Kup pan własny grunt

Kup pan własny grunt

Miasto chce, by jedna ze stołecznych wspólnot mieszkaniowych kupiła grunt pod... swoimi drzwiami

Mieszkańcy domu przy ul. Jaracza 6 wykupili mieszkania i zawiązali wspólnotę. Część lokali nadal należy jednak do miasta.

Pół roku temu dostali pismo, w którym urzędnicy poinformowali, że budynek stoi na dwóch działkach: ich oraz miejskiej. I właściciele mają wykupić kilkumetrowy fragment miejskiej parceli, bo w świetle prawa urzędnicy nie mogą teraz sprzedać pozostałych mieszkań.

– Urzędnicy chcą nas nakłonić do wykupienia własnego gruntu. To absurd! – skarży się Włodzimierz Kożuchowski ze wspólnoty przy ul. Jaracza 6.

Fragment działki, o który chodzi urzędnikom, nie wystaje poza obręb ścian zewnętrznych budynku, znajduje się pod wnęką, w której zamontowane są drzwi. – To, że nasz dom stoi na dwóch działkach, nie może być prawdą, skoro znajduje się tam kilkadziesiąt lat – mówi Kożuchowski.

Dlaczego urzędnicy nagle zażyczyli sobie, by członkowie wspólnoty wykupili wnękę? – Wiceburmistrz Śródmieścia zwrócił się do nas z prośbą o uregulowanie stanu prawnego tej nieruchomości, aby móc sprzedać należące do miasta lokale, które znajdują się w budynku – tłumaczy Marcin Bajko, dyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami. – Przeprowadzono więc modernizację operatu ewidencyjnego (dokumentu zawierającego informacje o gruntach, budynkach i lokalach – przyp. red.). W jej wyniku okazało się, że budynek przy ul. Jaracza 6 usytuowany jest na dwóch działkach – dodaje.

Nie było więc żadnych zmian granic działek. – Ewidencja gruntów nie podawała szczegółowych informacji o numerach działek. Dopiero po modernizacji operatu okazało się, że budynek wykracza poza granice działki objętej księgą wieczystą – tłumaczy Tomasz Wnęk, naczelnik Wydziału Ewidencji Gruntów Śródmieścia.

Zgodnie z prawem, w takiej sytuacji faktycznie nie można sprzedawać lokali znajdujących się w budynku. Grunt, który nie należy do wspólnoty, trzeba wykupić, a koszty podzielić na wszystkich właścicieli lokali znajdujących się w nieruchomości. Na Jaracza grunt pod wnęką miał kosztować prawie 50 tys. zł. Miasto jednak udzieli mieszkańcom zniżki. Łącznie będą musieli wyłożyć tylko 458 zł.

czytaj więcej...

Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jak o siebie dbacie? Liczba postów: 1421 Grupa: Trudne tema... Dziękuje za pomoc
  • Prezent dla dziewczyny Liczba postów: 108 Grupa: Trudne tema... Użytkownik kranken napisał: Witam. Nie mogę się zdecydować jaki prezent kupić swojej dziewczynie i nie pozwala mi to po prostu spać, a urodziny już tuż tuż. Nie...
  • budowa domu - porady Liczba postów: 384 Grupa: Trudne tema... Jeśli chodzi o budowę domu, to warto zwrócić uwagę na różnego rodzaju dodatki. Takie kominki mogą idealnie dopełnić wystrój salonu i dostarczyć ciepła w chłodne...
  • narożniki skórzane Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... Ja polecam narożniki z Wajnert Meble. Mają bardzo ciekawą ofertę jeśli chodzi o narożniki prawe i narożniki lewe - https://www.wajnert.pl/meble/narozniki/n arozn...
  • Sklep internetowy Liczba postów: 34 Grupa: Trudne tema... Dodatkowy bonus depozytowy https://adidas-fc.pl/legalny-bukmacher-b ez-podatku/ jest wydawany za kod promocyjny. To sekretna sekwencja znaków, w której zaszyfro...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17556 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 189

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >