Jakie nawierzchnie wokół domu można czyścić myjką ciśnieniową

Jakie nawierzchnie wokół domu można czyścić myjką ciśnieniową

Umyje, oczyści, doprowadzi do porządku większość nawierzchni na naszej posesji – to urządzenie, którego zalety trudno przecenić. Ważne jednak, by wybrać takie, które będzie pasowało idealnie do naszych potrzeb i że by posługiwać się nim w sposób świadomy. Czytaj dalej

 

 

Dużo ciężkiej pracy, żadnej magii – myjki ciśnieniowe nie są urządzeniami skomplikowanymi: wąż dostarcza wodę w ujęcia do pompy, która wytwarza odpowiednie ciśnienie. Ten silny strumień dociera do pistoletu natryskowego – tylko tyle i… aż tyle. 


Jakie nawierzchnie wokół domu można czyścić myją ciśnieniową


Z całą pewnością myjki muszą być wykonane z trwałych, solidnych materiałów. – Poza tym, zanim wybierzemy odpowiedni model, powinniśmy się dokładnie zastanowić, do czego będzie nam służyć i jak intensywnie zamierzamy eksploatować takie urządzenie mówi Marcin Salata, menadżer produktu w Lange Łukaszuk. 


Małe porządki domowe czy wielkie sprzątanie?

Taki porządkowy „rachunek sumienia” będzie miał wielkie znaczenie dla domowego budżetu – najprostsze modele myjek są tanie, ale oferują najniższe ciśnienie, a nadmierne ich eksploatowanie oznacza awarie, czyli wydatki. Te urządzenia można podzielić na trzy kategorie użytkowe:


 1. Podstawowa – oferuje ciśnienie wody do 120 barów, nadaje się do niezbyt intensywnego użycia.

 2. Umiarkowana – generuje ciśnienie rzędu 165 barów. Taka myjka znosi już większe obciążenia, często w zestawie dostajemy dodatkowe elementy, np. wyspecjalizowane szczotki.

 3. Wysoka – zapewnia ciśnienie wody nawet od 180 barów, Nadaje się do trudniejszych, długotrwałych prac. W komplecie jest sporo akcesoriów, ale maszyna jest najcięższa i najdroższa.

 

Jakie nawierzchnie wokół domu można czyścić myją ciśnieniową

 

Czytaj również: Do nawadniania ogrodu warto wybrać wąż tekstylny - jest lekki i wygodny w użyciu

 

– Osobną sprawą jest wybór odpowiednich akcesoriów, a więc końcówek, które pozwalają skutecznie rozprawić się z brudem. To są lance, specjalne lance turbo z dyszą rotacyjną czy specjalny łatwo i szybko montowalny pojemnik na środek pieniący czy czyszczący – podpowiada Marcin Salata. – Jeśli miejsca na przechowanie mamy mało i nie chcemy tracić dużo czasu na zwijanie węża, w zwijany na bębnie wąż – dodaje. 


Co by tu umyć?

Solidna, starannie wybrana myjka skutecznie rozprawi się z większością zabrudzeń, z jakimi mamy do czynienia na naszej posesji. Ale decydując się na mycie czegokolwiek przy użyciu wody pod ciśnieniem, warto unikać automatyzmu – chwila nieuwagi może bowiem oznaczać znaczące straty finansowe. Większość powierzchni nadaje się do czyszczenia w ten sposób, ale z pewnymi zastrzeżeniami:


 • Betonowe podjazdy, ścieżki, fasady. Wszystkie takie nawierzchnie nadają się do czyszczenia myjką. Jedyne zastrzeżenie jest takie, że korzystając z końcówek punktowych (generują największą siłę) warto sprawdzić na niewidocznej ich części, czy strumień wody nie tworzy zarysowań. 

 • Drewniane tarasy, altany, wiaty. Na tym materiale wszelkie plamy są szczególnie widoczne. Zanim jednak potraktujemy te miejsca z całą mocą, sprawdźmy gdzieś na niewyeksponowanym fragmencie, jak drewno znosi taką operację. Dopiero po takim teście zabieramy się do pracy „na ostro”. 

 • Stalowe grille. Bez większych przeszkód znoszą solidny prysznic, oferowany przez myjkę.

 • Elewacje z aluminium, tworzyw sztucznych  i pokryte farbami. W tym przypadku koniecznie sprawdźmy najpierw, czy moc strumienia nie zniszczy powłoki, co oznaczałoby efekt odwrotny od zamierzonego. 

 • Samochód, rower, urządzenia ogrodowe. I w tym przypadku trzeba się posługiwać pistoletem myjki z rozwagą. Działanie rutynowe może wyrządzić dolegliwe szkody. 

 

Pomocne, ale i groźne

Zabierając się do wiosennych czy letnich porządków z wykorzystaniem myjki ciśnieniowej, trzeba zawsze mieć z tyłu głowy, że to maszyna ułatwiająca życie, ale nieumiejętnie obsługiwana może stanowić realne zagrożenie.  


Jakie nawierzchnie wokół domu można czyścić myją ciśnieniową

 

Czytaj również: Czy można odpoczywać kosząc trawę - stwórz sobie wygodny "smart ogród"


– Włączenie silnego strumienia wody, oznacza dużą siłę odrzutu. Dlatego myjkami nie powinny się posługiwać osoby z mniejszymi możliwościami fizycznymi, a więc z urazami rąk czy dzieci. Szczególnie należy uważać na dzieci i dlatego dobrze jest na początku sprawdzić, w jaki sposób można regulować siłę strumienia oraz zapłon urządzenia zanim zostawimy takie urządzenie samo w ogrodzie  – zastrzega ekspert z Lange Łukaszuk. – No i pod żadnym pozorem nie wolno kierować takiego silnego strumienia w stronę ludzi, zwierząt czy sprzętu pracującego pod napięciem – dodaje Marcin Salata.

Źródło: PR Expert / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Ogródek dla rodziny Liczba postów: 76 Grupa: Ogród i dzi... Teraz można naprawdę ciekawie zaaranżować swój ogród. Niewiele nawet trzeba, wystarczy kwiaty posadzić, różnego rodzaju roślinki, można kupić fajne dodatki. A p...
 • pies ze schroniska Liczba postów: 120 Grupa: Nasze zwier... Ja miałam przez ponad 20 lat psa ze schroniska po ciężkich przejściach. To była najwierniejsza przyjaciółka na świecie.
 • Nawadnianie ogrodu deszczówką Liczba postów: 29 Grupa: Ogród i dzi... A nie lepiej zaopatrzyć się w preparaty nawadniające? Znajdziecie takie między innymi tutaj: https://poradnikogrodniczy.pl/
 • Kot w mieszkaniu Liczba postów: 115 Grupa: Nasze zwier... A myśleliście o zakupie lokalizatora dla swojego zwierzaka https://notione.com/ ?
 • Inwestycja w ogród Liczba postów: 127 Grupa: Ogród i dzi... Warto inwestować w ogród a także w odpowiedniej jakości nawozy i preparaty pielęgnacyjne https://www.target.com.pl/

Kalkulator zebranej deszczówki