Lampy - dobre światło w Internity.

Lampy - dobre światło w Internity.

W produkcjach filmowych wyróżniające scenografie tworzą przemyślane tło dla rozgrywających się akcji. Wybrane przedmioty nadają charakter nie tylko wnętrzom, ale również opisują czy uzupełniają charakter postaci.


Niektóre z tych bohaterów drugiego planu można znaleźć w Polsce. Wśród nich chociażby lampa AJ Floor znana z roli w filmie „Batman. Mroczny Rycerz”, czy też lampa PH Table z „007. Quantum of solace”. Te ikony designu dostępne są wyłącznie w salonach Internity.

Otoczenie głównych bohaterów filmu wiele mówi o ich zainteresowaniach. Elegancka, zabytkowa willa filmowego Batmana, Bruce’a Wayne, celowo wypełniona była obrazami znanych malarzy i książkami, zebranymi w przepięknej bibliotece. Pośród tych przedmiotów znalazł się także szpaler lamp Louse Poulsen’a – AJ Floor. Została ona uznana za ikonę designu, zyskała sławę i popularność w USA

Lampa ta łączy w sobie klasykę wnętrza i nowoczesny styl. Została zaprojektowana przez Arne Jacobsen’a – światowej sławy duńskiego designera, którego budynki podziwiać można w Danii, Anglii i Niemczech. Architekt nie ograniczał się wyłącznie do brył budynków, ale intensywnie uczestniczył w projektowaniu detali: oświetlenia, mebli klamek, ceramiki sanitarnej, tkanin czy tapet. Do jego najbardziej rozpoznawalnych dzieł należą krzesła „The Egg” i „The Swan”.

Kolejna lampa Louise Pulsen’a PH Table także znalazła się na ekranie kinowym w filmie o przygodach agenta 007 „Quantum of Solace”.

W eleganckim gabinecie „M” (w tej roli Judith Denth), na biurku umiejscowione zostały dwa egzemplarze wspomnianej lampy, które swoim charakterem dopełniały postać chłodnej i opanowanej „M”. Projektantem całej serii lamp jest Duńczyk Poul Henningsen.

Pomimo tego, że Henningsen nie był architektem (skończył wyższą szkołę o kierunku technicznym), pozostawił po sobie wiele ciekawych projektów, których wzornictwo oceniane jest od lat bardzo wysoko. Artysta spojrzał na światło i jego barwę przez pryzmat potrzeb człowieka. Innego bowiem światła potrzebujemy do pracy, innego do odpoczynku. Efektem jego pracy była 3-cienowa lampa PH (nazwa od inicjałów projektanta), której budowa umożliwiała perfekcyjne rozłożenie światła padającego na biurko, przy jednoczesnym delikatnym oświetleniu ścian. Henningsen pozostawił po sobie cenną wiedzę na temat różnych źródeł światła, którą Targetti Paulsen zastosował przy produkcji swoich lamp.

AJ Floor 


PH Table

 

 

 

Źródło: EGZO GROUP Sp. z o.o. / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 201

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >