Kto może skorzystać z rządowego programu

Kto może skorzystać z rządowego programu "Czyste Powietrze" wg nowych zasad?

Rząd ogłosił zmiany w programie “Czyste Powietrze”. Od 15 maja właściciele domów mogą otrzymać dodatkowe środki na ocieplenie domu na nowych zasadach. Wprowadzone zmiany pomogą jeszcze skuteczniej walczyć o poprawę jakości powietrza w Polsce. Na inwestorów czekają dotacje w wysokości do 15 tysięcy na ocieplenie. W jaki sposób wykorzystać te środki, by oszczędzić jak najwięcej energii i pieniędzy w portfelu? Czytaj dalej

 

Beneficjenci programu “Czyste Powietrze” mogą otrzymać dotację na zakup i montaż ocieplenia jeżeli w domu mają zainstalowany system grzewczy na paliwo stałe minimum 5 klasy lub system grzewczy wykorzystujący inny rodzaj paliwa. Wsparcie to zostało przewidziane dla inwestorów w dwóch wariantach:  

 

  • Podstawowy poziom dofinansowania: dla właścicieli lub współwłaścicieli budynku jednorodzinnego o dochodzie rocznym do 100 000 PLN. Taka osoba może ubiegać się o dofinansowanie na zakup materiałów budowlanych do ocieplenia i ich montaż w wysokości do 10 000 zł. 

  • Podwyższony poziom dofinansowania: dla właścicieli  lub współwłaścicieli budynku jednorodzinnego w jednoosobowym gospodarstwie domowym o dochodzie miesięcznym 1960 PLN lub wieloosobowym gospodarstwie domowym o dochodzie miesięcznym do 1400 PLN / os. Taka osoba może ubiegać się o dofinansowanie na zakup materiałów budowlanych do ocieplenia i ich montaż w wysokości do 15 000 zł. 

 

Kto może skorzystać z rządowego programu "Czyste Powietrze" wg nowych zasad?

 

Czytaj również: #ZapytajDekarza – Eksperci z Akademii CREATON odpowiedzą na twoje pytania!

 

Co o tej aktualizacji programu sądzą eksperci? - Zmiany w programie Czyste Powietrze podążają w kierunku, który wspiera walkę ze smogiem poprzez zwiększanie efektywności energetycznej w budynkach. Z praktycznego punktu widzenia jest to najlepsza droga do skutecznego rozwiązania problemu - uważa dr inż. Konrad Witczak, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju w ROCKWOOL Polska. - W procesie tak zwanej termomodernizacji zawsze należy zacząć od ocieplenia przegród budynku. W ten sposób ograniczamy straty ciepła przez co zmniejszamy zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania. W kolejnym kroku, jeśli to konieczne, powinniśmy wymienić źródło ciepła - dzięki temu, że zaczęliśmy od ocieplenia, urządzenie grzewcze będzie potrzebować mniej mocy, więc nasze działanie będzie bardziej efektywne. 


Jak podaje raport „Szóste Paliwo” (ROCKWOOL Polska), przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji w odpowiedniej kolejności (najpierw izolacja przegród, potem wymiana źródła ciepła) sprawia, że koszty ogrzewania spadną nawet o 60%, a emisja smogu zmniejszy się nawet o 96%. Rocznie przynosi to znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania: w zależności od zużywanego surowca, można zaoszczędzić od 3200 zł w przypadku ciepła sieciowego, przez 3800 zł w przypadku ekogroszku, aż do 4500 zł w przypadku gazu ziemnego. 

 

Ekspert zachęca do tego, by wykorzystać nowe możliwości, jakie daje program „Czyste Powietrze”. Zwraca jednak uwagę na to, aby dodatkowe środki wykorzystać mądrze i w szczególności zadbać o jakość samej izolacji. - Uważam, że warto skorzystać z tej oferty dofinansowania. Należy jednak pamiętać o tym, że izolacja izolacji nierówna i powinniśmy zainwestować w materiał o najlepszej jakości, na jaką możemy sobie pozwolić. Produkt musi cechować się trwałością na lata, stabilnością i odpowiednią odpornością na warunki atmosferyczne. Pozwala to uchronić budynek przed powstawaniem pleśni czy zagrzybień, a także zagwarantuje utrzymanie odpowiednich parametrów nie tylko na rok czy pięć lat, ale na dziesięć, dwadzieścia czy nawet pięćdziesiąt. Ocieplenie dobrej jakości materiałem pozwoli obniżyć zapotrzebowanie na energię do ogrzewania w budynku prawie trzykrotnie. To realne oszczędności energii i pieniędzy w portfelu – podsumowuje Konrad Witczak. 


Kto może skorzystać z rządowego programu "Czyste Powietrze" wg nowych zasad?

 

Czytaj również: ALUPROF wspiera polskich producentów w programie Kupuj świadomie – #kupujPolskie


Wg nowych zasad, z dofinansowania w programie “Czyste Powietrze” na ocieplenie swojego domu może skorzystać każdy inwestor, który złożył wniosek o pozwolenie na budowę  lub odrębny wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego przed 31 grudnia 2013 roku. Co ważne, by otrzymać fundusze, nie trzeba przeprowadzić audytu energetycznego. Wysokość dofinansowania nie może przekraczać wartości 45 zł za metr kwadratowy ocieplenia i 30% wartości całej inwestycji, przy wsparciu do 10.000 zł i odpowiednio 90 zł za m kwadratowy i 60% wartości całej inwestycji przy wsparciu do 15.000 zł. 


Wnioski o dofinansowanie w programie “Czyste Powietrze” dalej są rozpatrywane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku o dotację, a także w terminie 14 dni od dnia wpływu wniosku o dotację z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego. Więcej informacji na temat dofinansowania można znaleźć na stronach WFOŚiGW.


2020-06-07
Źródło: Monday PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Szkolenie Liczba postów: 94 Grupa: Trudne tema... Szukam dla męża ośrodek, w którym wykona kurs na wózek widłowy Kraków. Zależy nam na szybkim terminie i na profesjonalnym kursie. W Internecie znalazłam ośrodek...
  • Szkolenia? Liczba postów: 71 Grupa: Trudne tema... Chciałabym zrobić kurs kat b Kraków. Szukam sprawdzonego ośrodka, który w ofercie posiada kursy na prawo jazdy. Zależy mi na instruktorach, którzy lubią to co r...
  • Parking lotnisko balice w Krakowie Liczba postów: 32 Grupa: Trudne tema... Trzeba przyznać, iż to bardzo ciekawa opcja. Oczywiście brakuje kilku ważnych kwestii na ten temat.
  • Sprzedaż węgla Liczba postów: 11 Grupa: Trudne tema... W Sobianek jak zamówisz to zawioza wszędzie, w całym kraju dowóz. A opał najlepszej jakości, z certfikatami
  • elektronarzędzia profesjonalne Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... które marki elektronarzędzi dla was najlepsze do pracy??

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 15977 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 99

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >