„Dizajn na fali”. Cykl spotkań w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

„Dizajn na fali”. Cykl spotkań w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Trwa cykl rozmów o polskim dizajnie ,,Dizajn na fali” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. W gronie uznanych gości odbywają się dyskusje nie tylko o jakości kształcenia przyszłych projektantów, ale również o sposobach pogłębiania świadomości producentów, przedstawicieli władz i konsumentów dobrego wzornictwa. Najbliższy wykład odbędzie się już 23 kwietnia. Geberit został jednym z partnerów całego cyklu spotkań.

 

 

Pomysłodawcą i jednocześnie prowadzącym cykl spotkań jest dr Dominik Lisik. Projektant, kurator i krytyk dizajnu. Absolwent Wydziału Form Przemysłowych i Wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej ASP oraz londyńskiej AA School of Architecture. Doktorat obronił na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. W latach 2009–2016 redaktor w kwartalniku projektowym „2+3D”, a między 2012 a 2023 rokiem wykładowca na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Stale współpracuje z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

 

„Dizajn na fali”. Cykl spotkań w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

 

Najbliższe spotkanie ,,Dizajn w służbie społeczeństwa – projektowanie inkluzywne i uniwersalne” odbędzie się we wtorek, 23 kwietnia o godz. 18.00. Gośćmi specjalnymi będą Joanna Krokosz i Lech Kolasiński.

 

„Dizajn na fali”. Cykl spotkań w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

dr Joanna Krokosz - projektantka i wykładowczyni na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie kieruje Pracownią Projektowania Społecznie Odpowiedzialnego. Zajmuje się projektowaniem społecznym, włączającym i uniwersalnym, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób starszych, dzieci i osób z niepełnosprawnościami. Od 2022 roku jest jurorką konkursu make me! odbywającego się w ramach Łódź Design Festival.

 

„Dizajn na fali”. Cykl spotkań w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

 

dr Lech Kolasiński - artysta interdyscyplinarny i projektant. Prowadzi prace badawcze w zakresie projektowania uniwersalnego, architektury informacji dotykowej i dotykowej informacji zwrotnej. Zajmuje się adaptacjami edukacyjnymi i tyflograficznymi trawestacjami dzieł sztuki dla potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku oraz malarstwem. Od 2014 roku wykłada na Wydziale Sztuki Uniwersytetu KEN w Krakowie.

 

„Dizajn na fali”. Cykl spotkań w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha„Dizajn na fali”. Cykl spotkań w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

 

Czytaj również: Czego nie może zabraknąć na tarasie?

 

Jeszcze parę lat temu dizajn w Polsce kojarzony był z estetyzacją, a w lepszych przypadkach również z funkcjonalną poprawą otoczenia jednostki rozumianej jako konsument czy użytkownik. Obecnie z uwagą rozpatrujemy społeczny, obiektywny wymiar projektowania. Nawet jeśli poszczególne, subiektywnie traktowane rozwiązania skierowane są do indywidualnych odbiorców lub do wąskich grup, znaczenie ma ich wpływ na całościową kondycję zbiorowości oraz na jej bezpośrednie otoczenie. Do niedawna mówiło się, że dobry dizajn to taki, który jest uniwersalny, na drodze kompromisu łączący w sobie potrzeby możliwie najszerszego spektrum użytkowników. Jednak takie uśrednianie potrzeb zróżnicowanych grup odbiorców wyraźnie osłabia dopasowanie rozwiązań projektowych do indywidualnych wymagań każdej grupy. Tu pojawia się podejście inkluzywne, które dzięki wielu zindywidualizowanym, „skrojonym na miarę” rozwiązaniom projektowym pozwala zróżnicowanym grupom funkcjonować na równi.

 

Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu to jedno z nowych odpowiedzialnych zadań dla projektantów. Działając na bazie wartości demokratycznych i tolerancji, korzystając z dobrze przeprowadzonych badań poprzez zapewnianie równego dostęp do dóbr i usług, dizajnerzy mogą skutecznie zmniejszać narastające dysproporcje społeczne.

 

 „Dizajn na fali”. Cykl spotkań w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

 

 

Spotkanie z udziałem gości specjalnych rozpocznie się o godzinie 18.00 w sali audiowizualnej w głównym budynku Muzeum Manggha. Nie obowiązują zapisy. Koszt udziału: 5 zł za osobę. Płatności dokonuje się stacjonarnie w recepcji od wtorku do niedzieli oraz w dniu spotkania w godzinach 10.00–17.30 lub online. Liczba miejsc ograniczona. Organizator wydarzenia prosi o przyjście z co najmniej 15-minutowym wyprzedzeniem.

 

Partnerem cyklu jest Geberit.

2024-04-18
Źródło: OKK PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jak o siebie dbacie? Liczba postów: 1769 Grupa: Trudne tema... Zastanawiam się nad ujędrnieniem swojej skóry.
  • Biurka Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Jakie biurka polecacie wybrać? Z jakiej firmy?
  • Nowy samochód - zagraniczny Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... Zasadnicze pytanie brzmi ile tak naprawdę kosztuje sprowadzenie pojazdu zza oceanu. Pierwszym i podstawowym kosztem jest podatek stanowy. W zależności od kilku....
  • Porady biznesowe Liczba postów: 307 Grupa: Trudne tema... Teraz trzeba sobie bardzo ułatwiać pracę np korzystać z gotowych rozwiązań https://conperio.pl/ Jest to firma zajmująca się kadrami oraz pracownikami. Dzięki ni...
  • Bezpieczeństwo w magazynie Liczba postów: 198 Grupa: Aktualności Firma Gutlift https://gutlift.pl/o-firmie specjalizuje się w dostarczaniu i wynajmowaniu sprzętu budowlanego, w tym podnośników roboczych i podestów ruchomych.....

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19189 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 493

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >