Konkurs „Sztuka w kropki - Termo Organika” rozstrzygnięty

Konkurs „Sztuka w kropki - Termo Organika” rozstrzygnięty

Ogólnopolski konkurs artystyczny adresowany do twórców wszystkich dziedzin sztuki rozstrzygnięty. Czytaj dalej

 Ponad 350 prac reprezentujących różne artystyczne kierunki oceniło jury złożone z wybitnych osobowości świata sztuki.  80 prac zostało przekazanych na aukcję charytatywną, z której całkowity dochód zostanie przekazany na krakowski Dom Dziecka, będący pod opieką Termo Organiki, producenta styropianu w kropki i organizatora konkursu.

We wtorek 27 kwietnia w budynku warszawskiej Zachęty zaprezentowane zostały zwycięskie prace, a ich twórcy otrzymali nagrody. Na konkurs odpowiedzieli zarówno profesjonaliści jak i amatorzy z całej Polski. Uczestnicy nie mieli  żadnych ograniczeń co do formy dzieła, więc po raz pierwszy rywalizowały ze sobą prace z zupełnie różnych artystycznych dziedzin: obrazy, rzeźby, fotografie, filmy, przedmioty wzornictwa przemysłowego, w tym projekty: mebli, mody, architektury, a także utwory muzyczne, wiersze i opowiadania. Jedynym wymogiem stawianym twórcom było nawiązanie do motywu czarnej kropki.
- Na konkurs wpłynęło wiele interesujących prac. Mam nadzieję, że ich autorzy zaistnieją nie tylko na krajowym rynku sztuki  – mówi Dariusz Stachura, prezes Termo Organiki. - Ważnym elementem konkursu jest  aukcja charytatywna, z której całkowity dochód  zostanie przeznaczony na Dom Dziecka im. Jana Brzechwy w Krakowie.  Zachęcam do licytacji, każdy miłośnik sztuki powinien znaleźć coś interesującego dla siebie.  
Prace oceniło jury składające się z autorytetów świata sztuki i  wybitnych osobowości: Anda Rottenberg, Leon Tarasewicz, Barbara Hoff, Jacek Rakowiecki, Tadeusz Rolke, Xawery Żuławski, Krzysztof Knittel, Andrzej Chyra.

Werdykt jury

Jury pod przewodnictwem Andy Rottenberg nagrodziło ośmiu twórców,  przyznając po 3 nagrody za zajęcie II i III miejsca oraz dwa wyróżnienia honorowe. Każdy laureat nagrody drugiego stopnia otrzymał czek na 5 tysięcy złotych, a zdobywcy 3 miejsca po 3 tysiące złotych. Jurorzy nie przyznali I nagrody.
- Nadesłano wiele prac o naprawdę różnym poziomie artystycznym i warsztatowym, ale to typowe dla konkursów, gdzie rywalizują ze sobą amatorzy i zawodowcy. Oceniając prace szukaliśmy projektów z oryginalnymi pomysłami, potrafiącymi jednocześnie wykorzystać w nowatorski sposób motyw czarnej kropki w sztuce. Do finału wytypowaliśmy 20 prac – mówi Anda Rottenberg, przewodnicząca jury. - Poziom prac finałowych był wyrównany i żadna z prac nie wyróżniała się wystarczająco ponad pozostałe, by uzyskać Nagrodę Główną.  

 

Zwyciężyła sztuka …z całego kraju

Laureaci 2 miejsca
•    Joanna Brzeska, literatura: „W królestwie Kropkowii” - Łódź
•    Bartosz Święch, architektura: „Budynek Wielokropek” - Dęblin
•    Michał Gurbiel, film: „Trip” - Poniatowa

Laureaci 3 miejsca
•    Roland Macko, wzornictwo przemysłowe, meble „Idea w kropce”- Szczecin
•    Artur Grab, fotografia: „Dots for Fogs”- Oleśnica
•    Beata Słobodzian, moda: „BHParasol”- Czarnowasy

Wyróżnienia honorowe
•    Erwina Ziomkowska, plastyka: „1 minuta, 1 godzina, 1 dzień”- Kraków
•    Jakub Słomkowski, plastyka: „Gra  w kości” – Warszawa, Janki

Autorzy nagrodzonych prac reprezentują różne gatunki sztuki. Joanna Brzeska z Łodzi i jej nagrodzona praca  „W królestwie Kropkowii” reprezentuje literaturę. W krótkim, humorystycznym opowiadaniu opisuje epizod z życia Kropkowian, mieszkańców baśniowego królestwa czarnych kropek pochodzących z różnych dziedzin naszej rzeczywistości.
„Trip” to tytuł nagrodzonego filmu, którego autorem jest Michał Gurbiel z Poniatowej.  Łączy ujęcia „z kamery”  z animacją zmontowaną w minimalistyczny, dynamiczny sposób. Film wyróżnia  energetyczny  i mroczny nastrój o niejednoznacznym przekazie. Ilość interpretacji odpowiada ilości kropek przewijających się na ekranie.
Bartosz Świech z Dęblina został nagrodzony za  koncepcję architektoniczną budynku biurowego w centrum dużego miasta. Ideą projektu było połączenie ciekawej formy rzeźbiarskiej z nowoczesną architekturą wysokościowców, a na elewacji pojawił się motyw czarnych kropek.
Fotografie reprezentuje praca „Dots for frogs” Artura Graba z Oleśnicy.  To fotokolaż,  którego tematem jest żaba korzystająca z przejścia dla pieszych. Tradycyjną „zebrę” zamieniono w tym przypadku w czarne kropki, dzięki którym skaczący po nich płaz łatwo i bezpiecznie może przedostać się na drugą stronę jezdni.
Pluszowy parasol  wykonany z ciepłego futerka, oczywiście w czarne kropki to praca z dziedziny mody wykonana przez Beatę Słobodzian z miejscowości Czarnowąsy. Parasolka  zdaniem twórczyni; chroni przed deszczem, osłania przed słońcem  i zapewnia bezpieczeństwo.
Kropkowane meble to nagrodzona propozycja  Rolanda Macko ze Szczecina. Nowoczesne przedmioty wzornictwa przemysłowego nawiązują stylistyką do pomysłów z lat 70-tych.
„Gra w kości” Jakuba Słomkowskiego z podwarszawskich Janek otrzymała wyróżnienie honorowe. To dynamiczna instalacja złożona z sześciu zwierzęcych kości ozdobionych kropkami – mówi twórca pracy- Kości wieprzowe zostały  oczyszczone, pokryte sadzą, wywiercono w nich wgłębienia, które wypełniono czarną farbą olejną. Ilość kropek na każdej z kości odpowiada ilości kropek znajdujących się na każdej ze ścianek kostki do gry.
Uhonorowana drugim wyróżnieniem honorowym Erwina Ziomkowska z Krakowa przedstawiła  papierowe obrazy.  „Nakłuwając papier”  zapoznała nas ze swoją wizją procesów życiowych związanych z egzystencją. W swojej pracy chcę zwrócić uwagę na monotonie zachodzących zmian.  

Internetowa aukcja charytatywna konkursowych prac

Od dzisiaj na stronie http://www.aukcje-art.pl/  trwa aukcja charytatywna, na której  można wylicytować 80 konkursowych prac, m.in.; obrazy, zdjęcia, filmy, utwory muzyczne, literackie, itd.  Wszystkie prace oznaczono hasłem „Sztuka w kropki -Termo Organika”  tak, by bez problemu można było je odnaleźć na aukcyjnym portalu.  Pieniądze uzyskane ze sprzedaży każdej pracy wpłyną w całości bezpośrednio na konto Domu Dziecka im. Jana Brzechwy w Krakowie.  
Więcej informacji na stronie konkursu: sztukawkropki- termoorganika.pl

 

Sztuka i Termo Organika


Termo Organika znana jest z innowacji i jakości swoich produktów, którymi łatwo wykonać perfekcyjną izolacje termiczną budynków oraz niezwykłych przedsięwzięć inspirowanych współczesną sztuką. Kilka lat temu zorganizowała dla studentów ASP konkurs na rzeźbę Lecha Wałęsy ze styropianu, nawiązując do wykorzystania tego materiału w czasie Sierpnia 80. Najsłynniejszy styropianiarz na świecie z ciekowości przyszedł zobaczyć styropianowe wariacje na swój temat.  Dwa lata temu firma zorganizowała konkurs „Termo Organika Gaudi Projekt” na wykonanie artystycznego projektu fasady, który jednocześnie spełniałby zadanie termoizolacyjne. „Termo Organika Gaudi Projekt”  był  jednocześnie akcją społeczną, która w przystępny sposób promowała energooszczędne budownictwo.
 

Źródło: Aimcomms / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17193 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 213

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >