Kamień węgielny wmurowany pod budowę nowego dworca kolejowego PKP Poznań

Kamień węgielny wmurowany pod budowę nowego dworca kolejowego PKP Poznań

Wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę nowego dworca kolejowego PKP Poznań Główny oraz centrum handlowo-rozrywkowego Poznań City Center w dniu 17 stycznia br. zbiegło się w czasie ze spektakularną, przełomową operacją montowania pierwszych elementów ważącej ok. 300 ton stalowej konstrukcji dachu pod przyszły dworzec. Czytaj dalej

 

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i administracji publicznej – Wojewoda Wielkopolski  Piotr Florek, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Ryszard  Grobelny - Prezydenta Miasta Poznania, Jan Grabkowski – Starosta Powiatu Poznańskiego. Gościem honorowym ceremonii  wmurowania kamienia węgielnego był Ambasador Republiki Węgierskiej w Polsce Róbert Kiss -  Inwestor, firma TriGranit Development Corporation pochodzi bowiem z Węgier.  Kamień pod betonowe fundamenty poświęcił Metropolita Poznański Arcybiskup Stanisława Gądecki.

 

Przedstawiciel Trigranit Development Corporation, jej założyciel i współwłaściciel Sandor Demjan chwalił Poznań i poznańską inwestycję: -  "Kiedy moja firma rozpoczyna jakąś inwestycję, to myśli o niej w perspektywie 50 lat. Dzisiaj wszystko wskazuje na to, że w tym czasie poziom życia w Polsce będzie dużo wyższy niż w wysoko rozwiniętych krajach Europy Zachodniej. Poznań jest znaczącym miejscem na mapie Polski, słynącym z pracowitości. Stąd nasza decyzja o inwestowaniu właśnie tutaj. Życzę mieszkańcom Poznania i całej Wielkopolski wielu sukcesów, bo w dużej mierze to właśnie od nich zależy nasze powodzenie."

 

Czytaj również: Powstało Studio Sokółka w Konstancinie

 

Prezes PKP S.A. Maria Wasiak zwróciła uwagę na sukces inwestycji realizowanych w ramach Parnterstwa Publiczno- Prywatnego-  "To przedsięwzięcie jest wspaniałym przykładem tego, jak dobry efekt daje synergia różnych podmiotów, zmierzających do wspólnego celu- samorządów, firm państwowych i prywatnych z kraju i zagranicy. Powstanie nowoczesny dworzec, stanowiący istotny element całego zintegrowanego centrum komunikacyjnego i handlowego, który zmieni oblicze ważnej części miasta, centrum Poznania."

 

 

 

Tomasz Lisiecki, Prezes TriGranit Development Polska,  bezpośednio odpowiedzialny za powodzenie poznańskiej inwestycji zachęcał zebranych do życzliwego kibicowania i trzymania kciuków za terminowe oddanie nowego dworca PKP na Euro 2012 - "Prowadziłem już inwestycje o podobnej skali w innych częściach Europy. Naszym celem jest oddanie obiektu na światowym poziomie, na miarę ambicji Poznania i jego mieszkańców, a także odwiedzających Poznań gości."

 

- "To jedna z najważniejszych inwestycji w naszym mieście, bo łączyć będzie wiele istotnych dla miasta elementów - kolej, transport autobusowy, szybki tramwaj miejski"  - komplementował budowę zintegrowanego centrum komunikacyjno-handlowego Prezydent Poznania Ryszard Grobelny. - "Wierzę, że to początek inwestycji na tym terenie, pierwszy krok do zagospodarowania Wolnych Torów, nowego, wielkiego obszaru inwestycyjnego" – dodał Prezydent Poznania.

 

Czytaj również: Odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu organizowanych przez J.W. Construction dni otwartych.


Akt erekcyjny spoczął w specjalnej tubie, w której umieszczono wiele ciekawych rzeczy.  Firma TriGranit wraz z PKP zadbały o to, by przyszłym pokoleniom pokazać, na specjalnie przygotowanym w tym celu filmie poszczególne etapy budowy dworca.  Dołączono do tego „Portret pasażera” – sto fotografii  przygodnie spotkanych na poznańskich dworcu pasażerów.

 

 

 

Wojewoda pojawił się na uroczystości z  XIX-wieczną cegłą pochodzącą z pruskich fortyfikacji, które odkryto przed Urzędem. Prezydent Poznania Ryszard Grobelny umieścił w tubie pendrive ze zdjęciami poznaniaków.  W tubie znalazła się także prezentacja o powiecie poznańskim od starosty Jana Grabkowskiego i "słowo do przyszłych pokoleń" od marszałka Marka Woźniaka.  Współczesne Węgry w wersji elektronicznej przekazał Ambasador Robert Kiss. Swoje aktualne wydania lokalnych  dzienników  -  Głosu Wielkopolskiego i Gazety Wyborczej oraz nagrania serwisów informacyjnych emitowanych w dniu 17 stycznia br.  przez Radio Merkury i Telewizję WTK przekazali szefowie tych Redakcji.

 

Nowy dworzec kolejowy ma być oddany do użytku pasażerom, którzy przyjadą do Poznania w czerwcu  na piłkarskie Mistrzostwa Europy Euro 2012. Do końca lutego potrwa skomplikowany technologicznie i dość żmudy proces montowania stalowych i szklanych elementów charakterystycznej, ażurowej kopuły dachu.  Pierwsze elementy stalowej konstrukcji stanęły na kilka godzin prze uroczystością wmurowania kamienia węgielnego. Montowane były w nocy przez doświadczoną firmę Zeman, która współpracowała już z TriGranit przy krakowskiej Bonarce. W lutym i marcu prowadzone będą  prace przy budowie wind i schodów  łączących perony z halą  nowego dworca kolejowego. 

 

Czytaj również: Dzień Otwarty Osiedla Orla II w Ząbkach


Wiosną rozpoczną się prace instalacyjne i wykończeniowe.  W drugim etapie budowy, który ma się zakończyć w IV kwartale 2013 roku Inwestor wybuduje centrum handlowo-rozrywkowego Poznań City Center, nowy dworzec autobusowy z 19 stanowiskami i wielopoziomowy parking na blisko 1500 aut.  W bezpośrednim otoczeniu centrum komunikacyjno-handlowego powstanie ponadto nowy układ drogowy umożliwiający wjazd na teren Wolnych Torów, nowe skrzyżowanie, przejście podziemne i ścieżki rowerowe.

 

 

 

2012-01-18
Źródło: Face Media / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Aparthotel Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Jaki aparthotel Białka Tatrzańska polecacie? Planuję majówkowy, rodzinny wyjazd i szukam miejsca w dobrej lokalizacji.
  • Jaki samochód dla rodziny? Liczba postów: 395 Grupa: Trudne tema... Sometimes a family car needs towing on the road. If you are living in new york then calltowing in new york service. The rapid service, quickest and nearest in t...
  • Gdzie wesele? Liczba postów: 331 Grupa: Trudne tema... Mi się marzy wesele w górach albo nad morzem z wielką fetą
  • odszkodowanie Liczba postów: 84 Grupa: Trudne tema... Dużo osób, które mają kredyty we frankach, decydują się na ich unieważnienie. Mnie samą to czeka, bo już nie wyrabiam ze spłatą raty. Ciekawy artykuł czytałam t...
  • Opony na lato Liczba postów: 227 Grupa: Trudne tema... Gdzie Wy kupujecie opony? Ktoś z Was zamawiał opony w sklepie internetowym? google ads

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17313 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 233

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >