Jesień w ogrodzie

Jesień w ogrodzie

Jesienne prace w ogrodzie przypadają zazwyczaj na trzy główne miesiące stanowiące zarówno początek jesieni jak i jej schyłek. Jesień jest idealną porą na sadzenie krzewów owocowych, drzew i roślin mrozoodpornych. Przed nadejściem mrozów zaplanuj także jesienne porządki oraz zabiegi pielęgnacyjne, które korzystnie wpłyną na kondycję roślin podczas zimy. Sprawdź jak przygotować ogród na nadejście zimy. Czytaj dalej

 

Zbiór plonów każdego roku przypada na wrzesień. Ciesząc się smakiem rumianych jabłek prosto z sadu, soczystością gruszek i śliwek, nie zapominajmy o niezbędnych zabiegach pielęgnacyjnych, dzięki którym rośliny dobrze zniosą zimowy czas. Gromadząc zapasy warzyw korzeniowych - marchwi, buraków, ziemniaków i cebuli dbasz o przyszły plon w następnym roku. Pamiętaj o zbiorze ziół, owoców dzikiej róży, głogu, orzechów włoskich by przygotować zdrowotną nalewkę. Zbierając nasiona roślin jednorocznych, wiosną stworzysz ciekawe barwne kompozycje, wysiewając je bezpośrednio do gruntu.

 

Jesień w ogrodzie

 

Zasadź rośliny cebulowe

Wrzesień, październik i początek listopada to najlepsza pora na sadzenie roślin cebulkowych. Najwcześniej sadzimy krokusy, przebiśniegi, szafirki, tulipany. Następnie na przełomie września i października sięgamy po hiacynty, zawilce i czosnki ozdobne. Cebulki powinny być dobrej jakości, bez przebarwień, uszkodzeń i śladów chorób. Cebule sadzimy piętką do dołu w glebie zasadowej i przepuszczalnej na głębokości równej dwu lub trzykrotnej wielkości cebuli. W przypadku piaszczystej gleby cebule sadzimy odrobinę głębiej. Jeśli chcesz je zabezpieczyć przed ewentualnymi gryzoniami wykorzystaj do tego celu specjalne ażurowe koszyczki. Miejsce, w którym zostały posadzone cebule warto przykryć korą lub suchymi liśćmi. Dowiedz się więcej na https://ogarnijogrod.pl/.


Jesień w ogrodzie

 

Czytaj również: Jak można wykorzystać w pielęgnacji ogrodu duże ilości skoszonej trawy?

 

Również we wrześniu wykopujemy rośliny cebulowe, kłączowe i bulwiaste, które nie zimują w gruncie takie jak dalie, kanny, begonie bulwiaste, mieczyki. Wykopane bulwy, kłącza i cebule należy przechowywać w suchym i chłodnym pomieszczeniu w temperaturze 10C by zasadzić je dopiero wiosną.

 

Posadź na rabatach rośliny dwuletnie

Aby rośliny dwuletnie zdążyły się ukorzenić przed nadejściem zimy sadzimy je już na początku września, mowa tu o takich roślinach jak dzwonki ogrodowe, malwy goździki brodate, stokrotki, niezapominajki. Ważne aby sadzić je z dużą bryłą ziemi, co zapewni ich pewne przyjęcie.

 Jesień w ogrodzie

 

Zabezpiecz rośliny wrażliwe przed mrozem

Przed zimą, po pierwszych przymrozkach zabezpieczamy rośliny wrażliwe poprzez ściółkowanie ich liśćmi lub korą. Do osłony przed mrozem można wykorzystać sosnowe lub świerkowe gałązki. Wrażliwe krzewy osłaniamy agrowłókniną, która przepuszcza powietrze jednocześnie chroniąc przed wysuszającym wiatrem i nadmiernym nagrzewaniem. Doskonale do tego celu nadadzą się maty wiklinowe lub słomiane a także tektura falista.

 

Krzewy, iglaki,  sadzenie drzew owocowych

Zawsze jesienią sadzimy drzewa i krzewy. Pod koniec września sadzimy iglaki, zaś drzewa liściaste i krzewy - w październiku. Od września do połowy października sadzimy róże. W tym czasie również sadzimy żywopłot. Od początku października do pierwszych przymrozków sadzimy drzewa owocowe, które do wiosny zdążą się zregenerować. W przypadku moreli i brzoskwini sadzimy je na wiosnę, gdyż należą do gatunków wrażliwych na mrozy. W okresie jesiennym mamy więcej możliwości aranżacji ogrodu, gdyż właśnie ten czas w ogrodzie jest idealny dla zakładania skalniaków, wrzosowisk, trawników i sadów. Wówczas panują korzystne warunki klimatyczno-wilgotnościowe sprzyjające rozwojowi zieleni.

.

Czytaj również: Oszczędzajmy wodę w ogrodzie, by przeciwdziałać suszy

 

Jesień w ogrodzie

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17088 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 245

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >