Jak zaprojektować ogród

Jak zaprojektować ogród

Projektując ogród musimy kierować się głównie wielkością działki, zaś dopiero później tym, co nam się podoba. Inaczej można rozplanować ogród na dużej, przestronnej działce, a inaczej malutki przydomowy ogródek.

 

Duży ogród

Ważne, żeby efekt końcowy sprawiał nam przyjemność i radość z przebywania w zaciszu zieleni. W dużym ogrodzie warto rozmieścić rośliny w luźnych grupach, wykorzystując jako główne elementy drzewa i krzewy. Byliny wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, ale z powodzeniem mogą być uzupełnieniem całości. Jeśli nasz ogród jest dość spory, można podzielić go na mniejsze części, adaptując je na plac zabaw, boisko sportowe, niewielki sad owocowy, oraz odpowiednie miejsce gospodarcze.Mały ogródek

Niestety większość domów buduje się obecnie na niewielkich działkach. Normą jest więc mały ogródek, osłonięty ogrodzeniem. Niejednokrotnie jest on po prostu przyjemnym miejscem do odpoczynku, relaksu. Mały ogród powinien być wypielęgnowany i dopracowany w detalach. Układ roślin i elementów małej architektury powinien być prosty i czytelny, ponieważ zbyt duże ich nagromadzenie sprawi wrażenie bałaganu. Stosując kilka sztuczek, możemy go powiększyć optycznie. Warto usypać z ziemi niewielkie wzniesienia wzdłuż ogrodzenia i posadzić z tyłu wyższe, a z przodu niższe rośliny. Dodatkowo przestrzeń działki warto podzielić roślinami w taki sposób, żeby nie było widać wszystkich końców ogrodu, bo to również da złudzenie, że jest większa.Małe patio

Patio, to ogród miejski. Charakteryzuje się tym, że jest ograniczony ścianami zabudowań albo ogrodzenia i nie jest większy niż pokój. Tutaj rośliny sadzi się wyłącznie po bokach lub w doniczkach. Ważne jest, że w takim zacisznym, przyjemnym miejscu można oderwać się od rzeczywistości.

 

Źródło: budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Meble do ogrodu i na taras Liczba postów: 2 Grupa: Ogród i dzi... Pani Małgorzato jak sprawdzaja się meble, ponieważ kilka dni temu mąż oglądał ofertę w sklepie dajar, zastanawialiśmy się czy zakupić u nich meble właśnie.
  • Relaks w hamaku Liczba postów: 2 Grupa: Ogród i dzi... Pani Małgorzato, myślę, że mam takie samo łóżko jak Pani, moja żona jest z niego bardzo zadowolona. W sklepie dajar jest bardzo duży wybór, wspaniałe rzeczy.
  • Meble ogrodowe Liczba postów: 2 Grupa: Ogród i dzi... Pani Małgorzato ja również robiłam zakupy w sklepie dajar, także mam od nich meble ogrodowe i jestem bardzo zadowolona.
  • Czy budując altankę na działce rekreacyjnej musimy... Liczba postów: 1 Grupa: Ogród i dzi... mój mąz stawiał fundament, ponieważ ja chciałam mieć tam cały czas meble ogrodowe wystawione i nie chciałam żeby przelewała sie tam woda lub wyrastały jakies zi...
  • Z czego wybrać meble do ogrodu? Liczba postów: 1 Grupa: Ogród i dzi... ja wybrałam technorattan ze sklepu dajar, duży zestaw mebli ogrodowych, które moge przenosić gdzie tylko chcę.

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19576 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 318

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >