Konkursowy, zwycięski mural na Galerii Krakowskiej jest już gotowy

Konkursowy, zwycięski mural na Galerii Krakowskiej jest już gotowy

Zgodnie z zapowiedziami, nieco ponad dwa miesiące po rozstrzygnięciu konkursu na mural, inspirowany twórczością Stanisława Lema, na Galerii Krakowskiej pojawiło się wielkoformatowe malowidło, zaprojektowane przez Marcina Czaję. To efekt współpracy między centrum handlowym a Skanska – mecenasem muralu i inwestorem sąsiadującego z Galerią kampusu biurowego High5ive, a także Fundacją Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla oraz Krakowskim Biurem Festiwalowym. Czytaj dalej

 

– Budujemy razem nowe miejsca do pracy w Krakowie, a przy okazji, łącząc siły z partnerami, możemy poprawiać estetykę miasta – opowiada Ewa Koziana, project manager pierwszego etapu budowy High5ive, realizowanego przez Skanska. – To dla mnie, miłośniczki lemowskiej fantastyki, podwójna radość – podkreśla Ewa Koziana.

 

Zadowolenia nie kryje także Jarosław Szymczak, dyrektor Galerii Krakowskiej, która na potrzeby nowego malowidła udostępniła blisko 900 metrów kwadratowych północnej elewacji. – To już drugi mural na naszych ścianach, dlatego cieszę się, że możemy służyć jako płótno do tworzenia street artu. Tym bardziej, jeśli dotyczy to jednego z największych krakowskich pisarzy – mówi Jarosław Szymczak.


konkursowy zwycięski mural na Galerii Krakowskiej

 

Czytaj również: Warsztaty dla studentów ASP w Krakowie

 

Konkurs na mural na Galerii Krakowskiej oraz jego realizacja dał początek projektowi „Lem 2021”, realizowanemu przez Krakowskie Biuro Festiwalowe – Kraków Miastem Literatury UNESCO na setną rocznicę urodzin krakowskiego futurologa, która przypada już za cztery lata. – Projekt „Lem 2021” dopiero startuje, więc wszyscy „Lemolodzy” i „Lemofile”, a także pozostali miłośnicy dobrej literatury znajdą w nim coś dla siebie przez kolejne lata – zaznacza Szymon Kloska z działu literackiego KBF. – Mam nadzieję, że w zespole, który udało się stworzyć przy tej okazji, będziemy wspólnie działać, żeby Lema w Krakowie było wciąż więcej i więcej – zdradza Szymon Kloska.

 

Jednym z elementów zespołu stała się także Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla, która od kilku lat pomaga realizować projekty, mające pozytywny wpływ na estetykę Krakowa. – Udało nam się połączyć z jednej strony wielki biznes, z drugiej zaś wielką kulturę, co pozwoliło nie tylko upamiętnić wielkiego autora, ale także poprawić wygląd nieco zaniedbanej, ale szalenie istotnej części miasta, z którą stykają się niemal wszyscy korzystający z krakowskiego centrum przesiadkowego oraz okolic ulicy Pawiej – zauważa Dawid Hajok z FAO.


konkursowy zwycięski mural na Galerii Krakowskiej

 

 

Czytaj również: Rozstrzygnięto konkurs na amatorski film „Nakręć się na czarne kropki”

 

O wyzwaniach podczas realizacji muralu opowiada z kolei Artur Wabik, dyrektor artystyczny konkursu na mural. – Mieliśmy do czynienia z trudną powierzchnią, ze względu na jej lekką krzywiznę, dużą ilość otworów okiennych i instalacji technicznych, które należało sprytnie zaadaptować. Malowidło, które można dziś oglądać na budynku Galerii Krakowskiej, potwierdza, że konkursowe jury podjęło dobrą decyzję – cieszy się krakowski artysta. – Mural swoją kolorystyką i futurystycznymi akcentami znakomicie wpisuje się w proces rewitalizacji tkanki miejskiej przy ul. Pawiej, rozświetlając elewację Galerii Krakowskiej.


konkursowy zwycięski mural na Galerii Krakowskiej

 

Autorem zwycięskiego projektu jest Marcin Czaja, absolwent Wydziału Malarstwa na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zajmujący się także rysunkiem i grafiką projektową. – Chociaż mural wydaje się skomplikowany ze względu na liczbę szczegółów, które można w nim dostrzec, to jestem przekonany, że widać w nim czytelne odniesienia do twórczości Stanisława Lema, znane choćby z „Cyberiady” czy „Bajek robotów” – tłumaczy laureat konkursu. – W projekcie chciałem odwołać się także dorobku do Daniela Mroza, który ilustrował pierwsze wydania powieści krakowskiego futurologa. Myślę, że temu rysownikowi, jako jednemu z nielicznych artystów, udało się wniknąć w styl pisarski Stanisława Lema i bardzo dobrze oddać klimat jego prozy w ilustracji – dodaje Marcin Czaja.


2017-12-15
Źródło: AktywniObywatele / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • fotografia biznesowa Liczba postów: 107 Grupa: Konferencje... Sesje różnego rodzaju dzisiaj wykonują profesjonalni fotografowie i jak najbardziej warto znaleźć solidnego w swojej okolicy https://bartekciok.pl/ Sesje biznes...
  • Jak o siebie dbacie? Liczba postów: 1706 Grupa: Trudne tema... Moge Wam wszystkim sprawdzić stronę, na której znajdziecie ofertę nowoczesnej i profesjonalnej kliniki dentystycznej Ochota na Uśmiech - metody wstawiania zębów...
  • Czy umiecie ze sobą rozmawiać ? Liczba postów: 59 Grupa: Trudne tema... Jeśli chcecie zrobić sobie detoks od alkoholu czy narkotyków polecam ośrodek terapii uzależnień pomorskie tam pracują najlepsi specjaliści, którzy pomogą wam wy...
  • wycieczki do gruzji Liczba postów: 14 Grupa: Trudne tema... Gruzja to całkiem ciekawy wybór. Moja koleżanka była tam w zeszłe wakacje i była bardzo zadowolona i zaskoczona ich kulturą ;)
  • Grzejnik energetyczny Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... W jakim sklepie polecacie kupić dobrej jakości grzejnik energooszczędny?

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 211

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >