Myjki ciśnieniowe – do czego służą? Jaką kupić?

Myjki ciśnieniowe – do czego służą? Jaką kupić?

Ładna pogoda za oknem oznacza jedno – czas na porządki ogrodowo-garażowe! Im większe auto i działkę posiadasz, przed tym większym stajesz wyzwaniem. Ręczne odświeżanie lakieru czy czyszczenie elewacji lub chodników wymaga ogromnych pokładów pracy i sporej ilości wolnego czasu. Z rozwiązaniem mogą przyjść myjki ciśnieniowe. Jaką kupić? Do czego dokładnie służą? Odpowiadamy! Czytaj dalej

Myjka ciśnieniowa – jak działa i do czego służy?

Myjka ciśnieniowa to urządzenie przeznaczone do sprawnego usuwania brudu. Zasada jej działania opiera się na wykorzystaniu wysokiego ciśnienia wody – sięgającego nawet ponad 150 barów. Dzięki tak dużej mocy zastosowanie detergentu do czyszczenia danej powierzchni często staje się niepotrzebne. Woda samodzielne rozbija bowiem brud, dokładnie go wypłukując. Pobierana jest na bieżąco z ujęcia wody – można podłączyć ją np. do węża ogrodowego albo oczka wodnego.

 

Myjki ciśnieniowe – do czego służą? Jaką kupić?Fot. Shutterstock

Czytaj również: Swobodny dostęp do wody w ogrodzie - wybieramy zawór czerpalny

 

Taka metoda działania czyni myjki ciśnieniowe urządzeniami idealnymi do czyszczenia:

 

 • elewacji,
 • kostki brukowej,
 • karoserii samochodowej,
 • chodników,
 • mebli ogrodowych,
 • altan,
 • drzwi.

 

Jaką myjkę ciśnieniową kupić? Najważniejsze parametry

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli tych urządzeń. Aby wybrać odpowiednią, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, w jakim celu będzie przede wszystkim używana. Myjka do kostki brukowej będzie bowiem wymagała znacznie wyższego ciśnienia niż na przykład myjka ciśnieniowa do samochodu. W tym drugim przypadku zbyt duża moc uderzeniowa wody może zwyczajnie uszkodzić karoserię albo szyby. Optymalne będą urządzenia z szerokim zakresem regulacji poziomu ciśnienia – jak np. model K5 Compact 1.630-750.0 marki Karcher, którego standardowe ciśnienie to 20 barów, natomiast maksymalne możliwe – aż 145 b. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie?

 

 • Maksymalna temperatura dopływu – czyli wody u ujścia z dyszy myjki. Im cieplejsza, tym skuteczniejsze rozbijanie zanieczyszczeń; należy mieć jednak na uwadze, że woda o temperaturze np. 60 stopni może poparzyć. Warto więc odpowiednio się zabezpieczyć przed pracą (założyć odzież ochronną) i pilnować, by nikt (a szczególnie dzieci) nie znalazł się w zasięgu rażenia wody.
 • Liczba i rodzaj końcówek do myjki ciśnieniowej – im ich więcej i bardziej zróżnicowane, tym więcej różnego rodzaju powierzchni będziesz mógł wyczyścić.
 • Długość węża – doprowadzającego wodę z ujęcia do myjki. Oczywiście im dłuższy, tym dalej będziesz mógł odejść od źródła wody.
 • Długość przewodu sieciowego – od niej zależy w jakiej odległości od gniazda będziesz mógł pracować.

 

Czytaj również: Metody na oszczędzanie wody w ogrodzie - zbieranie deszczówki i nowoczesne urządzenia do nawadniania

 

O tym, jaką myjkę ciśnieniową kupić decydują więc przede wszystkim potrzeby użytkownika. W przypadku poszukiwania modelu idealnego do warunków samochodowych można zdecydować się na model parowy; kompaktowy i niepotrzebujący dostępu do ujęcia wody (ta znajduje się w dedykowanym zbiorniku), charakteryzujący się niższą liczbą barów (zwykle ok. 3). Jednak czyszczenie elewacji czy chodników zdecydowanie będzie wymagało dostępu do mocnej, klasycznej myjki ciśnieniowej. Sprawdź kilka modeli – i wybierz idealny dla ciebie!

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17323 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 221

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >