki temu za pomocą jednego tylko włącznika uruchomimy lampy pozwalające nam korzystać z każdego zakamarka wnętrza.

 

Lampy LED w pokoju dziecięcym

Dzieci na różnych etapach swojego rozwoju mają zróżnicowane potrzeby co do aranżacji otaczającej je przestrzeni. Ale jeden aspekt wyposażenia pokoi dziecięcych nie zmienia się wraz z wiekiem ich małych mieszkańców - konieczność  ich dobrego oświetlenia. Co jednak znaczy "dobre oświetlenie"? Przede wszystkim równomiernie obejmujące cały pokój tak, aby dziecko mogło swobodnie  poruszać się w nim, bawić i wypoczywać.

 

Do szczególnie wymagających stref dziecięcego pokoju należy przestrzeń nad stolikiem służąca do "pracy" oraz ta na środku pokoju, którą dzieci lubią wykorzystywać do swobodnych zabaw. Do tego pomieszczenia polecamy więc wybrać oświetlenie LED w formie halogenów równomiernie rozmieszczonych na całej powierzchni sufitu. Tak zaaranżowana przestrzeń będzie sprzyjała radosnej i bezpiecznej aktywności dziecka o każdej porze dnia.

 

Oświetlenie sufitowe LED, niezależnie od pomieszczenia, zawsze będzie grało w naszych domach pierwsze skrzypce. Dlatego też tak istotne jest, aby wybrać lampy spełniające wszystkie nasze wymagania i oczekiwania.

 

Czytaj również: Jak dopasować rodzaje lamp do charakteru wnętrza

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 16315 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 150

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >